banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Bozcaada’dan ilham alan şarkılar: Bozcaada Caz Festivali 2020 “Keşif”

Ağustos ayı boyunca seyircisine çevrimiçi Keşif programıyla bağlanan Bozcaada Caz Festivali’nin bu yıla özel hazırladığı sürprizlerinden biri de Bozcaada Caz Festivali 2020 “Keşif” albümü olacak.

Space Goats işbirliğiyle bugün 28 Ağustos’ta yayınlanan albüm, geçmiş yıllarda festivalde sahne almış usta müzisyenleri bir araya getiriyor. Alp Ersönmez, Cenk Erdoğan, Çağrı Sertel, Deniz Mahir Kartal, Elif Pıtırlı, Emir Ersoy, Sarp Maden, Seçil Akmirza ve Volkan Öktem’in Bozcaada’dan ilham alarak hazırladıkları özgün bestelerinden oluşan Bozcaada Caz Festivali 2020 ‘Keşif’ albümünü dijital müzik kanallarından dinleyebilir ve indirebilirsiniz.

Türkiye’nin usta caz müzisyenlerini bir araya getiren albüm, geçmiş yıllarda festivalde sahne almış müzisyenlerin Bozcaada’dan ilham alarak hazırladıkları özgün bestelerini ilk kez dinleyenlerle buluşturuyor.

Bozcaada Caz Festivali 2020 ‘Keşif’ albümü; Seçil Akmirza ve Alp Ersönmez’in “Beşik”, Sarp Maden’in “Cazadabo”, Deniz Mahir Kartal ve Cenk Erdoğan’ın “Polente Feneri”, Volkan Öktem’in “Mira”, Çağrı Sertel’in “Geçer”, Emir Ersoy’un “Lefkofris” ve Elif Pıtırlı’nın “Vahit” adlı şarkılarından oluşuyor.

Tüm şarkıların mastering’ini Cem Büyükuzun’un yaptığı albüme, Seçil Akmirza, Ercüment Orkut, Alper Yılmaz, Caner Üstündağ, Mustafa Haybat, Mustafa İpekçioğlu, Abbas Karacan, Doğukan Çokşeker gibi caz müzisyenleri de sesleri veya enstrümanlarıyla katkıda bulundular. Albümün kapağı ise illüstrasyon sanatçısı Sedat Girgin’in imzasını taşıyor.

Space Goatstan ilk albüm

3dots, Alp Ersönmez, Doğukan Çokşeker ve Volkan Öktem’in kurucusu olduğu, Londra, Berlin ve İstanbul menşeili prodüksiyon şirketi Space Goats’un yayınladığı ilk albüm de olan Bozcaada Caz Festivali 2020 Keşif, dijital müzik kanallarından dinlenebilir ve indirilebilir.

itunes.apple.com/album/id1527541981

open.spotify.com/album/2STzyQdIrngdDT5TbRVo0o

tidal.com/album/151904245

Keşif devam ediyor

Caz müzisyenlerinin yanı sıra, kültür profesyonelleri, sivil toplum örgütleri, bağımsız sanat temsilcileri ve Bozcaadalıları ağırlayan Keşif programı, Instagram, Spotify ve YouTube kanallarında devam ediyor.

16-18 Temmuz 2021 tarihleri arasında 5.si gerçekleşecek festivalin biletlerinin satışı ise biletix’te devam ediyor.

YARATICILARININ KALEMİNDEN ŞARKILARIN HİKÂYELERİ


Seç
il Akmirza & Alp Ersönmez – Beşik ‘Beşik’i ailemize gelecek ilk çocuğa yazmıştım. Ağabeyimin oğlu Ömer doğduktan sonra da tamamen tesadüf eseri ‘Beşik’in ilk kaydına onun sesini koymuştum. 2018’deki Bozcaada Caz Festivali’nde ise Seçil ile ilk kez bebek müjdemizi tüm arkadaşlarımızla  paylaşmıştık. Bozcaada’nın esintisine çok uygun olduğunu düşündüğümüz ‘Beşik’i bu yüzden albüme çok uygun gördük. Bozcaada ve ‘Beşik’ birbirlerine çok güzel uydu.

Çağrı Sertel – Geçer Enstrümanımın başındayken dünyada olup biten ve tüm hayatı etkileyen ve tüm dengeleri alt üst eden bütün konuların düzeleceğine inandığım anlarda çıkmış bir parça. Çünkü sürekli “bu da geçecek”, “hepsi geçecek bunların ve tekrar düzlüğe çıkacağız birlikte” diyordum. Parçanın düzenlemesini yaparken de bir yandan Bozcaada Caz Festivali sırasında kaldığımız yerden Manastıra yani konser vermeye giderken, araçta camı sonuna kadar açıp ada rüzgarını soluduğum anları düşündüm . Ve ortaya en umutlusundan bir “Geçer” çıktı.

Deniz Mahir Kartal ft. Cenk Erdoğan – Polente Feneri Çocukluğumdan beri pek çok anı biriktirdiğim Bozcaada’ya, Bozcaada Caz Festivali kapsamında tekrar gelecek olmak beni çok heyecanlandırmıştı. Bu haberi aldıktan hemen sonra solo çaldığım “KafaNar” performansına Ada’ya özel tınılar katmayı planlamıştım. Burnuma gelen şarap kokularını, tenime çarpan tatlı esintiyi, akşamüstü tam da güneş batmaya yüz tuttuğunda ara sokakların birinde küçük bir balıkçıda geceye başlamayı hayal ettiğimde kafamın içinde melodiler dönmeye baslamıştı. Bu şarkı o anıların, o melodilerin üzerine kurulmuştu. Festivalden sonra da performansın en değişmez bölümü olarak kaldı. Cenk Erdoğan’ın tam da bu anlattığım hislerdeki inanılmaz dokunuşlarıyla bendeki döngüsünü tamamladı. Artık dinleyen herkesin keyif alma zamanı! Bu şarkı ile nice anılarınız olsun!

Emir Ersoy – Lefkofris Aslında hissettiklerim parçaya değil, Bozcaada’ya karşı oldu. Yeni bir festival olmasına rağmen kısa zamanda çok sevilip tam büyümeye başlamışken Covid-19 sebebiyle yapılamayacak olması başta müzisyenler olmak üzere herkesi çok üzdü. Festival ruhunu yaşatmaya çalıştığınız bu sürecin bir parçası olmak benim için çok değerli bir an oldu. Aslında doğaçlama bir parça yapmıştım ama Latin müziğine dayanamayıp Volkan Öktem’in eklenmesi ve Caner Üstündağ’ın muhteşem riff’leri ile resmen yaz akşamı Bozcaada’da bir şarap tadımı havasına girdik. Parçanın finali ise hepimizin gaza gelip kayıt sonunda 2 ölçü fazla çalması yüzünden uzadı da uzadı. Bize de sizlere de güzel bir anı oldu.

Elif Pıtırlı – Vahit Vahit… Herkesin zihninde yer eden bazı anlar ve yerler vardır. Vahit’in Yeri, Bozcaada denince ilk akla gelen, keyifli anılar biriktirilen ve Bozcaada Caz Festivali ile çok özdeşleşmiş bir mekân. Oraya bir şarkı yazılsa nasıl olurdu denince kağıda dökülen kelimelerle başladı ‘Vahit’ parçası, bir gecede de yazılmış bulundu. Çok değerli müzisyenlerle çalışma imkânı bulduğum ve Bozcaada Caz Festivali bünyesinden çıkacak bu değerli projede olduğum için bir hayli heyecanlı ve mutluyum. Herkesin bir büyüğe danışırken aynı keyfi alarak dinlemesini umuyoruz.


Sarp Maden – Cazadabo ‘Cazabado’, Bozcaada’da geçirdiğim zamana dair bir parça. Adı Bozcaada’nın bir anagramı. Adaya iki kere Bozcaada Caz Festivali’ne katılmak için gittim ve bunlardan bende kalan imgeler neşeli, tasasız günler, tatil, arkadaşlar, zamanın keyifli akışı oldu. Dolayısıyla parçanın havası da bunları yansıtıyor. Parçayı Kaş’taki ev stüdyomda besteleyip kaydettim. Alper Yılmaz bas gitar, Volkan Öktem davul çaldılar.

 Volkan Öktem – Mira Bozcaada Caz Festivali’nde hem sahnede hem de sahne dışında çok keyifli anlar geçirmiştik, pandemiden dolayı festivalin olamayacağını duyduğumdaki üzüntüm bu yılın anısına yapılacak Bozcaada Caz Festivali Albümü’nde bir bestem ile yer alacağım için mutluluğa dönüştü. Daha önce kızım Mira için yapmış olduğum bestemin, Bozcaada’nın ve orada bulunduğum dönem içinde konakladığım Akvaryum Koyu’nun dingin ve doğal güzelliğine çok yakışacağını düşündüm. Süreçten dolayı bir araya gelemeden evlerimizde ayrı ayrı kaydettiğimiz şarkıda piyanoda Ercüment Orkut bas gitarda da Alper Yılmaz’ın harika yorumlarını dinleyebilirsiniz.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media