Nilüfer Türkoğlu
Kurucu, Editör

1982 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul birinci sınıfta günlük tutmaya başladı ve yazar olmayı kafasına koydu. İngiliz Dili ve Edebiyatı’nı bir iki puanla kaçırmış olup üzülse de çevresinin, “Aman boşver, İngilizcen var, İspanyolcan da olsun” demesiyle Ankara Üniversitesi DTCF İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim gördü. Bir dönem Hippi Kız ve Popüler Mevzular isimli bloglarıyla Türkiye’nin en iyi bloggerlarından biri olarak anıldı ve Altın Örümcek Web Ödülleri başta olmak üzere pek çok ödül kazandı. 2006 yılından itibaren Milliyet, Esquire, Cosmopolitan, Posta gibi çeşitli gazete, dergi ve web sitelerinde editörlük, yazarlık yaptı. 2018 yılının sonlarında kendi mecrasını kurarak kültür sanat haber sitesi Ajandakolik için üretmeye başladı. Bunun yanı sıra gazetelere ve Ajandakolik’e kitap incelemeleri ve yazarlarla söyleşiler yapıyor. Kalemi sol eliyle tutuyor ve miyop gözlerini hep kısıyor. Geçtiğimiz yıl 15 yıl yaşadığı İstanbul’dan elini ayağını çekerek kendisi gibi gazeteci olan biricik eşiyle Ayvalık’a taşındı. Zeze isminde şeker portakalı bir kedisi ve henüz beş buçuk aylık Helen isminde bir kızı var.

MERHABA SEVGİLİ OKUR! 

Ajandakolik’in hikayesi gazetede başladı. Yalnızca cumartesi günleri, normal ebatlardaki bir gazete sayfasının çeyreği kadar yer kaplıyordu. Sadece İstanbul’daki etkinlikler bile bu köşeye sığmazken daha büyük bir ifade alanına ihtiyaç vardı. Böylece yolculuğa web sitesi ve sosyal medya üzerinden günlük içerik üreterek devam etme kararı aldım.

Türkiye’nin en çok okunan gazetelerinden birinde oluşan Ajandakolik, Instagram hesabı ve internet sitesiyle daha çok haber, daha çok etkinlik, kitap önerisi, anket ve çekilişlerle hikayesine kaldığı yerden devam ediyor. Evet, artık gazetede değil. İnternette ve sosyal medyada çevrim içi. Üstelik memleketin dört bir yanına tek bir tuşla yayılarak…

BİZ KİMİZ?
Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

MANİFESTO
Ajandakolik, gazetelerin ardı ardına kapandığı ve gazetecilerin işsiz kaldığı dönemde gazeteci kimliği güden ve bu alanda yıllardır emek verip kendisi de işsiz kalan editör Nilüfer Türkoğlu’nun ‘bireysel basın’ ismini verdiği bir platform, oluşum, özgür ve bağımsız bir hareket, kültür sanat alanı, okurun/takipçinin ajandasıdır. Ajandakolik, sanata emek veren sanatçılarla, ortaya konulan yapıtlarla, yazılan eserlerle, destekleyen organizasyon firmalarıyla, mekanlarla, alkışlarla, seyircilerle, okuyucularla ve keşifçilerle vardır.

Ve sanatla ilgili bir şeyler yazmak, çok okunmak için cinsiyetçi olabilecek kadar ileri giden haber/röportaj başlığı atmaktan çok daha önemli ve gereklidir. Çünkü 21. yüzyılda da habercilik bunu kapsar, bunu gerektirir.

AJANDAKOLİK’TE SİZ DE YAZAR OLABİLİRSİNİZ 

Şimdi siz bu satırları okurken ben muhtemelen bir röportajın veya bir etkinliğin peşinde olacağım. Benimle olduğunuz, bu kadar hızlı bir çağda üşenmeden Ajandakolik’in haberlerini okuduğunuz için sizlere teşekkür ederim. Ki eğer isterseniz siz de şehrinizdeki etkinlikleri Ajandakolik’e yazabilir, Ajandakolik’te yazar olabilir, Ajandakolik’in kadrosuna katılabilirsiniz. Yapmanız gereken yalnızca iletişim bölümündeki adrese mail yazmanız.

Yollarımız açık olsun.

Nilüfer Türkoğlu

You don't have permission to register
Follow us on Social Media