banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Volkan Öktem: “Tek derdim müzikal ifadesi doğru olan bir müzisyen olmak oldu”


Ajandakolik Caz Haftası’nda yavaş yavaş sona geliyoruz. Biliyorsunuz, 30 Nisan Uluslararası Caz Günü’nden yola çıkarak “Çünkü Caz Tek Bir Güne Sığmaz” mottosuyla caz müziğin Türkiye’de sevilmesine, yaygınlaşmasına emek veren müzisyenlerle uzaktan da olsa bir araya geldik ve bu haftayı “Ajandakolik Caz Haftası” ilan ettik. Kimiyle telefonda kimiyle önce sosyal medyada sonra da mail yoluyla sohbet ettim. Yaklaşık 10 gün boyunca sürecek olan bu mini söyleşi serisinde davulda, piyanoda, bas gitarda, perdesiz gitarda, saksafonda, kontrbasta, vokalde kimler kimler yok ki… Sohbetimize siz de katılın.

Söyleşi: Nilüfer Türkoğlu

Karantina günlerinde #evdeçal serisi yaparak bizi müziğinden mahrum etmeyen müzisyenlerden biri de Türkiye’nin hiç kuşkusuz en başarılı davulcularından Volkan Öktem’den başkası değil. Küçücük sohbetlerimizde sıcak ve zarif tavrıyla müzisyenliğinin yanında hiç tanımadan “iyi insan” hissini bana geçiren nadir insanlardan. Umarım bir gün yüz yüze sohbet etme fırsatı da buluruz. En kısa zamanda yeni konserlerde görüşmek ve #sahnedeçal -ması dileğiyle…

Söyleşi: Nilüfer Türkoğlu

Nasıl geçiyor karantina günleri? Hiç dışarı çıktınız mı? 

Yasak olmadığı zamanlarda alışveriş için çok dikkat ederek çıkıyorum ayrıca evde spor yapıyorum ama arada da yürüyüş için çıkıyorum.

Siz de bir müzisyen olarak sık seyahat ediyorsunuz. Bu süreçte evde kalmak zor oldu mu? 

Açıkçası önceden stüdyoyu eve taşımış olmam bu süreçte çok işime yaradı. Yakın gelecekte yayınlanacak albümüm için çalışmalar yapıyorum aynı zamanda arkadaşlarımın albümlerine çalarak bu dönemi fırsata dönüştürüyorum. Çocuklarımla daha uzun vakit geçirmek gerçekten bana çok iyi geldi. Onlarla daha fazla ilgileniyorum, oyun oynuyorum. Ayrıca gerekli gereksiz koşuşturmaların neler olduğunun farkına vararak bazı şeyleri eleme fırsatı da bulduğum bir dönem oldu. Keyfim yerinde anlayacağınız. (Gülüyor.)

YouTube kanalınızda #evdeçal konserleriniz var. Bunların devamı gelecek mi? 

Evet devamı var. Aslında bu projemde çaldığım şarkıların hepsi daha önce yer aldığım projeler, şarkıcılar ve gruplar ile kaydettiğimiz albümlerden. Salgın öncesi arada sırada yapıyordum ama geniş vakit bulunca #evdeçal konsepti altında seri yapmaya karar verdim. Tabii bu arada bazı insanlar albümlerin bazılarını bilmiyorlar ve haberleri yok. Böylelikle bu şarkılardan haberleri oluyor. Bir farkındalık yaratmış oldum. Bu duruma da ayrıca mutlu oluyorum. Aslında şu an elimde hazırlamış olduğum birçok video var fakat insanların hemen tüketmekten ziyade yayınladığım videolarla biraz vakit geçirmelerini istiyorum. Bu yüzden iki haftada bir yayınlamayı doğru buluyorum.

12 yaşından beri çeşitli orkestralarda davul çaldınız. Halk müziğinden Pop’a, Rock’tan Latin’e, Funk’tan Fusion’a ve cazdan Acid Jazz’a pek çok türde hem de… Müzikal kariyerinizde nasıl bir değişim görmek istediniz?

Her zaman tek bir hedefim oldu; bu işi çok iyi yapmak. Tarzların farklı olması benim özel ilgimden ve denk geldiğim müzisyenlerin, yer aldığım sahnelerin çeşitliliğinden. Her gün davul diye sayıklayarak uyanıp günü tekrar müzik aşkıyla bitiriyordum. İyi davul ya da herhangi bir enstrüman çalabilirsiniz ama müzikal boyut olarak yanlış yerde olabilirsiniz. Bunun ne kadar önemli bir şey olduğunu anladıktan sonra tek derdim davul çalmaktan ziyade müzik yapmak, müzikal ifadesi doğru olan bir müzisyen olmak oldu. Bugünlerde kariyerler uzun süreli planlar ve hedefler ile oluyor; biraz kağıt üstü çalışması gibi ama benim bir planım ya da derdim olmadı. İnandığım tek şey bu işi çok iyi yapmaktı; izlediğim yol da sadece buydu.

Çalmayı en çok sevdiğiniz tür ne diye sorsam saçma bir laf mı ederim?

Arada gelir bu soru bana. (Gülüyor.) Her tarz ayrı bir dünya, ayrı bir dil ve kültür ama belirli bir tarz söylemem gerekirse; latin, yani salsa ve samba stilleri diyebilirim.

Genco Arı’nın size “Wolfgang Amadeus Öktem”diye tanımlamış, bu isimle anıldınız mı sonrasında? 

Genco’nun jesti. (Gülüyor.) Hayır anılmadım.

Sahnede davul çalarken size mahsus bir hal tavır, tik var mı? Ya da size “Bak şöyle çok yapıyorsun diyenler” çıkıyor mu? 

Sanırım dudaklarımla yaptığım bir mimik var. Çok insan söyledi bunu, ben de videolardan ara sıra görüyorum.

Mekan konserlerinde mi yoksa festivallerde mi çalmayı daha çok seviyorsunuz?

O kadar zor ki bu sorunun cevabı. Büyük konserlerde o kadar kuvvetli bir enerji oluyor ki çalarken tahmininizden çok daha başka yerlere gidebiliyorsunuz ama küçük mekanların da adı üstünde küçük olmasının yarattığı sinerji diğer hiçbir konserde yok. Cevabı size bırakıyorum. (Gülüyor.)

Ertelenen çok konseriniz oldu mu? Sizce önümüzde yaz, umut var mı etkinlikler için, ne dersiniz? 

Çok fazla konser iptal oldu. Hatta o kadar yoğun bir döneme giriyordum ki, yıllardır o kadar çok konser ve etkinlikte yer alan bir insan olarak hayatımda ilk kez “Eyvah ben nasıl organize olacağım?” dedim ve bir hafta sonra bütün etkinlikler iptal oldu. Bir daha demeyeceğim söz veriyorum. (Gülüyor.) Yakın gelecek benim düşünceme göre pek iç açıcı değil. Konser tarzı etkinliklerin 2021 yılında normale döneceğini düşünüyorum.

Siz Türkiye’nin en iyi davulcularındansınız. Peki sizin listenizdeki en iyi davulcular kimler?

Çok teşekkür ederim kibarlığınız için. Daha önce isim veriyordum fakat sonradan unuttuğum isimler çıkıyor ve aklıma gelince canım sıkılıyor. Bu yüzden isim vermeyeyim ama, değişik stillerde branşlaşmış başarılı davulcu arkadaşlarım var, hepsini tebrik ediyorum.

Ajandakolik Caz Haftası kapsamında sizin için cazın ne anlama geldiğini sorsam ve caz dinleyicilerine bir şeyler söyleseniz… 

Caz müziğinin benim için en büyük ve en önemli anlamı emprovize içeren bir müzik olması. Müzik dediğimiz kavram sadece tek bir tarzı içermiyor, bu bağlamda caz dinleyicilerine caz harici tarzları da dinlemelerini tavsiye ederim.

Şimdi fonda bir şarkı çalsın ve bu ne olsun? 

Aydın Esen “Beauty”.

***

BİR ÖNCEKİ SÖYLEŞİYİ KAÇIRDIYSANIZ…

 

Kağan Yıldız: “Cazın varoluşundaki ihtiras ve keder onu mükemmel kılıyor”

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media