Kemal Aydoğan: “Moda Sahnesi yaşasın diye afişlerimizi satıyoruz”

ajandakolik


İstanbul’un bağımsız tiyatrolarından Moda Sahnesi, koronavirüs salgını sebebiyle yaklaşık altı aydır kapılarını kapatmak zorunda kalan kültür sanat mekanlarından yalnızca biri. Karşılaştıkları güçlükler yüzünden afişlerini satmak zorunda kalan Moda Sahnesi’nin kurucularından Kemal Aydoğan, Ajandakolik’e konuştu. 

Nilüfer Türkoğlu
#tiyatromuzyaşasın

Hiç kuşkusuz pandemi sürecinden en çok etkilenen sanat dallarından biri tiyatro oldu. Özellikle bağımsız tiyatrolar  büyük zarar görürken tiyatro emekçileri de devletten hiçbir destek göremediklerini dile getirdi. İstanbul’daki pek çok özel tiyatro Tiyatro Kooperatifi altında bir araya gelerek güç bulmaya çalışırken geçtiğimiz hafta tiyatro emekçileri de “Susuyoruz” eylemi ile meslek örgütlerine ve seyircilerine taleplerinin karşılanması için destek verme çağrısı yaptı.

Süreç böyle devam ederken İstanbul’daki Moda Sahnesi de çözümü şimdiye dek sahnelenen oyunlarının afişlerini satmakta buldu. Kuruluş tarihi olan 2013’ten beri kültür-sanat alanında nitelikli eserler sergileyen, karşılaşmalara, ortaklıklara ev sahipliği yapan Moda Sahnesi, ana etkinliği olan tiyatro alanında kendi ürettiği oyunların afişlerini, Flaneur Books ortaklığıyla özel bir dizi altında toplamış. Flaneur tarafından sınırlı sayıda basılacak, beş oyun için sanatçılar tarafından yeniden tasarlanmış ve her biri sanatçı ve oyuncular tarafından imzalanıp “1’den 100’e” kadar numaralandırılmış, serigrafi tekniğiyle üretilmiş eserler, tiyatro severlerin ve koleksiyonerlerin ilgisine sunulmak üzere, bugün itibariyle ön siparişte.


“NE RESMİ KURUMLARIN NE DE YEREL YÖNETİMLERİN DESTEĞİNİ ALDIK” 

“Babamı Kim Öldürdü” oyununun prova aşamasında, Moda Sahnesi’nin kurucularından Yönetmen – Koreograf Kemal Aydoğan‘ı yakaladık ve afişleri sorduk. Aydoğan, “13 Mart’ta pandemi salgını sebebiyle resmi yetkililerin aldığı karar doğrultusunda Moda Sahnesi’ni kapattık. Bu süreçte ne resmi kurumların ne de yerel yönetimlerin ekonomik ve diğer hiçbir katkısı ve de desteğini göremedik. Bu beş aylık süreçte bir kuruşluk gelirimiz olmadığı gibi kira, elektrik, su, telefon, internet faturaları gelmeye devam etti” şeklindeki açıklamasına “Ekonomik olarak bizi bir açmazda bırakan bu sıkıntıyı aşmanın bir yolu olarak böyle bir kampanya başlattık” diye devam etti.

Oyunların afişlerine ulaşabilmek ve satın almak için bu adresi tıklayabilirsiniz.

Tilbe Saran: “Bağımsız tiyatrolar zorlukla ayakta duran ama çılgın gibi üreten bir sektör”

Söyleşi – Ali Düşenkalkar: “Türkiye’de oyuncular sendikalı değil, sendika dayanışması da görmüyoruz”

Söyleşi – Iraz Yöntem: “Kulaklarını tıkayıp gözlerini kaçırmaları, tiyatro emekçilerinin varlığını ortadan kaldırmıyor”

 

Tiyatro Kooperatifi’nden #BizdeYerinAyrı seyirci destek programı

Tiyatro Kooperatifi dayanışmaya çağırıyor: “Çözüm önerileri yetersiz!”

 

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Tiyatroda ikinci dalga çoktan başladı!

Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi, beş aydır devam eden pandemi döneminde özel tiyatroların hiç destek almadan ama ümitlerle ama vaatlerle geçen bu zamanda, geldiği noktayı basın ve kamuoyuna sundukları şu bildiriyle paylaştı. “Tüm dünyada […]