banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Kemal Aydoğan: “Moda Sahnesi yaşasın diye afişlerimizi satıyoruz”


İstanbul’un bağımsız tiyatrolarından Moda Sahnesi, koronavirüs salgını sebebiyle yaklaşık altı aydır kapılarını kapatmak zorunda kalan kültür sanat mekanlarından yalnızca biri. Karşılaştıkları güçlükler yüzünden afişlerini satmak zorunda kalan Moda Sahnesi’nin kurucularından Kemal Aydoğan, Ajandakolik’e konuştu. 

Nilüfer Türkoğlu
#tiyatromuzyaşasın

Hiç kuşkusuz pandemi sürecinden en çok etkilenen sanat dallarından biri tiyatro oldu. Özellikle bağımsız tiyatrolar  büyük zarar görürken tiyatro emekçileri de devletten hiçbir destek göremediklerini dile getirdi. İstanbul’daki pek çok özel tiyatro Tiyatro Kooperatifi altında bir araya gelerek güç bulmaya çalışırken geçtiğimiz hafta tiyatro emekçileri de “Susuyoruz” eylemi ile meslek örgütlerine ve seyircilerine taleplerinin karşılanması için destek verme çağrısı yaptı.

Süreç böyle devam ederken İstanbul’daki Moda Sahnesi de çözümü şimdiye dek sahnelenen oyunlarının afişlerini satmakta buldu. Kuruluş tarihi olan 2013’ten beri kültür-sanat alanında nitelikli eserler sergileyen, karşılaşmalara, ortaklıklara ev sahipliği yapan Moda Sahnesi, ana etkinliği olan tiyatro alanında kendi ürettiği oyunların afişlerini, Flaneur Books ortaklığıyla özel bir dizi altında toplamış. Flaneur tarafından sınırlı sayıda basılacak, beş oyun için sanatçılar tarafından yeniden tasarlanmış ve her biri sanatçı ve oyuncular tarafından imzalanıp “1’den 100’e” kadar numaralandırılmış, serigrafi tekniğiyle üretilmiş eserler, tiyatro severlerin ve koleksiyonerlerin ilgisine sunulmak üzere, bugün itibariyle ön siparişte.


“NE RESMİ KURUMLARIN NE DE YEREL YÖNETİMLERİN DESTEĞİNİ ALDIK” 

“Babamı Kim Öldürdü” oyununun prova aşamasında, Moda Sahnesi’nin kurucularından Yönetmen – Koreograf Kemal Aydoğan‘ı yakaladık ve afişleri sorduk. Aydoğan, “13 Mart’ta pandemi salgını sebebiyle resmi yetkililerin aldığı karar doğrultusunda Moda Sahnesi’ni kapattık. Bu süreçte ne resmi kurumların ne de yerel yönetimlerin ekonomik ve diğer hiçbir katkısı ve de desteğini göremedik. Bu beş aylık süreçte bir kuruşluk gelirimiz olmadığı gibi kira, elektrik, su, telefon, internet faturaları gelmeye devam etti” şeklindeki açıklamasına “Ekonomik olarak bizi bir açmazda bırakan bu sıkıntıyı aşmanın bir yolu olarak böyle bir kampanya başlattık” diye devam etti.

Oyunların afişlerine ulaşabilmek ve satın almak için bu adresi tıklayabilirsiniz.

https://www.ajandakolik.com/tilbe-saran-bagimsiz-tiyatrolar-zorlukla-ayakta-duran-ama-cilgin-gibi-ureten-bir-sektor/

https://www.ajandakolik.com/soylesi-ali-dusenkalkar-turkiyede-oyuncular-sendikali-degil-sendika-dayanismasi-da-gormuyoruz/

https://www.ajandakolik.com/soylesi-iraz-yontem-kulaklarini-tikayip-gozlerini-kacirmalari-tiyatro-emekcilerinin-varligini-ortadan-kaldirmiyor/

 

https://www.ajandakolik.com/tiyatro-kooperatifinden-bizdeyerinayri-seyirci-destek-programi/

https://www.ajandakolik.com/tiyatro-kooperatifi-dayanismaya-cagiriyor/

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media