AjandaKolik Reklam

 

 

FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA’NIN ŞİİRLERİ BANU KANIBELLİ’NİN BESTELERİNDE BULUŞTU


Müzisyen Banu Kanıbelli, büyük ozan Fazıl Hüsnü Dağlarca ile hayattayken tanışıp kendisinin de teşviğiyle şiirlerinden yaptığı besteleri 9 şarkılık bir  olarak dinleyenlerle buluşturuyor. Albüm, şairin aramızdan ayrıldığı gün olan 15 Ekim itibariyle Ada Müzik etiketiyle tüm dijital platformlarda, kısa bir süre sonra da uzunçalar (LP) olarak müzik marketlerde olacak.

Albümde Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın ilk dönem yapıtları “Havaya Çizilen Dünya” ve “Çocuk ve Allah”ın yanı sıra son dönem çalışmalarından  şiirler bulunuyor. Kanıbelli, “Dağlarca” albüm projesi ile ilgili şunları söylüyor: “İlk dönemlerde Dağlarca’nın şiiriyle yaptığım deneysel bir çalışmaydı. 2008’de aramızdan ayrılmasının ardından, onun eserleriyle yaşamasına, müzikte üzerime düşen olarak bakıyorum. Bu nedenle şiirleri üzerine yeniden çalışıp müzikal bir bütün oluşturma gayretim devam etmiş ve bu proje ortaya çıkmıştır. Amacım Dağlarca’nın eşsiz mirasını bir anlamda müzikle yorumlamak ve şiirleriyle buluşmuş müzikal bir çalışmanın kültür sanat yaşamımızın parçası olmasıdır. Müziğin ev sahipliğinde daha fazla okurun Dağlarca’yla tanışacak ya da yeniden karşılaşacak olması beni ayrıca mutlu ediyor.”

 

Banu Kanıbelli: “İnsanoğlunun doğru olanı seçme kapasitesine güveniyorum”

 

Albümün müzik prodüktörlüğünü Banu Kanıbelli, son dönem çalışmalarını birlikte yaptığı Cansun Küçüktürk ile paylaşıyor. Albümdeki şarkılar alternatif, folk, singer-songwriter janralarından izler taşıyor. Efe Demiral’ın düzenlemesini üstlendiği  “Havaya Çizilen Dünya” dışındaki tüm düzenlemeler yine Cansun Küçüktürk’e ait. Şarkılara, telli, nefesli, yaylı, vurmalı çalgılar yelpazesi içinden birbirinden farklı tınılarda enstrüman eşlik ediyor. Anıl Eraslan’ın etkileyici viyolonsel yorumunun, Cansun Küçüktürk’ün özgün gitar sounduyla  harmanlandığı “Seni Yudumlamak” albümün açılış parçası. “İsterseniz” isimli parçada, Kanıbelli’ye vokaliyle eşlik eden Şenceylik de albümün sürpriz renklerinden bir tanesi.

Bizim Joan Baez’imiz Banu Kanıbelli’den “Tutulma”

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media