TİYATROCU KÂMRAN YÜCE’NİN ARŞİVİNDEN, KIZI DENİZ YÜCE BAŞARIR’IN KALEMİNDEN: “PERDE KAPANMASA GÖRECEKTİNİZ”


Birkaç yıl önce yaptığımız söyleşide şöyle demişti: “Önce kelimeler biriktirmeli insan, kendi kelimelerini bulmadan önce…” Aynı söyleşide kitap yazmaya cesareti olmadığını da… Yıllarca sayısız kitabın ortaya çıkış yolculuğuna eşlik eden yayıncı Deniz Yüce Başarır, biriktirdiği kelimeleri yüzlerce fotoğraf ve anıyla bir araya getirerek dev bir arşivden yeni bir arşiv yarattı ve babası Kâmran Yüce’nin de kurucularından olduğu Kent Oyuncuları’nın tarihini okuyucuyla buluşturdu. Başarır “
Perde Kapanmasa Görecektiniz” kitabında, bir yandan Kent Oyuncuları’nın, namı diğer Kenter Tiyatrosu’nun tarihini tanıklıklar, belgeler ve fotoğraflarla anlatıyor bir yandan da satır aralarında küçük bir kız çocuğu olarak gülümsüyor.

Şimdiye kadar pek çok metnin okurlara ulaşmasına aracılık eden, yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır, nihayet kendi yazdığı, (Çok uzun zamandır bunu bekliyorduk çünkü!) araştırmaya dayalı çok değerli bir kitapla okurla buluşuyor. “Perde Kapanmasa Görecektiniz”  babası Kâmran Yüce’nin arşivinin sayfalarını aralarken Kent Oyuncuları’nın Kuruluş Hikâyesi (1959-1986) olarak karşımıza çıkıyor.


DEV BİR ARŞİVİN İÇİNDE BİR BABA-KIZ BULUŞMASI 

Perde Kapanmasa Görecektiniz; topluluğun kurucu ekibinde yer alan, oyunculuğunun yanı sıra tiyatronun dergi, afiş, ilan, basınla ilişkiler gibi işlerini de yürüten Kâmran Yüce’nin arşivine dayanıyor. Uzun bir araştırma sürecinin sonucunda ortaya çıkan kitap, adını Yüce’nin “Gölge” adlı şiirinin bir dizesinden alıyor. Kitap Kent Oyuncuları’nı arşivler, belgeler ve fotoğraflarla olduğu kadar gözlemci bir kız çocuğunun duygularıyla da ortaya koyuyor.

1960’LARDA TÜRK TİYATROSUNA SAHİCİ BİR BAKIŞ 

Deniz Yüce Başarır’ın hatırladıklarını, kendi çocukluk anılarını da katarak yazmaya koyulduğu kitap Haldun Dormen, Genco Erkal, Göksel Kortay, Sema Özcan (Sarper), Salih Sarıkaya, Güler Ökten, Candan ve Uğur Say, Gül Onat, Mehmet Birkiye ve Mustafa Alabora’nın anlattıklarıyla daha da zenginleşiyor. Perde Kapanmasa Görecektiniz, hem dünya tiyatro edebiyatının hem de bu topraklarda yazılan metinlerin binlerce seyirciye ulaşmasını sağlayan, günümüz Türk tiyatrosunun önemli isimlerini yetiştiren Kent Oyuncuları’nın ilham veren hikâyesini ölümsüzleştirirken 60’lı yıllarda tiyatronun Türkiye için ne anlama geldiğini de hatırlatıyor.

Harbiye’deki anılarla yüklü sahnenin perdeleri Yıldız Kenter ve Müşfik Kenter’le açılsa da kitapta sadece onların değil, gişe memurundan dekoratöre, ışık tasarımcısından yer göstericiye herkesin sesi duyuluyor. Tiyatronun bir ekip işi olduğunun, sadece tiyatroda değil yapılan her işte elbirliğine önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Perde Kapanmasa Görecektiniz ekip olabilenlerin, zarif ve kibar insanların, mesleğini gönülden sevenlerin, sanatın değerini bilenlerin yolundan gidiyor.

Deniz Yüce Başarır: “Önce kelimeler biriktirmeli insan, kendi kelimelerini bulmadan önce”

Deniz Yüce Başarır’ın kaleme aldığı Perde Kapanmasa Görecektiniz, Kâmran Yüce’nin Arşivinden Kent Oyuncuları’nın Kuruluş Hikâyesi (1959-1986), İstanbul Kitapçısı’nın mağazalarında ve başta istanbulkitapcisi.com olmak üzere internet satış sitelerinde bulabilirsiniz.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media