banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

BBC EARTH’TEN TOPRAK ANA’YA SAYGI KUŞAĞI: ECO SEASON


Duyduk duymadık demeyin! BBC Earth’ün gezegenimizdeki doğal yaşamı kutlayan ve karşı karşıya olduğumuz iklim krizini irdeleyerek çözümler öneren kuşağı Eco Season, 2 Mart’ta başlıyor. Ajandakolik de BBC Earth iş birliğiyle Eco Season’ı yakından takip ediyor, ilgili içerikleri ay boyunca okuruyla buluşturuyor. Hazırsanız başlayalım…

Yıl: 1969, Yer: San Francisco, ABD.

Çevre aktivisti John McConnell, UNESCO Konferansı’nda, gezegenimizdeki yaşamın güzelliğini kutlamak ve yerkürenin karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla özel bir gün düzenlenmesi fikrini ortaya attı. Bundan tam bir yıl sonra da kuzey yarım kürede baharın ilk gününde, tarihin ilk Dünya Günü (Earth Day) düzenlendi.

Bu tarih aynı zamanda daha temiz ve daha yeşil bir gezegen için çalışan Environmental Action topluluğunun da kurulduğu gündü. Topluluk, etkinliğin üçüncü yılı için çok sade ama akıllara kazınan bir poster hazırlayacaktı. NASA’nın Apollo 17 uzay misyonu tarafından çekilen Dünya fotoğrafı ve altında bir slogan: “ANNENİZİ SEVİN” Bu poster, Dünya Günü ile bütünleşti ve Toprak Ana’ya saygının bir sembolü haline geldi.

Gezegenimizdeki yaşamın çeşitliliği ve bereketini o günden bu yana her yıl kutluyoruz ve aynı zamanda dünyamızın karşı karşıya kaldığı tehditlere karşı bilinç de günbegün artıyor. Dünya Günü’nün bu bilincin artmasındaki etkisi çok büyük. Öyle ki Dünya Günü olmasaydı Paris İklim Anlaşması olur muydu bilemiyoruz.

Bu yıl, iklim değişikliğini önleme yolunda verilecek kararlarla umut vadediyor. Kasım’da gerçekleşmesi planlanan Glasgow’daki BM İklim Konferansı’nda ülkeler, 2015’te Paris Anlaşması’nı imzalamalarından bu yana, sera gazı emisyonlarını azaltılmak için yeni bir vaatte bulunacak. Avrupa Birliği ve Çin’in 2050-60’a kadar karbon nötr hale gelmek için iddialı planları var. ABD’nin Trump’ın ardından anlaşmaya geri dönmüş olması da gezegenin geleceği açısından kritik önem taşıyor.

BBC Earth’ten Eco Season

Baharın ilk günlerindeyiz, yani Dünya Günü yaklaşıyor. BBC Earth de içinde yaşadığımız dünyanın güzelliğini sergileyen, aynı zamanda varoluşunun kırılgan doğasını da vurgulayan özel bir program koleksiyonuyla seyirciyle buluşuyor. Eco Season, yaşadığımız dünyayı ve onu nasıl koruyabileceğimizi keşfetmek ve daha derin bir anlayış edinmemiz için bizi yemyeşil ve masmavi bir yolculuğa çıkarıyor ve “ANNENİZİ SEVİN” mottosunu bir kere daha hatırlatıyor.

Eco Season, üç heyecan verici yeni yapım ve iki tekrar yayınla karşımızda. Büyük emekle çekilen belgesel filmler, ilham verici ve ufuk açıcı bilgileri sunmakla kalmıyor, gündelik hayattaki ufak değişikliklerin yaratacağı büyük etkileri de gözler önüne sererek izleyiciyi harekete geçiriyor. Peki ama bizi neler bekliyor?

Doğa bilimci Chris Packham


Eko-şölen 2 Mart’ta başlıyor!

Eco Season, 2 Mart’ta saat 21.35’te yayınlanacak olan 7,7 Milyar İnsan ve Sayım (7.7 Billion People And Counting) programı ile başlıyor.

Kendini doğal hayatı korumaya adayan doğa bilimci Chris Packham, gezegenimizdeki insan nüfusunun 2050’ye kadar 10 milyarı bulmasının beklendiğini hatırlatıyor. Packham’a göre bu rakam, gezegenimizin sürdüremeyeceği kadar çok insan olabilir.

Neden önemli?

Dünyanın kaynakları sınırlı ve nüfus sürekli artıyor. Hal böyleyken dünya nüfusunu nasıl besleyeceğiz ve gezegene zarar vermeden nasıl enerji sağlayacağız?

Zor ve tartışmalı soruların yanıtlarını bulmak için dünyayı dolaşan Chris, zamanımızın en önemli sorunu olabileceğine inandığı şeyi araştırıyor. Artan insan nüfusunun etkisini azaltabilir miyiz ve insanlar gezegenin geleceği için çoğalmamayı seçebilir mi? Bu belgesel, bakış açınızı değiştirebilir.

Sir David Attenborough

Soy Tükenmesi hakkında ne biliyoruz?

Serinin ikinci yapımı ise Soy Tükenmesi: Gerçekler (Extinction: The Facts). 3 Mart 21.25’te yayınlanacak programda Sir David Attenborough evimize konuk oluyor, göz alıcı görüntüler eşliğinde yokoluş krizini araştırıyor. Attenborough, hayvanların ve bitkilerin hızlı kaybına neyin sebep olduğunun peşine düşerek bu soruna olası çözümler sunuyor.

Neden önemli?

Son 50 yıla yakın bir süre içinde hayvan popülasyonlarının % 60 oranında azaldığını düşünecek olursak bu küresel sorun, birkaç on yıl içinde bizi felakete sürükleyebilir. Çünkü bir milyon bitki ve hayvan türü, eğer acil önlemler alınmazsa, on yıllar içinde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bunun en büyük nedeni de insan faaliyetleri.

Attenborough, gerçekleri sunmakla kalmıyor, büyük fark yaratabilecek değişiklikleri de ortaya koyuyor. Sorumlu tüketim; et tüketimi ve karbon emisyonlarının azaltılması öne çıkan birkaç temel değişim. Geç değil, başarabiliriz mesajı veriyor. İlham verici bir belgesel!

MasterChef jüri üyesi Gregg Wallace ve Matematikçi Dr. Hannah Fry, konuklarını ağırlıyor.

Yediklerimiz dünyayı nasıl etkiler?

Eco Season kapsamındaki üçüncü yeni yapım ise yediklerimizle ilgili: Gezegeni Kurtaracak Ziyafet: Eco Feast (Eat to Save the Planet) 6 Mart 22.20’de yayında.

MasterChef jüri üyesi Gregg Wallace ve Matematikçi Dr. Hannah Fry, bir restoranda beş özel konuğu ağırlıyor. Konukların seçtiği her yemeğin karbon ayak izine göre puanlanacağı farklı bir akşam yemeği deneyiminin tadını çıkarmaya davet ediyor. Gregg, mutfak ekibiyle birlikte lezzetli yemekler hazırlıyor ve hepimizin daha sürdürülebilir bir şekilde yemek pişirmek için kullanabileceği birtakım püf noktaları veriyor.

Neden önemli?

Gıda, iklim değişikliğine neden olan büyük bir sera gazı emisyonu kaynağı. Bu sebeple de gıda kaynaklı karbon ayak izimizi düşürmemiz gerekiyor.

Bu program kapsamında da beş ünlü isim, farklı bir akşam yemeği deneyimi yaşarken yiyeceklerle ilgili şaşırtıcı gerçekleri öğreniyor; seçtikleri her yemek onları karbon ayak izi puan tablosunda yukarı ve aşağı hareket ettiriyor. Bu sırada bilim insanları ve şeflerden oluşan bir ekip, ekolojik duyarlılığa sahip bir beslenme tarzı konusunda önemli ipuçları vererek yiyeceklerin karbon ayak izine dair bilinci artıyor.


BBC Earth’ün çok sevilen yapımı bir kere daha bizimle

Eco Season’da yeniden bizimle olacak bir yapım da var. İklim Değişikliği Gerçekleri (Climate Change: The Facts). 2 ve 3 Mart, 23.10’da iki bölüm halinde yeniden yayında olacak programda küresel ısınmaya neden olan iklim değişikliğinin okyanuslar, toprak ve ekosistem üzerindeki muazzam etkisi irdeleniyor. Küresel ısınma hakkındaki bilgi karmaşasının önüne geçiyor ve gerçekleri basit ve çarpıcı bir şekilde aktarıyor.

Eco Season çare öneriyor

Bir iklim felaketinden sadece iki derece uzaktayız. Küresel ısınma bu hızda devam ederse, 40 yıl içinde onarılması mümkün olmayan ekolojik hasarla karşılaşacağız. İklim değişikliğinin kanıtı her yerde: şimdi oluyor. Ama bunu önleme gücümüz var.

Harekete geçmek veya çevrenizdekileri harekete geçirmek için ilham arıyorsanız BBC Earth’ün Eco Season’ını kaçırmayın! Gündelik hayattaki ufak değişikliklerle gezegenimiz üzerinde ne denli büyük olumlu etkiler yaratabileceğinizi öğrenmek hem sizi hem de çevrenizdekileri şaşırtabilir. Hem de anlaşılır bilgi ve göz alıcı görüntüler eşliğinde…

Gezegeni kurtarmak elinizde, yeter ki ANNENİZİ SEVİN!

AJANDANIZA NOT EDİN!
ECO SEASON

Yeni yapımlar:

7,7 Milyar İnsan ve Sayım  (7.7 Billion People and Counting): 2 Mart, 21.35

Soy Tükenmesi: Gerçekler (Extinction: The Facts): 3 Mart, 21.25

Gezegeni Kurtaracak Ziyafet (Eco Feast Eat to Save the Planet): 6 Mart, 22.20

Tekrar yayında:

İklim Değişikliği Gerçekleri (Climate Change: The Facts): Birinci Bölüm,
2 Mart, 23.10
İkinci Bölüm, 3 Mart, 23.10

Eco Season”a BBC Earth kanalından (Digitürk, Tivibu ve D-Smart platformlarında yer alıyor) ulaşabilirsiniz.

(Bu içerik, BBC Earth & Ajandakolik iş birliği kapsamında hazırlanmıştır. Her hakkı saklıdır.)

 

YOK OLUYORLAR VE BİR DAHA GERİ GELMEYECEKLER

 

ÇOĞALMASAK OLMAZ MI? DÜNYA 10 MİLYARLIK İNSAN NÜFUSUNU KALDIRABİLİR Mİ?

 

YEMEK YERKEN DÜNYAYI KURTARMAK MÜMKÜN!

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media