AjandaKolik Reklam

 

 

ÖLÜMÜNÜN 6. YILINDA YAŞAR KEMAL, ETKİNLİKLERLE ANILIYOR

Fotoğraf: Lütfi Özgünaydın’ın Yaşar Kemal / Çukurova Fotoğrafları sergisinden


Türk edebiyatının büyük ustası, büyük çınar Yaşar Kemal, vefatının altıncı yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Yaşar Kemal anısına, Yaşar Kemal Vakfı, Büyükçekmece Belediyesi, Maltepe Belediyesi, Sarıyer Belediyesi, Tarsus Belediyesi ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) ortaklığında 27-28 Şubat günlerinde etkinlikler düzenlenecek. Etkinliklerin tümü Yaşar Kemal Vakfı YouTube kanalından izlenilebilecek.

“Yaşar Kemal ile” başlıklı etkinliklere Feridun Andaç, İdil Biret, Sacide Bolcan, Vecdi Çıracıoğlu, Ali Dönmez, Cihan Erdönmez, Selim İleri, Barış İnce, Zülfü Livaneli, Çiğdem Odabaşı, Taylan Özgür Ölmez, Nebil Özgentürk, Türkan Şoray, Ayşegül Tözören ve Ahmet Ümit gibi yazar ve sanatçılar konuk olacak.

Söyleşi ve panel etkinliklerinde konuklar, Yaşar Kemal’in edebiyatını; toplum belleği, toplum vicdanı, öncü bir doğa kavrayışı, katmanlı insan ve toplum gerçeği gibi pek çok yönüyle kendi pencerelerinden değerlendirecek. Programda Nebil Özgentürk’ün Yaşar Kemal belgeseli de gösterilecek.

Bu etkinliklerin yanı sıra şubat ayını “Yaşar Kemal ayı” ilan eden Tarsus Belediyesi de edebiyatı gençlerin yaşamlarına katmak, gençlerde okuma kültürünün yerleşmesine destek vermek amacıyla 1 Mart’a kadar devam edecek olan “Yaşar Kemal Okuma Günleri” düzenliyor.

DOĞAYLA VE MASALLARLA KURDUĞU İLİŞKİ ÜZERİNE

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalından 28 Şubat Pazar günü, saat 18:00’de canlı yayımlanacak “Yaşar Kemal’i Anıyoruz: Masalların Sesi, Doğanın Nefesi” başlıklı bir söyleşi gerçekleşecek. Faruk Duman ve İnan Çetin’in konuşmacı olarak yer alacağı söyleşide, Yaşar Kemal’in bir yazar olarak doğayla ve masallarla kurduğu ilişki tartışılacak.

​“Yaşar Kemal’i Anıyoruz: Masalların Sesi, Doğanın Nefesi” söyleşisi herkesin katılımına açık ve ücretsiz olacak.

Yaşar Kemal anma etkinlikleri programı şöyle:

27 Şubat
Yaşar Kemal’in bakışıyla İstanbul

Büyükçekmece Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı işbirliğiyle düzenlenen ilk etkinlikte Sacide Bolcan’ın moderatörlüğünde Feridun Andaç, “Anlatı Anakara’sından İzler/Yansılarda Deniz Küstü, Al Gözüm Seyreyle Salih, Kuşlar da Gitti” romanlarına yansıyan İstanbul’u Yaşar Kemal’in bakışı ile anlatacak.

Sanatçıların Yaşar Kemal’leri 

Sarıyer Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı işbirliğiyle aynı gün düzenlenen ikinci etkinlikte Zülfü Livaneli, İdil Biret, Selim İleri ve Türkan Şoray kendi sanat yolculukları ve anıları eşliğinde “kendi Yaşar Kemal”lerini paylaşacaklar.

28 Şubat
Doğa kavrayışı üzerine

Türk Tabipleri Birliği ve Yaşar Kemal Vakfı işbirliğiyle düzenlenen günün ilk etkinliğinde Feridun Andaç’ın moderatörlüğünde; Vecdi Çıracıoğlu, Ali Dönmez, Cihan Erdönmez ve Ayşegül Tözören Yaşar Kemal’in edebiyatındaki doğa teması ve yazarın öncü doğa kavrayışı üzerine konuşacaklar.

Binbir Çiçekli Bahçe: Yaşar Kemal’i Anıyoruz

Maltepe Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı işbirliğiyle düzenlenecek programda Nebil Özgentürk belgeselini sunacak.

Barış İnce ve Ahmet Ümit, Yaşar Kemal edebiyatı üzerine değerlendirmelerde bulunacaklar.

Etkinlik Taylan Özgür Ölmez konseri ile sona erecek.

1 Mart
Yaşar Kemal Okuma Günleri

Tarsus Belediyesi, Yaşar Kemal Vakfı desteğiyle şubat ayını “Yaşar Kemal ayı” ilan ederek, 3 Şubat-1 Mart tarihleri arasında ilk ve ortaöğretim öğrencilerine ve yetişkinlere yönelik Yaşar Kemal Okuma Günleri etkinliği düzenliyor.

1 Mart’ta yapılacak Kilikya’nın İncisi Tarsus’tan Çukurova’nın Homeros’una Selam-Yaşar Kemal’e Saygıyla etkinliğinde; online söyleşiler, belgesel film gösterimi, şiir ve türkülerle Yaşar Kemal dinletisi, okuma günlerinde yer alan öğrenci ve öğretmenlerin çalışmalarından örnekler sergilenecek.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media