Ferit Odman: “Caz benim yaşama sebebim ve hayatımdaki en önemli şey”

Ajandakolik’te yeni bir hafta başladı: Ajandakolik Caz Haftası! 30 Nisan Uluslararası Caz Günü’nden yola çıkarak “Çünkü Caz Tek Bir Güne Sığmaz” mottosuyla caz müziğin Türkiye’de sevilmesine, yaygınlaşmasına emek veren müzisyenlerle uzaktan da olsa bir araya geldik. Kimiyle telefonda kimiyle önce sosyal medyada sonra da mail yoluyla sohbet ettim. Yaklaşık 10 gün boyunca sürecek olan bu mini söyleşi serisinde davulda, piyanoda, bas gitarda, perdesiz gitarda, saksafonda, kontrbasta, vokalde kimler kimler yok ki… Ajandakolik Caz Haftası’na hoş geldiniz…

Bu cumartesiyi sevgili Ferit Odman‘a ayırdım. Ajandakolik’te ikinci defa konuğum olan Odman, 20 yıllık profesyonel müzik kariyerinde ilk defa bu kadar uzun süre çalmadığını söylüyor. Koronavirüs için bir de protestosu var. Başarılı davulcu ile karantina günlerinden caza yepyeni bir söyleşi ile karşınızdayız. Güzel cumartesiler!

Söyleşi: Nilüfer Türkoğlu


Nasıl geçiyor karantina günleri?

Kısaca kızım Mavi ile iç içe geçiyor. 47 gündür sadece alışveriş için dışarı çıktım. Bu kadar aktif bir hayatın içindeyken birden eve kapanmak ilginç oldu tabii. Ama şikayet edemem, sağlık personeli başta olmak üzere sistemin devamını sağlayan ve çalışmak zorunda olan herkese müteşekkirim.

İşin gereği çok fazla seyahat eden biri olarak evde kalmak seni çok sınırlandırdı mı? Değişen bir şey var mı hayatında?

Bu tamamen benim yaşadığımdan farklı bir hayat. Bu kadar eve kapanıp dinleyici ile buluşamamak hiç tercih edeceğim bir durum değil. Umarım bir daha sahneden bu kadar uzak kalmak zorunda kalmam. 20 senelik profesyonel müzik hayatımda ilk kez bu kadar uzun süre çalmamış oldum çünkü.

Şu kitapları okumalısınız, şöyle yaratıcı olmalısınız gibi öğütlerin kol gezdiği bir dönem bu bir yandan. Bazı insanlar üretememekten şikayetçi, bazıları sürekli sosyal medyada canlı yayında. Tüm bunlar hakkında neler düşünüyorsun?

Herkesin durumu farklı. Benim evde çalabilme olanağım olsaydı ve 15 aylık bir bebeğim olmasaydı çok farklı yaşardım pandemi dönemini. Fakat şu an tamamen Mavi odaklı ve sevgi içinde geçiyor. Birçok sanat dalı için büyük bir üretim patlaması yaşanacağı kesin. Bence bunu da ileride işin pozitif tarafı olarak anacağız. Sonuçta müzisyenler olarak enstrümanlarımıza sarılıyoruz böyle dönemlerde.

İnsanlar sakal bıyığı kesmiş, Ferit Odman’sa uzatmış. Bu yeni hal, karantina bitince de devam eder mi? 

Ben 14 Mart’taki son konserim itibarı ile çalacağım ilk konsere kadar uzatmaya karar verdim. Bir çeşit Covid19 protestosu aslında bu. Bakalım daha kaç ay uzatacağım. Ama şimdiden sakal bakım ürünleri ile tanıştım. Yeni bir uğraş oldu bana da. (Gülüyor.)

Çok fazla konserin iptal oldu mu?

Şöyle izah edebilirim. Geçen sene 250 küsur konser çalmışım, bu senenin sonunda herhalde 100’ü zor bulur.

Her gün egzersizlerine devam ediyor musun? Davul çalmadan geçen bir gün oluyor mu mesela?

Ses çıkarmayan bir egzersiz davulum var evde. Ama maalesef istediğim hiçbir çalışmayı yapmaya apartman yaşantısında imkanım olmuyor. Davulcuların en büyük sorunu bu. Acilen bir stüdyo bulmam gerekiyor kendime bunu çözmek için.

En son Kenan Doğulu’nun “İhtimaller” isimli ilk caz albümünde davulda siz ve Mehmet İkiz eşlik ediyorsunuz. Önümüzdeki dönemde başka yeni projelerin neler olacak?

Bir sonraki albümüm için çalışıyorum. Onu zamanı gelince detaylı konuşalım, şimdilik sürpriz olsun

Geçtiğimiz yıl 30 Nisan’da CRR’de izlemiştim sizi. Sonra Urla Caz Festivali’nde de söyleşmiştik. Merak ediyorum festivallerde mi yoksa mekanlarda mı çalmayı daha çok seviyorsun?

Gerçekten öyle bir ayrım yok benim için. Bizi dinlemeye gelen seyirciye ulaşabildiğim, güzel sahnesi ve enstrümanları olan her yer benim için kutsal. Tek hissettiğim herhangi bir sahnede olabildiğim için şanslı seçilmişlerden olduğum.

İlk caz tutkun ne zaman, nasıl başladı? 

Babamın caz plakları ile çok küçükken tanıştım. O zamandan beri hiç bitmeyen büyük bir sevgi, işim haline geldi.

Peki bir müziği sıkıcı kılan sence nedir?

Kötü melodi ve armoni birinci sırada. Ama daha da önemlisi kötü icra. Dünyanın en güzel caz parçasını bile kötü müzisyenler çalınca gerçekten dayanılmaz oluyor.

Ajandakolik Caz Haftası’nda cazın hayatındaki anlam ve önemi nedir? Caz dinleyicisine neler söylemek istersin? 

Bu müzik benim yaşama sebebim ve hayatımdaki en önemli şey. Cazı tüm dünyaya yaymak üzere yaratan siyahi Amerikalıları da unutmadan, onların bize armağan ettiği bu sanat formunu uzun seneler canlı olarak paylaşmak dileği ile herkesin Dünya Caz Günü’nü kutluyorum.

Bugün fonda hangi caz parçası çalsın?

Covid19 nedeniyle kaybettiğimiz Wallace Roney’den “Why Should There Be Stars.”

**

BİR ÖNCEKİ SÖYLEŞİYİ KAÇIRDIYSANIZ…

Alp Ersönmez: “Müzikle olan iletişimimin temel lisanı caz”

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media