banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Tiyatroculardan imza kampanyası: Tiyatromuz yaşasın!

Türk tiyatro tarihinde bir ilk gerçekleşiyor! “Tiyatromuz Yaşasın” imza kampanyası geniş bir mesleki katılımla bugün başladı. 

Tiyatrolar ve tiyatro emekçileri, bugün başlattıkları “Tiyatromuz Yaşasın” imza kampanyasıyla, koronavirüs salgınıyla ortaya çıkmış ve gelecekte olabilecek problemlerin giderebilmesini planlıyor.

Tiyatrocular tarafından yapılan imza kampanyası duyurusu şöyle:

“Tiyatro tarihimizde bir ilk gerçekleşiyor ve “Tiyatromuz Yaşasın” imza kampanyası geniş bir mesleki katılımla yola çıkıyor. Covid19 salgını sebebiyle kapanan, ne zaman açılacağı da belli olmayan tiyatrolar ve işsiz kalan tiyatro emekçileri, taleplerini dile getiren 2000 imzalı metni 2 Mayıs Cumartesi günü kamuoyu desteğine açıyor. 

Türkiye tiyatrosu, yaşanan global salgın sürecinde toplumun her kesimi ve her meslek gibi olumsuz etkilendi. Yaklaşık iki aydır kapalı olan tiyatroların taleplerine devlet yetkilileri tarafından henüz yanıt verilmedi. 

Yalnız bırakılan, problemleri çözümsüz kalan tiyatrolar ve tiyatro emekçileri bir araya gelerek taleplerini bildiren bir imza metni hazırladılar. 2000 tiyatro çalışanının başlangıç imzasıyla birlikte kamuoyuna sunulan metin, tiyatrolar ve tiyatro emekçileri tarafından ortaklaşa oluşturulmuştur. 

Talep metni Haluk Bilginer, Ferhan Şensoy, Sumru Yavrucuk, Genco Erkal, Zuhal Olcay, Şevket Çoruh gibi sanatçıların; Ankara Sanat Tiyatrosu, Amed Şehir Tiyatrosu, Moda Sahnesi, Kumbaracı 50 gibi tiyatroların; tiyatro sanatının her alanında faaliyet gösteren sanatçıların ve meslek uzmanlarının imzalarıyla, bir haftalık çalışma sonucunda ortaya çıktı.
2 Mayıs Cumartesi günü kamuoyuyla paylaşılacak imza metni, yaklaşık iki aydır kapalı olan, ne zaman açılacağı ise belli olmayan tiyatroların doğmuş ve gelecekte doğacak problemlerini giderebilmeyi hedefliyor. Tiyatroların ortaklaşa bir iradeyle oluşturduğu bu metnin kamuyla paylaşımının ardından tiyatro seyircisinden de yoğun destek görmesi bekleniyor.

Covid19 sürecinde Avrupa başta olmak üzere, pek çok ülkenin sanat alanına yönelik hızlıca harekete geçirdiği maddi kaynakları referans kabul eden Tiyatromuz Yaşasın kolektifi, Türkiye’deki tiyatro salonlarının tasfiye olmaması ve tiyatro emekçilerinin asgari ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak tüm iletişim kanallarını kullanıp ilgili kurumları bilgilendirmeye ilerleyen günlerde de devam edecek.

Bu defa alkışlarınızı değil, imzalarınızı istiyor, tiyatromuz yaşasın diyenlerle beraber, bu kararlı mücadeleyi büyütmek için yola çıkıyorlar.

Bildiriyi sadece imzalamayın, tüm inandıklarınızla ve sevdiklerinizle paylaşın; tiyatro yaşasın.

Tiyatromuz Yaşasın hareketi için kullanılan web adresi ve sosyal medya hashtag’leri:

www.tiyatromuzyasasin.com 

instagram / tiyatromuzyasasin , twitter / tiyatro_yasasin

1. Gün: #TiyatromuzYaşasın
2. Gün: #TiyatroYasasıÇıksın
3. Gün: #TiyatrodanVergilerKaldırılsın
4. Gün: #BetonaDeğilSanataBütçe

Comments
 • Ceren

  ❤️

  Mayıs 2, 2020
 • Alev

  Tiyatro=Insan
  Tiyatroyu yaşatmak insan(ligi)i yasatmak

  Mayıs 3, 2020
YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media