banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Cem Kaynar yazdı: “Kültür ve Turizm Bakanlığı tek kuruş yardım yapmadı”

Düşevi Oyuncuları’nın kurucularından Cem Kaynar, pandemi sürecinde tiyatro olarak geldikleri noktayı ve devlet desteği olmadan ayakta kalmaya çalıştıklarını Ajandakolik’e yazdı. 

Üç arkadaş 1998 yılında Samsun’da Düşevi Oyuncuları’nı kurduk. Düşevi Oyuncuları, kurulduğu andan itibaren bildiği, sevdiği, ebeveyni gibi gördüğü Ankara Sanat’ı örnek aldı. Orhan Kemal, Yaşar Kemal, Nazım Hikmet derken yeni bir şeyler keşfetmeye başladı, kendi oyun alanını yarattı ve 2006’da özgün üretimlerini yapmaya başladı. Sonrasında da yazar, yönetmen, müzik tasarımı, kostüm tasarımı ve dekor tasarım konusunda kendi kadrosunu oluşturdu.

Yıllar içinde değişen çok değerli yol arkadaşlarımız oldu ve 2013 yılında  Düşevi Sanat Merkezi’ni 2019’da Düşevi Sahneyi kurduk.

Samsun’da yapılan ek işler ile geçinmeyince Ferda Kaynar dizi sektörüne atıldı. Sahnemizin en büyük şansıdır kendisi. Şimdi 50 kişilik sahnemiz var.  Önceden oluşan borçlara bir de  pandemi borçları eklendi. Mücadeleye devam ediyoruz. Gerçek bir yaşam mücadelesine.

Eskiden yaşanılan sadece zatürre imiş, zaten geçermiş ama tiyatrolar şimdi kanseri yenmeye çalışıyor. Üstelik de, çok çocuklu SGK güvencesi olmayan kemoterapi görmesi ve çalışması gereken birisi gibi.

Tiyatromuz Yaşasın İmza Kampanyası ve sonrasında oluşan İnsiyatif çok ama çok önemli. Geçici Yürütme Kurulu olarak sorunları kısa, orta ve uzun vadeli olmak üzere üçe ayırdık ve komisyonlar kurup çalışmalarımızı başlattık. Kültür ve Turizm Bakanlığı, tek kuruş yardım yapmadı. Belediyelerin ise (çok az bir kısmı) göstermelik yardımlarla durumu geçiştiriyor. Öyle görünüyor ki eylül, ekim ve kasım çok sıkıntılı geçecek.

Ortak bir akıl ile hareket etmezsek mesleğimiz ve kurumlarımız çok zarar görecek. Birçok arkadaşımız işsiz kaldı, kalacak. Umarım artık iyi bir şeyler olur ve bizde hakkımız olan yasaya kavuşuruz.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media