Simone de Beauvoir’ın kayıp romanı

ajandakolik


Fransız feminist yazar Simone de Beauvoir’ın yaşadığı döneme ters bulunarak fazla kişisel olduğu iddia edilen romanı “The Inseparables”, yazarın evlatlık edindiği kızı Sylvie Le Bon de Beauvoir’ın kararıyla basılacak. 

Tutkulu bir arkadaşlık üzerine kurulu olan 176 sayfalık “The Inseparables”, kültürel normların karşısında duran iki genç kızın dostluğunu anlatıyor. Bu yıl sonbaharda Fransa’da, önümüzdeki yıl ise ABD’de yayınlanacak olan Simone de Beauvoir’ın bu yeni romanı, yazarın 21 yaşındayken ensefalitten ölen “Zaza” ile gerçek hayattaki arkadaşlığı hakkında derin izler taşıyor.

“The Inseparables”in ilk sayfası.

1954 yılında bu romanı yazmaya başlayan Beauvoir’ın hikaye üzerinde birkaç ay çalıştığını ve ardından hayat arkadaşı Sartre’a yazdıklarını okuttuğu anılarında yer buluyor. Yazar, Sartre’ın yazdıklarından etkilenmemesine hak verdiğini ve hikayenin okuyucunun ilgisini çekmeyeecğini belirtiyor.

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Söyleşi - Cenk Erdoğan: "Doğaçlama müziğin başarısında muhabbet var"

Ajandakolik Caz Haftası son sürat devam ediyor. 30 Nisan Uluslararası Caz Günü’nden yola çıkarak “Çünkü Caz Tek Bir Güne Sığmaz” mottosuyla caz müziğin Türkiye’de sevilmesine, yaygınlaşmasına emek veren müzisyenlerle uzaktan […]