banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

GEDİK SANAT’IN BEŞİNCİ DİJİTAL PROJESİ “ROBOTİK RAKS”


Gedik Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı bünyesinde çalışmalarını sürdüren Gedik Sanat, Roboweld Robot teknolojileri markasıyla birlikte dans ve müziği bir araya getiriyor.

Projede İDOB Baş koreografı Ayşem Sunal Savaşkurt’un hazırladığı koreografiyle İDOB Baş Dansçısı İlke Kodal’ın performansı, Robotlarla bir araya gelerek teknolojik dönüşüme mercek tutuyor. 10 – 25 Şubat tarihleri arasında projenin mimarları ve uzman kimliklerle sohbetler gerçekleşecek, ardından Roboweld Uygulama ve Araştırma Alanı’nda çekimleri yapılan performansın ilk gösterimi 25 Şubat Çarşamba akşamı saat 21,00’da Gedik Sanat Sosyal Medya Hesaplarında yayınlanacak.

ELEKTROAKUSTİK MÜZİĞİN TEMSİLCİSİ MEHMET CAN ÖZER’İN EL CEZERİ KAYNAKLI MÜZİĞİ DÜNYA PRÖMİYERİ YAPACAK

Gedik Sanat tarafından sipariş edilen müzik, 12. Yüzyılda yaşamış Müslüman alim El Cezeri’nin ilk robotik yaratılarından esinlenilerek Mehmet Can Özer tarafından bestelendi. Özer, Bilkent Üniversitesi’nde aldığı eğitimin ardından Cenevre ve Zürih Konservatuvarlarında yaptığı akademik çalışmalar neticesinde Aşure adını verdiği bir müzik yazım biçimiyle eserlerini üretmektedir. Robotik Raks projesiyle 12.yüzyılla günümüz arasında sorgulayıcı bir köprü kuran sanatçının Ayşem Sunal Savaşkurt ile uyumlu çalışması oldukça çarpıcı.

İLKE KODAL’IN ROBOTLARLA BİRLİKTE BÜYÜLEYİCİ DANS PERFORMANSI

Dünyanın en önemli merkezlerinde performanslar sergilemiş olan, 2014 yılında Andante Dergisi tarafından Yılın Kadın Dansçısı seçilen İlke Kodal’ın Robotik Raks projesindeki büyüleyici performansını kaçırmayın. Dönüşen ve değişen yaşamdaki dinamiklere çağdaş sanat yaklaşımıyla mercek tutan dijital projelere imza atan Gedik Sanat; tarih, bilim, teknoloji, dans ve müziği bir araya getirdiği çalışmasında hepimizi çok yönlü düşünmeye yönlendiriyor. Robotik Raks projesinin ilk gösteriminden önce bilgilendirici gönderileri ve sohbet buluşmalarını aşağıdaki program çerçevesinde takip edebilirsiniz.

Gedik Sanat Proje Koordinatörü Begüm Özay moderatörlüğünde Gedik Sanat Instagram adresinde her akşam saat 21:00’da gerçekleşecek sohbetlerin programı şu şekilde;

• 15 Şubat Pazartesi Mehmet Can Özer, Besteci
• 16 Şubat Salı Ayşem Sunal Savaşkurt, Koreograf
• 18 Şubat Perşembe İlke Kodal, Dansçı
• 19 Şubat Cuma Doç. Dr. Savaş Dilibal , İstanbul Gedik Üniversitesi Mekatronik Bölümü Başkanı

İlke Kodal: “Bale, hayatın kendisi olduğunda feragat edecek bir şey kalmıyor”

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media