GEDİK SANAT’TAN ÖDÜLLÜ BİR DİJİTAL PROJE “KADININ SÖZÜ VAR”


Gedik Sanat, İstanbul Gedik Üniversitesi ile birlikte kadınların ifade biçimlerini, kendini gerçekleştiren lider kadınları ve koro kültürünün bu çerçevedeki rolünü ortaya çıkaran bir projeye geçtiğimiz Kasım ayında imza atmıştı. Kasım ayı boyunca dijital platformlarda birçok alanda uzman konuklarla zenginleşen proje için bestelenmiş üç eser pandemi koşulları sebebiyle seslendirilememişti. Üç kadın şairimizin dizelerini besteleyen üç bestecimizin koro eserleri  28-29-30 Haziran tarihlerinde Gedik Sanat Youtube kanalından yayınlanacak.

ÜÇ KADIN ŞAİRİN DİZELERİ ÖDÜLLÜ KORO SİRENE İLE  DÜNYA PRÖMİYERİ YAPACAK

Gedik Sanat tarafından sipariş edilen Koro eserleriyle projede; Ayten Mutlu’nun “ Telefonda “ adlı şiirini Oğuzhan Balcı, Didem Madak’ın “ Ay Işıl’a Sığışmıştı” adlı şiirini Enver Yalçın Özdiker ve Gonca Özmen’in “ Belki Sessiz”  adlı şiirini Mesruh Savaş besteledi.


28 – 29 – 30 Haziran tarihlerinde saat 21.00’da üç seans halinde bu eserlerin Dünya Prömiyerlerini, 10. J. Brahms ve 8. R.Schumann Koro Yarışmalarından iki altın madalya alan Türkiye’nin ilk ve tek Kadın Korosu Sirene yorumuyla izleyeceksiniz.

GEDİK SANAT’IN FABRİKADA KORO BAŞLIĞI DEVAM EDİYOR

8 Kasım 2018 tarihinde Gedik Sanat,  ilk etkinliğini Fabrikada Koro başlığıyla Roboweld Robot Eğitim ve Araştırma Alanı’nda gerçekleştirmişti. Sanayinin üretim alanlarında Sanatsal üretimleri sergileyen ve çağdaş sanatların örneklerini sanatseverlerle paylaşan oluşum, Kadının Sözü Var projesiyle de Fabrikada Koro başlığını devam ettiriyor. Gedik Kaynak üretim alanlarında çekimleri gerçekleştirilecek yeni proje, sanatseverlere alışılmışın dışında görsel ve işitsel bir tecrübe vaat ediyor.

KADININ SÖZÜ VAR PROJESİNE KADIN DOSTU MARKALARDAN ÖDÜL

Teknolojiden sanata, spordan siyasete her alanda kadının sesinin duyurulması ve kadın istihdamının artırılması yörüngesinde  KAGİDER, KASFAD,TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Yöneticileri, Koro Kültürü Derneği, Semiha Berksoy Opera Vakfı Yöneticileri, Sanat Tarihçileri, Şairler, Besteciler ve Sanatçılarla gerçekleşen keyifli sohbetleri Kasım 2020 boyunca Gedik Sanat Instagram adresi üzerinden takip edilmişti. Bununla beraber Gedik Sanat, edebiyatı koro müziğinin birleştirici yönüyle bir araya getirip üç eserin yaratılmasına sebep olmuştu.  Bu projedeki çok disiplinli duruşu ve sanata Toplumsal Cinsiyet Eşitliği anlamında getirdiği yaklaşımla Kadın Dostu Markalar Platformu tarafından 2020 yılı Farkındalık Ödülü’ne layık görülen Gedik Sanat, önümüzdeki sene Tiyatro alanında gerçekleştireceği bir dijital projeyle bu platforma destek olmaya devam edecek. Gedik Sanat; İstanbul Gedik Üniversitesi ile birlikte planlayacağı yeni projesinin detaylarını 2021-2022 Sanat sezonu ilanıyla birlikte Ağustos ayı içerisinde sanatseverlerle paylaşacak.

ÜÇ DÜNYA PRÖMİYERİNİN PROGRAMI ŞU ŞEKİLDE
* Oğuzhan Balcı “ Telefonda “  Şair: Ayten Mutlu
28 Haziran 2021 Pazartesi saat 21:00 Gedik Sanat Youtube Kanalı
* Enver Yalçın Özdiker “ Ay Işıl’a Sığışmıştı” Şair: Didem Madak
29 Haziran 2021 Salı saat 21:00 Gedik Sanat Youtube Kanalı
* Mesruh Savaş  “ Belki Sessiz”  Şair: Gonca Özmen
30 Haziran 2021 Çarşamba saat 21:00 Gedik Sanat Youtube Kanalı

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media