banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

BU YIL SINIRLARA VE TARİHLERE #SIĞAMIYORUZ


Kadın Yönetmenler Derneği’nin düzenlediği 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali bu yıl sınırlara ve tarihlere “#sığamıyoruz!” sloganı ile yola çıkmaya hazır. 

Festival bu yıl uluslararası arenaya açılarak ilk gösterimlerini 1-7 Mart 2021 tarihleri arasında Türkiye, İngiltere ve Kosova’da çevrimiçi olarak gerçekleştirecek. Türkiye filmlerinden oluşan özel seçki East Anglia Üniversitesi ve Britanya Türk Kadınları Derneği işbirliği ile İngiltere’de, Gerçek Derneği işbirliği ile de Kosova’da gösterilecek. Orta ve kısa metraj 16 uluslararası filmden oluşan Dünya Sineması seçkisi 1-7 Mart tarihleri arasında festivalin internet sitesinden çevrimiçi olarak izlenebilecek. Atölyeler, paneller, söyleşilerin de yer alacağı mart programında ayrıca zoomazoom etkinliği ile yönetmenler çevrimiçi olarak sektörel bir toplantıya davet edilecek.

26 Nisan – 5 Mayıs 2021 aralığında ise festivalde yarışan Türk Filmleri ve Balkan Filmlerinin yanı sıra Türkiye’deki filmlerden oluşan özel bir gösterim seçkisi online olarak yine festivalin web sitesinden izlenebilir olacak. 25 – 30 Haziran 2021’de ise pandeminin izin verdiği fiziki koşullarda ödül töreni ve özel gösterimlerle İzmir’de sinemaseverlerin karşısına çıkacak. Festivalin bu yılki temasına uygun olarak gösterim takvimi ve etkinlikler de “Süper Kahramanlık” çatısı altında programlandı.

BALKAN FİLMLERİ YARIŞIYOR

Toplamda 30 ülkeden 150 filmin başvuru yaptığı festivalde 45 yerli filmin yanı sıra 40 tane uluslararası yapım çevrimiçi seanslarda seyircisi ile buluşacak. İlk kez uluslararası başvuru almasına rağmen festivalin uluslararası bölümüne ilgi oldukça yoğundu.  Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölüm Başkanı Doç Dr. öğretim üyesi Doç. Ragıp Taranç, Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Doktor Görsel İletişim ve Tasarımı Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Zeynep Merve Uygun, festivalin uluslararası koordinatörlerinden Dr. Ebru Beyazıt ve festivalin Balkan Temsilcisi Nena Popović’ten oluşan jüri, başvuruları inceleyerek festivalin yarışmalı Balkan seçkisini oluşturdu. Uluslararası seçkide yer alan filmlerden 27 tanesinin prömiyeri 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nde gerçekleştirilecek.

Festivalde yarışma filmlerinin gösterimlerinin yanı sıra yabancı yönetmenlerle sinema sohbetleri ve soru & cevap söyleşileri de düzenlenecek. Tüm film gösterimleri festivalin resmi web sitesi olan kadinyonetmenlerfestivali.com adresinde oluşturulan özel online streaming ile gerçekleştirilecek ve film söyleşileri festivalin youtube kanalı üzerinden canlı yayınlanacak.

Tamamen bağımsız bir örgütlenmeyle hayata geçen festivalin dördüncü yılında destekçileri arasında kamu kuruluşlarının yanı sıra çeşitli sivil toplum kuruluşları, kadın örgütleri ve yurt içi yurt dışından üniversiteler yer alıyor.

Festivale dair gelişmeler için sosyal medya hesaplarını ve www.kadinyonetmenlerfestivali.com.tr adresini takip edebilirsiniz.

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin yarışmalı Balkan seçkisinde uzun metraj, belgesel ve kısa metraj kategorilerinde toplamda 24 film değerlendirmeye alınacak.

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Uluslararası Seçki

 Dünya Sineması – Resmi Gösterim Seçkisi

  1. “Heartstring”          – Maryam Razaghi (İran)
  2. “Bear With Me” – Daphna Awadish (Hollanda)
  3. “Paola Makes A Wish” –  Zhannat Alshanova (Kazakistan, İsviçre)
  4. “Jarvik” – Emilie Mannering (Kanada)
  5. “The Fantastic” – Maija Blåfield (Finlandiya)
  6. “Kurban” – Nevra Topçu (Birleşik Krallık-Türkiye)
  7. “Tangle” – Maliheh Gholamzadeh (İran)
  8. “Der Weg Nach Hollywood” – Jelena Bosanac (Almanya)
  9. “White Cloud” – Anja Medved (Slovenya)
  10. “Black And White” – Sandra Gjorgieva (Kuzey Makedonya)
  11. “Lifeline” – Eylem Atakav ve Karoline Pelikan (Birleşik Krallık)
  12. “The Possible Impossibilities” – Zeynep Arısoy (İspanya)
  13. “Twins Are Born, Arter Nine Children” – Lunara Zheenbekova (Kırgızstan)
  14. “Etherality” – Kantarama Gahigiri (İsviçre)
  15. “Ene Mene” – Raphaela Schmid (Avusturya)
  16. “Leakage” -Suzan Iravanian (İran, Çekya)
BALKAN SEÇKİSİ FİNALİSTLER

Uzun Metraj Filmler

  1. “Who the Fuck Are You” Marina Radmilac (Sırbistan)
  2. “Son” Ines Tanović (Bosna Hersek)
  3. “The Trampoline” Katarina Zrinka Matijević (Hırvatistan)
  4. “A.S. (25)” Milena Grujić (Sırbistan)
  5. “Breasts” Marija Perović (Karadağ, Hırvatistan, Sırbistan)
  6. “Asymmetry” Maša Nešković (Sırbistan)
  7. “The Father” Kristina Grozeva & Petar Valchanov (Bulgaristan)

Belgesel Filmler

  1. “Little Star Rising” Slađana Lučić (Hırvatistan)
  2. “The Other Side of Everything” Mila Turajlić (Sırbistan, France, Katar)
  3. “Homelands” Jelena Maksimović (Sırbistan)
  4. “The Infidel” Nejra Latić Hulusić (Bosna Hersek)
  5. “Victoria, 15” Mina Petrović (Sırbistan)
  6. “A Two Way Mirror” Katarina Zrinka Matijević (Hırvatistan)
  7.  “Occupied Cinema” Senka Domanović (Sırbistan)

Kısa Filmler

  1. “Then comes the evening” Maja Novaković (Sırbistan, Bosnia)
  2. “Vera” Verica Nedeska Trajkova (Kuzey Makedonya)
  3. “Everything is fine” Ružica Anja Tadić (Hırvatistan, Sırbistan)
  4. “When I am at home” Ivana Todorović (Sırbistan)
  5. “The Award” Lidija Mojsovska (Kuzey Makedonya)
  6. “Eggshells” Slava Doytcheva (Bulgaristan)
  7. “Days Lost” Jovana Avramović (Sırbistan)
  8. “Consuming Contemporary” Ana Aleksovska (Kuzey Makedonya)
  9. “God’s Will” Tanja Brzaković (Sırbistan)
    10.“Fighting For Death” Eleonora Veninova (Kuzey Makedonya)

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media