banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

AjandaKolik Reklam

YILIN O DÖNEMİ GELİYOR: AKBANK CAZ FESTİVALİ EKİMDE BAŞLIYOR!

 

31 yıldır şehir ve caz kültürünü bir araya getiren, Türkiyenin en uzun soluklu festivallerinden Akbank Caz Festivali bu yıl 1-10 Ekim tarihleri arasında 10 farklı mekanda, Türk Caz sahnesinden 100 ün üzerinde sanatçının birbirinden özel performansına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Tüm dinamiklerin değiştiği, konserlerin ertelendiği 2020 yılında, Türk Caz tarihine; kayıtlarıyla, söyleşileriyle ve belgesel çekimleriyle arşiv niteliğinde önemli bir belge bırakan Akbank Caz Festivali, 31. yılını müzisyenler ve dinleyicileriyle yeniden bir araya gelerek kutluyor.

Yıllar içinde genişleyen müzikal yelpazesi kapsamında programında klasik ve modern cazın yanı sıra elektronik müzik ve dünya müziğinin farklı projelerine de yer veren Akbank Caz Festivali, şehirde bu sonbaharı caz müziği ile farklı müzik türlerinin bir araya geldiği bir seçki ile karşılayacak.

Pozitif işbirliğiyle gerçekleştirilen 31. Akbank Caz Festivali’nde açılış; 1 Ekim’de Galataport İstanbul Paket Postanesi’nde Elif Çağlar’ın caz ile başka türleri harmanlayan şarkıları ve funk, caz, dünya müziğini repertuvarında birleştiren Defjen Daf Ensemble’ın dokunuşuyla olacak.

Babylon, Zorlu PSM, The Badau, Nardis Jazz Club, Bova’ya bu yıl Galataport İstanbul Paket Postanesi̇ ve festivale yeni eklenen açık hava sahneleriyle Müze Gazhane, Swissotel Sultan Park eşlik ediyor. callinghouse, festivalin dinamik sahnesine ev sahipliği yaparkenCazlı Brunch, Bizim Tepe’de Flapper Swing Band performansı ile gerçekleşecek.

31. Akbank Caz Festivali kapsamında gerçekleştirilecek konserleri ve özel projeleri Akbank Sanat, Kültür Sanat ve Organizasyon yöneticisi Gözde Sivişoğlu paylaştı.

Bu yıl festivalde özel projeler gerçekleşecek

Özel projeler ile sanatseverlerle buluşmaya hazırlanan 31. Akbank Caz Festivali’nde; Türk makam müziği eserlerinin caz düzenlemeleriyle yorumlandığı OttoJazz” Ensemble’da Cenk Erdoğan’a neyzen Muhammed Ceylan ve kemençeci Emre Erdal eşlik edecek. Ramazan Sesler, Akbank Caz Festivali katılımcılarını saksafonda AnıŞallıel ve piyanoda Kaan Bıyıkoğlunun eşlik ettiği, “Babadan Oğula Bir Gırnata Efsanesi” projesiyle ince makamlardan Trakya-Balkan ritimlerine uzanan bir yolculuğa çıkaracak.

Selen Gülün, kadın şarkı yazarı ve bestecilerin görünürlüğünü artırmayı amaçlayan “Kadınlar Matinesi” projesini, Mehmet Uluğ anısına düzenlenecek özel gecede, Akbank Caz Festivali sahnesine taşıyacak. “Kadınlar Matinesi”nde, Selen Gülün’e Çağıl Kaya ve Özge Fışkınla birlikte ilk kez Jülide Özçelik eşlik edecek.

Güç Başar Gülle, Osmanlı – Türk müziğinin çok boyutlu estetiğinden ilham alan son projesi “Synthetic Vision” ile ilk kez 31. Akbank Caz Festivali sahnesinde olacak. İlhan Erşahins İstanbul Sessions’ın geçtiğimiz yıl yayımlanan “Bir Zamanlar Şimdi” albümünün, ilk canlı performanslarından biri için sanatseverlerle buluşacağı konserde; İlhan Erşahin’e usta müzisyen Arto Tunçboyacıyan eşlik edecek.

Şehre cazın tüm renkleriyle dönerken, caz müziği ile farklı müzik türlerini bir arada dinleme fırsatı  sunan bir diğer konser; hip-hop dünyasının yakından tanıdığı Da Poet ile trompet sanatçısı Barış Demirelin hip-hop, rap, funk, Anadolu-saykedelik gibi tarzlara dokunan heyecan verici performansı olacak.

Akbank Caz Festivali sahnesinde türlerin birbiri içinde eridiği, açık havanın özel performanslarından Kamufle & Lara Di Lara, 2 Ekim akşamı Müze Gazhanede unutulmaz bir akşam yaşatacak.

Okay Temiz, Oriental Windin 70’lerin başında Stockholm’de başlayan yolculuğunu 31. Akbank Caz Festivali sahnesine taşırken; Baki Duyarlar, JazzArk Project” ile Akbank Caz Festivali’ndeki performansında iki önemli konuğu, Şennur Dinleyen ve Tolga Karaslan’ı ağırlayacak. Türkiye caz sahnesinin en başarılı davulcularından biri olarak kabul edilen Ediz Hafızoğlu’na, türlere sığmayan seçkisiyle Ceylan Ertem eşlik edecek.

2020’de dinleyiciyle buluşturduğu “NA-Zİ-LE” albümüne 31. Akbank Caz Festivali’nde eşlik
edeceğimiz Kaan Çelen, sahneyi usta müzisyenler Tolga BilginTamer TemelErcüment OrkutVolkan Topakoğlu ile paylaşacak. Oğuz Büyükberberin çağdaş kompozisyonları, caz ve Türk müziği unsurlarıyla kaynaştırdığı stiline ortak olunacak gecede, Can KozluDerya TürkanTolga Tüzün ve Apostolos Sideris’e de kulak verilecek.

Genç müzisyenleri ülkenin önde gelen cazcılarıyla yeniden buluşturmayı amaçlayan Akbank Caz Festivali bu sene JAmZZ sahnesini, 2013 JAmZZ yarışmasında En İyi Yorum ödülü alan Deniz Taşar ve 2020 kazananları Yunus Belgin ve Atılgan Nalıncıoğlu ile paylaşıyor.

Festivalin yeni duraklarından callinghouse’da bir araya geleceğimiz Mousikē’ye yeni medya sanatçısı/da’nın görselleri eşlik edecek.

31. Akbank Caz Festivali konserlerinin biletlerini Biletixten alabilir, Festival hakkında detaylı bilgi için www.akbanksanat.com ve www.akbankcaz.com adreslerinin yanısıra instagram.com/AkbankSanatfacebook.com/AkbankSanat, twitter.com/AkbankSanat adreslerini takip edebilirsiniz.

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media