YAS, KAYGI VE ÖLÜM ÜZERİNE BİR ÇOCUK KİTABI: “DENİZE DOĞRU”


İskoç yazar-çizer Helen Kellock’tan çocuklar için bir yas kitabı “Denize Doğru”. Küçük bir kızın dünyasında büyük bir boşluğun hikayesi bu, göz yaşının sel olup aktığı, uzak denizlere karıştığı buruk ama her şeye karşın umutlu bir hikaye… Ödüllü yazar Kellock’un hüzünle hayal gücünü buluşturduğu “Denize Doğru”, görkemli illüstrasyonlarla okuru okyanusun derinliklerine davet ediyor. 

YAZI: NİLÜFER TÜRKOĞLU

nilufer@ajandakolik.com 

Özellikle Avrupalı yazarlar, son yıllarda kaygı, ölüm, yas gibi kavramları çocuk kitaplarında daha çok irdelemeye ve bunlar üzerine daha çok hikaye üretmeye başladı. Her ne kadar yetişkin dünyasına aitmiş gibi görünse de yas duygusunun, çocukluktan itibaren hayatın içinde yer aldığını öne çıkaran hikayelerin sayısı günden güne arttı. Ebeveynlerin beklentilerine karşılık vermek ve daha “pembe” hikayeler tercih etmek kimi yazarın daha çok “işine gelirken”, yaşamın olduğu kadar ölümün de var olduğu gerçeğini, birini kaybetmiş olmanın verdiği derin üzüntüyü anlatmak, çocuklar için yazılan kitaplarda yer alması bakımından şüphesiz ki oldukça önemli ve gerekli.

Ödüllü yazar Helen Kellock’un Türkçeye “Denize Doğru” ismiyle çevrilen ve Ketebe Yayınları tarafından okurla buluşan kitabı ta tam da bu noktada kaygı ve yas üzerine duygu dolu bir hikayeyi çocuk okura sunuyor, üzüntüyle hayal gücünü bir araya getirip minikleri bir bakıma fantastik bir dünyayla da buluşturuyor.


Henüz küçük bir kız çocuğu olan Lara, ninesini çok özlüyor. Öyle çok özlüyor ki ağlamaktan göz yaşları odasından taşıp sokaklara doğru yol alıyor. En sonunda Lara kendini denizde buluyor. Tek başına akıntıda sürüklenirken günler, geceler hatta haftalar geçip gidiyor. Lara, onu mutlu ve güvende hissettiren her şeyi unutuyor. Hatta ninesini bile! Hissettiği tek şey denizin soğukluğu ve dalgalarl! Tam böyle hissederken okyanusun kalbinde parlayan bir şey görüyor. Orada parlayan şey bir inci ve o inci Lara’nın hayatını değiştiriyor. İnciyi kalbine yaklaştıran Lara, yukarıya doğru baktığında yalnız olmadığını, bir sürü deniz canlısının da kendisiyle birlikte olduğunu fark ediyor. Böylece hayatında hâlâ sevgiyle parıldayan bir şeyler olduğunu görüp mutlu oluyor. Ve yeniden ninesini hatırlıyor, gülümsüyor.

“Göz yaşının sel olup akmasını”, denize doğru yol almak olarak ifade eden yazar Kellock’un hüzünlü ama umut yüklü hikayesi, bir çocuğun sevdiği birini kaybetmesiyle yaşadığı kaygı, üzüntü ve yalnızlık gibi duyguları, ölümü dillendirmeden,  dile getirmeden usulca aktarıyor. Hikayenin her satırında, sevdiği birinin yokluğunun verdiği his gölge gibi dolaşırken yazarın aynı zamanda resimlediği sonsuz deniz evreni, okuyucuya bir ferahlama hissi yaşatıyor.


Orijinal adı “Out to Sea” olan kitabı Türkçeye kazandıran Mukaddes Kutlu’nun çevirisini de es geçmemek gerek. Bu şiirsel anlatımda onun da payının olduğunu söylemeye bilmem gerek var mı? Kellock’un bir kitabının ilk defa Türkçede yer aldığını da söylemekte fayda var. Darısı diğer kitaplarının başına!

“Denize Doğru”, yaşadığımız o çok büyük kayıplara rağmen uçsuz bucaksız denizlerin sonunda evi bulabileceğimiz yolu gösteren bir kitap. Denize doğru giden ama nihayetinde eve ulaşan bir kitap… O yüzden üzücü değil her şeye inat mutlu bir kitap…

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media