banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

UÇAN SÜPÜRGE FESTİVALİ’NE SON İKİ GÜN…

 

Jasmila Žbanić’in “Nereye Gidiyorsun Aida?” da festivalde izleyiciyle buluşacak.


T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla Uçan Süpürge Vakfı tarafından düzenlenen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali için son iki gün…

Bu yıl Araftan Çıkmak temasıyla düzenlenen festivalde dünyanın dört bir yanından direnen, ilham veren ve dayanışan kadınların hikâyelerini anlatan yapımlar yer alıyor.
Çevrimiçi film gösterimleri 27 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Festival, 4-11 Haziran tarihleri arasında ise Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi ve CerModern’de açık hava sinemasında gösterimlerle devam edecek.

27 Mayıs-3 Haziran arasındaki çevrimiçi gösterimler Festivalscope adresinden yapılacak. Çevrimiçi gösterimlerin ardından 4 Haziran’da yapılacak törende Uçan Süpürge Ödülleri sahiplerine verilecek.

BİLETLER BİLETİX’TE SATIŞTA 

Festivalde filmde üç gün boyunca gösterimde kalacak. Çevrimiçi gösterimler için biletler, Fetivalscope üzerinden 25 Mayıs’tan itibaren satışa sunulacak.

Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi ve CerModern’deki açık hava sinemasında yapılacak gösterimlerinin biletleri ise, 1 Haziran’dan itibaren Biletix üzerinden satılacak.

ÖDÜLLÜ FİLMLER 

Festival programında yine kadınların ilham veren hikâyelerini anlatan filmler yer alıyor.

Sushmit Ghosh ve Rintu Thomas’ın yönettiği, Hindistan’ın en alt kastı olan Dalit kadınlarının hem özel hem de mesleki hayatlarındaki zorlukları aşarak oluşturdukları kadın muhabirler ağını anlatan “Writing with Fire” programın öne çıkan yapımlarından. Film Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması-Belgesel bölümünde Jüri Özel ve İzleyici ödüllerini kazanmıştı.

Berlin Film Festivali kapsamında izleyiciyle buluşan, yönetmenler Joana Hadjithomas ve Khalil Joreige’in 80’li yıllardan kalma mektup, fotoğraf ve ses kayıtlarıyla dolu bir kutudan annesine dair hiç bilmediklerini öğrenen bir genç kızın hikâyesini anlattığı “Memory Box” da festival kapsamında izleyiciyle buluşacak.

Berlinale’nin  Panorama bölümüne konuk olan, Anne Zohra Berrached’in Canan Kir’li filmi “Copilot” da festivalde gösterilecek filmler arasında.

Öte yandan Nisan Dağ’ın yönettiği ve Tallinn Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülüne değer görüldüğü “Bir Nefes Daha” ile Venedik’te Geleceğin Aslanı Ödülü’nü ve Antalya Film Festivali’nde en iyi film ödülünü kazanan Azra Deniz Okyay’ın “Hayaletler” filmi de programda yer alıyor.

OSCAR ADAYLARI DA VAR 

Oscar Ödülleri’nde en iyi uluslararası film kategorisinde ilk kez iki kadın yönetmenin filmi birden aday olmuştu. Bu iki film, Kaouther Ben Hania’nın yönetmen koltuğunda oturduğu “Derisini Satan Adam” ve Jasmila Žbanić’in “Nereye Gidiyorsun Aida?” da festivalde izleyiciyle buluşacak.

Kültür sanat içerik platformu Ajandakolik de Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin medya sponsorları arasında yerini alıyor. 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media