banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Sumru Ağıryürüyen çocuklar için yazdı

Daha çok müzisyen kimliğiyle tanıdığımız Sumru Ağıryürüyen, uzun yıllardır çocuk edebiyatına emek veren bir çevirmen, editör ve redaktör aynı zamanda. Ağıryürüyen, şimdi bir çocuk kitabıyla karşımızda. “Damla ile Bambu”, Duygu Topçu’nun resimleriyle Kuraldışı Çocuk Yayınları’ndan çıktı.

Bu, yalnızca bir dostluk hikayesi değil. Dinlemenin önemi üzerine bir güzelleme… Damla, kedi Bambu’nun annesinin eve geldiğini anlamasını fark ettiğinde çok şaşırmıştı. Daha zil çalmadan, kapı vurulmadan nasıl anlıyordu ki ailedeki herkesin eve yaklaştığını?

Sonrası sesler dünyasına cumburlop dalış! Hikayenin baş kahramanları, “cankulağıyla dinleme” sanatının kapılarını aralarken yaprakların hışırtısında yağmur damlalarına, denizin şarkısından simitçinin sokaklarda yankılanan sesine türlü türlü sesler içinde dinlemenin tadına varıyor. Kedi Bambu, biricik arkadaşı Damla’ya duymak için dinlemenin güzelliğini anlatıyor.

Kitap birbirimizi ve çevremizi dinlemenin iyileştirici gücü adına yazılmış, dört yaş üstü çocuklara hitap ediyor. “Damla ile Bambu”nun hikayesine temel olan Zen düşüncesi, Bambu’nun sesler dünyasını Damla ile paylaşmasında rehberlik ediyor.

Sumru Ağıryürüyen, bizi kuşatan sesleri, doğayı ve nihayetinde birbirimizi gerçekten, koşulsuz, yürekten dinlemek üzerine yazdığı bu öyküyle günümüzde eksikliğini yaşadığımız dinlemenin iyileştirici gücüne dikkat çekiyor. Kitaptaki suluboya resimleri de Duygu Topçu’nun fırçasıyla Kedi Bambu ve Damla’yı hayalden gerçeğe taşıyor.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media