AjandaKolik Reklam

 

 

STEVE JOBS’IN REDDETTİĞİ KIZINDAN KİTAP: “GENÇLİK HATASI”


Apple ve film stüdyosu Pixar’ın kurucusu, teknoloji dünyasının en güçlü isimlerinden Steve Jobs’ı nasıl bilirdiniz?
Jobs’un 1978 yılında, kız arkadaşı Chrisann Brennan ile birlikteliğinden dünyaya gelen kızı Lisa Brennan Jobs, 2018 yazdığı “Small Fry” isimli kitabıyla şimdi Türk okurlarıyla buluşuyor. Babası tarafından reddedilişini ve onunla yaşadığı karmaşık ilişkiyi anlattığı kitap, “Gençlik Hatası” ismiyle Mundi Yayınları’ndan çıktı. 

“Gençlik Hatası”, Lisa Brennan-Jobs’ın sıra dışı ama kusurlu iki aile arasında mekik dokuyarak geçen çocukluğuna dair dokunaklı bir anlatı, Steve Jobs mitolojisi için de ciddi ve insani bir eleştiri.

Bir çiftlikte doğan ve annesi Chrisann Brennan ile babası Steve Jobs’ın bir tarlada isim verdiği Lisa Brennan-Jobs, ilk gençlik adımlarını hızla değişime uğrayan Silikon Vadisi’nde atar. Hayatında nadiren yer alan babası onun için mitolojik bir karakter gibidir. İleriki yıllarda kızıyla daha fazla ilgilenmeye başlayan Steve Jobs, Lisa’yı malikâneler, lüks tatiller ve özel okullarla dolu bir dünyaya sürükleyecektir. Gösterdiği ilgiyle Lisa’nın başını döndürmesine rağmen mesafeli, eleştirel ve öngörülemez biridir. Lisedeyken annesiyle arası giderek bozulan Lisa babasının yanına taşınmaya karar verir ve her zaman hayallerini süsleyen babaya sonunda kavuşacağını umut eder.

“Varlığım onu mahvediyordu. Benim içinse tam tersiydi. Ona ne kadar yakınsam o kadar güvenli hissediyordum, o bu dünyanın bir parçasıydı ve benim ışığa yakınlaşmamı kolaylaştırıyordu” diyen Brennan Jobs, babasının kendisinden yıllarca sakladığı bazı sırları sonradan öğrendiğini söylüyor.

Brennan Jobs, babasının Apple’ın ürettiği Lisa isimli ilk kişisel bigisayarına kendi ismini verdiğini ise sürekli inkar ettiğini de kitapta yazdı.

“Brennan-Jobs gerçekten yetenekli bir yazar… İç dünyasını öyle incelikle betimliyor ki böylesi bir kitabı başka kimsenin yazabilmesi mümkün değil. Etkileyici, edebî ve çarpıcı.”
The New York Times Book Review

“İfşa niteliğinde.”
Entertainment Weekly

“Hayranlık uyandırdığı kadar hayrete de düşürüyor… Ciddi bir edebî yeteneğin ürünü.”
The New Yorker

“Yürekleri sızlatan bir anı kitabı… Kabahatleri ve kusurlarıyla sahip olduğu babaya dair, zekice, düşünceli ve sevgi dolu bir portre.”
The Seattle Times   

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media