Sabahat Akkiraz’ın çocuk kitabı “Happa Nine’nin Masalları”


Sabahat Akkiraz, çocukluğunun unutulmaz anlarından olan masal anlatılarını daha fazla çocuk okusun, dinlesin diye kaleme aldı. Sıcacık anılardan kopup gelen “Happa Nine’nin Masalları”, Sabahat Akkiraz’ın dediği gibi “Tıpkı sevgi gibi, ekmek gibi, türkü gibi çoğalsın ve hiç eksilmesin.”

Masallar unutulur mu ya da ne zaman hatırlanır? Ninelerden torunlara geçen masal anlatma geleneği, bugün çok mu uzak bize yoksa çocukluğumuzun masalları sadece çocuklukta mı kaldı? Nesilden nesile aktarılan masalların değeri belki biz büyüdükçe anlaşılıyor, kim bilir… Dinledikleri masallarla diyardan diyara gezen, dünyanın türlü halleriyle tanışan çocuklar büyüdüklerinde de bu hikâyeleri kendi çocuklarına anlatınca işte o masallar, gerçekliğine kavuşuyor.

İlk olarak 2015 yılında Çerçeve Yayınları tarafından basılan ve beş yıl sonra bu defa Dinozor Çocuk etiketiyle raflarda yerini alan “Happa Nine’nin Masalları”,  Akkiraz’ın çocukken dinlediklerinin ete kemiğe bürünmüş hali.  Türk Halk Müziği sanatçısı Akkiraz, o güzel sesinin yanında kalemiyle de düşlere eşlik ediyor. Akkiraz,  televizyonun olmadığı, radyoların ancak elektrik olduğunda çalıştığı çocukluğunun, kuşkusuz en önemli anlarını soba başında Happa ninesinin anlattığı masallar olduğunu belirtiyor. Annesinden ve ninesinden dinlediği, kendisinin de oğlu ve torunlarına anlattığı bu masallar “Happa Nine’nin Masalları”nda okuyucuyla buluşuyor.

Artık “Happa Nine’nin Masalları” artsın ve hiç eksilmesin. Gökten üç elma düştü, bakalım kimin başına?

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media