banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Grup Yorum ve Joan Baez’den unutulmaz fotoğraflar


Tarihte bugün, 30 Haziran 2015… Grup Yorum Facebook hesabında 1 Temmuz’daki Harbiye Açıkhava konseri için İstanbul’a gelen Joan Baez’le fotoğraflarını paylaşmıştı. Her ne kadar fotoğraflarda görünmeseler de grubun üyeleri Helin Bölek de İbrahim Gökçek de o sırada hayattaydı…

Yılları geri sayalım ve beş yıl öncesine gidelim. Henüz Grup Yorum üyelerinin hepsi tutuklanmamış ve Joan Baez onlara “Şarkılarımı seslendirirken kavganızı anlatacağım” mesajını göndermemişti. Başka bir anı bu, başka bir an…


JOAN BAEZ GRUP YORUM İLE GÖRÜŞMEK İSTEDİ 

Grup Yorum, İstanbul konserinden 2 gün önce, 26 Haziran 2015 Cuma günü bir telefon aldı. Joan Baez onlarla görüşmek istiyordu. Konser yasağını duymuş ve bu konuyu daha ayrıntılı öğrenmek isttediğini belirtmişti. Buluşmalarını öğleden sonra gerçekleştirdiler. Bu görüşmede Joan Baez’in İstanbul konserlerini ziyaret etmesini kararlaştırdılar. İşte bu fotoğraflar beş yıl önceki o buluşmadan… Fotoğraflarda Joan Baez’in yanında grup üyelerinden İnan Altın yer alıyor.


Baez, 30. yılı kutlayan Bakırköy Halk Pazarı’nda gerçekleşen Büyük Konser’de sahnelerine gelerek bir şarkısını seslendirdi. Kendisine, tutuklu olan gitaristleri Muharrem Cengiz’in polis tarafından kırılan gitarı hediye edildi. Baez, bu hediyeyi “Bu gitar gibi kırılan bütün güzellikleri biz tamir edeceğiz”  ifadelerini kullanarak aldı. Baez’e gitarı bir diğer grup üyesi Selma Altın takdim etti. Bu gitarın, polis tarafından İdil Kültür Merkezi’ne yapılan baskında zarar gördüğü biliniyor.


Baez’in sözcüklerle bunlarla da sınırlı kalmadı; “İster Valilik, ister hükümet olsun, bu yasaklara karşı Grup Yorum’la dayanışmak için buradayım” açıklamasıda bulunarak alandan ayrıldı. Konser, üç buçuk saat sürmüş, “Çav Bella” şarkısıyla sona erdi.

Beş yıl önce bugünlerde… Joan Bez ve Grup Yorum’dan unutulmaz fotoğraflarda unutulmaz bir anı…

HATIRLAYALIM: BİR YIL SONRA JOAN BAEZ’DEN MESAJ VAR

2016’nın Kasım ayında tüm üyeleri (Ali Aracı, İnan Altın, Selma Altın, Sultan Gökçek, Fırat Kıl, Dilan Poyraz, Helin Bölek, Abdullah Özgün) tutuklanan grup üyeleri için protest şarkıcı Joan Baez, “Sizin hapse atılmanız, müziğinizin ve yaptığınız işlerin insanlara dokunduğu, onları harekete geçirdiği anlamına geliyor. Gücünüzü ve cesaretinizi buradan alıyorsunuz, bu inancınızın doğruluğunun da bir göstergesi. Şarkılarımı seslendirirken kavganızı anlatacağım. Fedakârlığınız ve yanımızda olduğunuz için teşekkürler. Çok yaşayın siz!” mesajı gönderdi.

Etiketler:
YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media