banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

81 yaşındaki Ian McKellen Hamlet’i oynayacak


Danimarka’nın genç prensini oynayacak 81 yaşındaki “ihtiyar” için küçük bir şaşkınlık yaşamış olabilirsiniz. Ama ciddiyiz, tiyatro ve sinemanın değerli isimlerinden 81 yaşındaki  Sir unvanlı aktör Ian McKellen, Shakespeare’in yazdığı en ünlü karakteri Hamlet’i oynamak için provalara başlıyor.

Evet şimdi alın o şaşkınlığınızı ve bir kenara koyun… Bundan 50 yıl önce genç Danimarkalıyı oynadığında 31 yaşında olan, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit film serilerindeki Gandalf ve X-Men film serilerindeki Magneto karakterleriyle tanınan Ian McKellen, yeniden Hamlet’i oynamaya hazırlanıyor. Evet, evet tam 81 yaşındayken!

Hamlet rolündeki Ian McKellen ve Ophelia rolündeki Susan Fleetwood, Robert Chetwyn’in yönettiği 1971 yapımı oyunda. Fotoğraf: Donald Cooper/Alamy Stock Photo

Cuma günü Twitter sayfasına teşekkürü notu düşen McKellen, “50 yıl sonra yeniden Hamlet’i oynamam için beni davet eden Sean Mathias ve ilham verici iyimserliği için Bill Kenwright sayesinde kendimi yeniden şanslı hissediyorum. Ve şimdi yeniden buluşuyoruz. Ne zaman olduğunu bilmiyorum ama nerede olduğunu biliyorum; Theatre Royal Windsor’da!” diye yazdı.

İngiltere’nin en ünlü tiyatro oyuncularından biri olan McKellen’ın yaşının Hamlet rolü için yaşlı bulunmamış olması, deneysel bir Hamlet oyunu olabileceği konusunda fikirler doğurdu. Ancak öyle görünüyor ki yaşa değil başa bakmak, sahnede bile geçerli, en azından İngiliz sahnelerinde…
Özetle; yaş 81 de olsa,  sahnede gerçek bir Hamlet olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu!
YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media