“Bilbo Baggins” Ian Holm artık yok!

ajandakolik


“Yüzüklerin Efendisi” üçlemesinin ilk ve üçüncü filmlerinde hobbit Bilbo Baggins, “Chariots of Fire” filminde antrenör Sam Mussabini, “Beşinci Element” filminde Vito Cornelius ve “Yaratık” filminde androit Ash rolleri ile tanınan Sir unvanlı İngiliz aktör Ian Holm, hayata veda etti.

Onu en iyi Bilbo Baggins karakterinin yaşlı haliyle hatırlıyoruz! Oysa o, televizyon ve sinemada etki yaratmadan önce Royal Shakespeare Company’nin yerleşik bir oyuncusuydu. İlk büyük film rolü olan androit Ash (Yaratık, 1979) karakterinden sonra Chariots of Fire (1981) filmindeki Sam Mussabini karakteri, Holm’a Cannes Film Festivali’nde özel bir ödül ve Akademi Ödülleri’nde “En İyi Yardımcı Aktör” ödülünü kazandırdı.

“Yüzüklerin Efendisi” ekibi zoom’da görüntülü olarak böyle bir araya gelmişti.

Oscar adayı olan Holm, daha önce “Yüzüklerin Efendisi”nin oyuncularının geçtiğimiz hafta katıldığı görüntülü etkinliğe katılamadığı için “Sizi şahsen görmediğim için özür dilerim, hepinizi özlüyorum ve maceralarınızın sizi birçok yere götürdüğünü umuyorum, Hobbit evimde veya Holm’de karantina altındayım” demişti.

Ian Holm, parkinson hastalığı yüzünden 88 yaşında hayatını kaybetti.

İçimiz acıdı.

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Söyleşi - Çağla Miniç: "Kişisel yayıncılık Türkiye'de henüz oturmadı"

Kitap yazmak istiyorsunuz ya da halihazırda yazdığınız bir şeyler var ve onları kitaplaştırmak istiyorsunuz. Ancak yayınevlerinin kapısını tek tek çalmak, haftalarca belki aylarca olumlu ya da olumsuz gelecek cevabı beklemek istemiyorsunuz. Reddedilmekten […]