Performistanbul desteklerinizi bekliyor


Destek olmak kavramının öneminin bir hayli arttığı şu günlerde Performistanbul’un da size ihtiyacı var. Performans sanatının bilinirliğini arttırmak, hakkındaki kaynakların ulaşılabilirliğini sağlamak ve Türkiye’nin ilk canlı sanat araştırma alanı Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı’nın (PCSAA) devamlılığı için desteğiniz gerekiyor.

Türkiye’nin İlk Canlı Sanat Araştırma Alanı Desteklerinizi Bekliyor

Dördüncü yaşını geride bırakan uluslararası performans sanatı platformu Performistanbul, yoluna daha emin adımlarla devam edebilmek için desteklerinizi bekliyor. Performans sanatçılarını tek bir çatı altında birleştirmek ve projelerle buluşturmak üzere 2016’da kurulan Performistanbul, şimdiye dek 50’nin üzerinde sanatçı, 130’u aşan performans, 12 canlı sanat konuşması, 4 sergi ve 3 atölyeye imza attı. Pandemi sürecinde sanatçıların performanslarını evlerinden, online olarak gerçekleştirdikleri Stay Live at Home projesi kapsamında 41 sanatçıyla 72 performans gerçekleştirdi.

PCSAA Kütüphanesinde Bir Kitabınız Olsun

Platform, Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı (PCSAA) ile performans sanatının eğitimi ve gelişimi konusunda önemli bir misyon edindi. Türkiye ve uluslararası coğrafyada performans sanatına odaklı, ücretsiz erişime açık, her alandan araştırmacılar için oluşturulmuş canlı sanat kütüphanesi ve arşivi olan PCSAA’nın ilk hedefi kütüphanesinde 7000 adet kitabı bir araya getirmek.

PCSAA’nın bir parçası olarak doğan, dijital platform üzerinden okuyucularla buluşan Performistanbul Yayınları ise Türkiye’deki performans sanatı alanında önemli bir eksiği kapatmayı ve metinsel kaynak yoksunluğunu gidermeyi hedefliyor. Tüm bunlar için bu zor günlerde sizlerin desteği gerekiyor.

Halka açık ve akademik/kurum iş birliklerini destekleyecek yapıda kurgulanan kâr amacı gütmeyen araştırma alanının sürdürülebilirliğini sağlamak adına ise Performistanbul Performans Sanatını Geliştirme Derneği kuruldu. Bu yapı, alanın bağımsızlaşması ve bağış toplanabilmesi için oluşturuldu, böylelikle alanın işlevsel hâle gelerek sürdürülebilir olabilmesi için çoklu kaynaklardan gelir elde etmek umuluyor.

Şimdiye kadar

Canlı sanat alanı için performans sanatı alanındaki kitaplar ve yayınevleri üzerine kapsamlı bir araştırma yapılarak öncelikli satın alınmak üzere 3000 yayınlık bir liste hazırlandı. Ardından yerel ve uluslararası kurumlar ve sanatçılarla iletişime geçilerek bağış yayın talebinde bulunuldu. Talepler sonucunda şimdiye kadar 140 adedin üzerinde kitapla beraber akademisyenlerden gelen tez, uluslararası performans sanatçılarından gelen makale, fanzin, kitapçık, kartpostal, el ilanı ve poster gibi basılı malzemelerin yer aldığı 1000’in üzerinde dijital ve fiziksel arşiv materyalinin yanı sıra LADA arşivinden aktarılan 100’ün üstünde performans dokümantasyonu bir araya getirildi.

Destek olmak için: 

Değerli desteklerinizi maddi bağış ve arşiv bağışı olarak iki farklı yöntem ile gerçekleştirebilirsiniz. Maddi destek için bağışlarınızı Performans Sanatını Geliştirme Derneği’nin hesabına göndererek destek olabilirsiniz. Arşiv bağışı yapmak istediğiniz, canlı süreç ve performans sanatı konulu kaynakları ise öncesinde info@performistanbul.org mail adresinden paylaşarak ardından platforma ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz.

Hesap bilgileri: 

Banka adı: QNB Finansbank

Hesap adı: Performans Sanatını Geliştirme Derneği

IBAN: TR89 0011 1000 0000 0082 0814 70

Açık çağrı

Arşiv desteği konusunda sanatçı, küratör, yazar, araştırmacı ve kurumların desteği çok önemli. Performans sanatı konulu arşiv, çalışma ve kaynaklarınızı (dökümantasyonlar, kalıntılar, kitaplar, tezler vb. hem dijital hem yazılı kopyalar dahil) PCSAA’ya bağışlayabilirsiniz.

Destekleriniz sayesinde

Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı’nın 7000 kaynak hedefine ulaşmasına yardımcı olacaksınız. Bu vesileyle öncelikle öğrencilerin eğitimine katkıda bulunacaksınız. İnsan iletişimini geliştirici, iyileştirici ve toplumu tanıyıcı metotların geliştirilmesinde; sosyoloji, psikoloji, antropoloji ve felsefe gibi insanı temeline alarak onun varlık yapısını araştıran farklı disiplinler için kaynak sağlanmasında önemli bir payınız olacak. Canlı sanat odaklı tek arşiv alanı ve kütüphane olarak dikkat çeken Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı’nın gelişmesine ve dolayısıyla sanatçı, küratör ve yazarlara kaynak ve referans sağlamasına yardımınız dokunacak.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media