banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

PERFORMİSTANBUL’DAN YİNE ŞAŞIRTAN PERFORMANSLAR: HAFIZANIN DÖNÜŞÜMÜ

Leman Sevda Darıcıoğlu’nun Beyaz Güller, Pembe Simler (5-12 Mayıs 2021)


Uluslararası performans sanatı platformu Performistanbul sanatçılarından Gülhatun Yıldırım, Mk Yurttaş ve Leman Sevda Darıcıoğlu’nun performans dokümantasyon ve yerleştirmelerinin yer aldığı Hafızanın Dönüşümü‘nü 15 Nisan-12 Mayıs 2021 tarihleri arasında Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı’nda (PCSAA) ziyaret edebilirsiniz.

SENKRON “Eş Zamanlı Video Sergileri” kapsamında, SAHA desteğiyle hayata geçen Performistanbul küratörlüğündeki Hafızanın Dönüşümü’nde, üç sanatçının performans dokümantasyon ve yerleştirmesine sırayla yer veriliyor. Gülhatun Yıldırım’ın Senin Yarın Su (15-22 Nisan 2021), Mk Yurttaş’ın Bitkilerin çok uzun bir zaman içinde çürümesiyle oluşmuş olan koyu renkte organik toprak (26 Nisan – 3 Mayıs 2021) ve Leman Sevda Darıcıoğlu’nun Beyaz Güller, Pembe Simler (5-12 Mayıs 2021) performanslarının izleri Hafızanın Dönüşümü’nde yeniden hayat buluyor.

Performistanbul’un 2018 yılında gerçekleşen Bu Bir Performans Değildir adlı sergisi, performans kalıntılarını izleyici ile buluştururuken sürece ve dönüşüme dikkat çekerek, elle tutulamayan performans sanatının, süreç sonunda esere dönüşen objeleri ile “izlerini” ortaya koymuştu. Hafızanın Dönüşümü de Bu Bir Performans Değildir ile diyalog kurarak “Yok olan nasıl sergilenir? Performans hafızası nasıl aktarılır?” sorularına cevap aramayı sürdürüyor. Performistanbul, farklı bir zaman diliminde, farklı bir mekânda gerçekleşmiş bir performansın hangi form(lar)da izleyici ile doğasına uygun biçimde yeniden buluşabileceğini incelemeye devam ediyor.

Pierre Nora’nın “hafıza mekânları”nda olduğu gibi, Hafızanın Dönüşümü performansın hafızasından ziyade hatırasını odağına alıyor; saf hafızayı dönüştürerek onu hem sanatçının hem de izleyicinin deneyiminden yola çıkarak yeniden aktarmayı deniyor.

Mk Yurttaş’ın Bitkilerin çok uzun bir zaman içinde çürümesiyle oluşmuş olan koyu renkte organik toprak (26 Nisan – 3 Mayıs 2021)

Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı’nı (PCSAA) ziyarete gelenler, PCSAA arşivlerinde bulunan, Londra merkezli Canlı Sanat Kütüphanesi LADA’dan transfer edilen 100’ün üzerinde performans dokümantasyon videolarını kütüphanedeki DVD’lerden seçerek alanda görüntüleyebilirler. Randevu gereklidir: info@performistanbul.org

 

Gülhatun Yıldırım’ın Senin Yarın Su (15-22 Nisan 2021)

Süresiz – Fiziksel

Sanatçılar: Clare Adams, Liz Aggiss, Katherine Araniello, Ron Athey, Bobby Baker, Adelaide Bannerman, Julia Bardsley, Neil Barlett, Laura Bridgeman, Hester Chillingworth, Lewis Church, Victoria Firth, Ernst Fischer, Anna Furse, Kate Gilmore, Jamie Lewis Hadley, Sara Heitlinger, Raimund Hoghe, David Hoyle, Helena Hunter, Lucy Hutson, Mamoru Iriguchi, Dominic Johnson, John Jordan, Keith Khan, Tania El Khoury, Noëmi Lakmaier, Stacy Makishi, Bridget Mckenzie, Nando Messias, Hugh O’Donnell, Sinéad O’Donnell, Kira O’Reilly, Sara Popowa, Sylvia Rimat, Juliet Robson, Sarah Ruff, Manuel Vason, Lois Weaver

Sergiye Paralel Düzenlenen Etkinlik:

İhtiyaç: Sen Dijital Arşivi: https://www.ihtiyacsen.com/

Süresiz – Çevrim içi

Sanatçılar: AslieMk (Aslı Dinç, Mk Yurttaş), Ekin Bernay, Batu Bozoğlu, Leman Sevda Darıcıoğlu, İ. Ata Doğruel, Selin Kocagöncü, Ebru Sargın L., Özlem Ünlü, Gülhatun Yıldırım, Dila Yumurtacı

 

Walking Home Dijital Arşivi https://www.walkinghome.online/

Süresiz – Çevrim içi

Sanatçı: Alisa Oleva

Açık Olduğu Gün ve Saatler: Pazartesi – Cuma, 12:00-17:00

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media