SANATÇILARDAN EV İÇİ CANLI PERFORMANSLAR

 

Performistanbul’un yaşadığımız bu sıra dışı günlere alternatif olarak geliştirdiği, pandeminin ilk zamanlarında kolektif bir deneyim ve paylaşım ağı yaratmayı amaçlayarak başlattığı Stay LIVE At Home performans serisi devam ediyor. Hem performans sanatçılarının hem de izleyicilerin güvenli ortamlarından çevrim içi dahil oldukları performans serisi, performans sanatının dönüşümü ve sürdürülebilirliğine önemli bir örnek oluşturuyor.

Aşina olmadığımız bir sürece tanıklık ettiğimiz pandemi dönemi ve karantina günlerinde performans sanatının doğası gereği durmaması, dönüşmesi, dönüştürmesi ve kendini adapte etmesi gerektiğine inanan Performistanbul, Stay LIVE at Home – Ev performansları serisiyle sıra dışı bir deneyime imza atıyor. Sanatçıların performanslarını evlerinden gerçekleştirdikleri seride hem izleyiciler hem de sanatçılar bu eşsiz deneyime korunaklı dünyaları “ev”lerinden dahil oluyorlar. Her sanatçının canlı performansını çevrim içi olarak gerçekleştirdiği ve isterse dünyanın farklı bir bölgesinden başka bir performans sanatçısını aday gösterebildiği bir performans serisi zinciri kuruluyor. Bir arada olmanın ve bireysel alanlarımız aracılığıyla ortak bir dil yaratmanın iyileşme sürecinin bir parçası olduğunu düşünen Performistanbul, Stay LIVE at Home performanslarıyla sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor.

Her sanatçı canlı performans(lar)ını çevrim içi gerçekleştirirken, dünyanın farklı bir bölgesinden başka bir performans sanatçısını aday gösterebiliyor. Böylece gösterilen adaylık(lar)la, performans sanatçıları kolektif deneyimi yaratmaya, paylaşmaya ve katkıda bulunup dönüştürmeye davet ediliyor. Bu paylaşım zinciri performans serisinin sürdürülebilirliği ve kolektif ruhunu da besliyor.

Performistanbul’un Sivil Toplum İçin Destek Vakfı ile Turkey Mozaik Foundation’dan aldığı Kültür Sanat Fonu Hibe Desteği sayesinde programın Mart ayına kadar sürdürülebilirliği, arşivlenmesi ve kitaplaştırılması mümkün olacak. Performistanbul, küresel sağlık krizi sona erene kadar diğer projelerinin yanı sıra Stay LIVE at Home’a yeni başvuruları kabul ederek canlı performansları programa almaya devam edecek. Başvuru için info@performistanbul.org adresine mail gönderebilirsiniz.

Aralık ayından performans yapacak sanatçılar arasında Rezzan Gümgüm (hafta içi her gün saat 19:00’da Instagram hesabından live), Alberto Monreal (15-20 Aralık Instagram hesabından (@albertomonrealberto) live ve paylaşım), Fiontan Moran (tarih ve yayın yapacağı platform açıklanacaktır), Dila Yumurtacı (1-21 Aralık, her gün saat 23:50’de Youtube (Dila Yumurtaci) hesabından) ve Amy Rosa (21 Aralık web sitesinden canlı yayın)  bulunuyor. Daha fazla bilgi için Performistanbul’un sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz…

Program kapsamında 17 Mart 2020’den şimdiye dek performanslarıyla izleyicilerle buluşan 15 ülkeden 55 sanatçı sanatçı:

Mk Yurttaş (İstanbul), İ. Ata Doğruel (Ankara), Gertrūda Gilytė (Atina), Erol Birim (İstanbul), Alberto Monreal (İstanbul, Madrid), Alireza Amin Mozafari (Tebriz), Leman S. Darıcıoğlu (Berlin), Batu Bozoğlu (İstanbul), Giulia Mattera (Roma), Diren Demir (İstanbul), Dominique Baron-Bonarjee (Londra), Vivien Tauchmann (İstanbul), Kirsty Black – Kia Matanky-Becker (Londra), Eymen Aktel (İstanbul), Zoe Marden (Londra), Kiki Cicinaş (İstanbul), Anna Nazo (Londra), Özlem Ünlü (İstanbul), Pierce Starre (Liverpool), Marie von Heyl – Katharina Ludwig – Fette Sans – Philipp Wüschner (Berlin), Alisa Oleva (Londra), Mazen Khaddaj (Brüksel), Ufuk Şenel (İstanbul), Luk Sips (Anvers), Alice Jacobs (Londra), Türkay Çotuk (İstanbul), Ada Xiaoyu Hao (Londra), Madeleine Virginia Brown (Glasgow), Jacqueline van de Geer (Montreal), Ülkü Çağlayan (İstanbul), Diana Soria (Helsinki), Duncan Hume (Yokohama), Derya Dinç (Burgazada), Vasiliki Antonopoulou (Londra), Nina Claire (Oslo), Katrin Albrecht (Mountain) – Skoukje Gummels (Folkestone), Norman Mine (Londra), Seyhan Musa (İzmir), Andrw Houston (Londra), Lizzy Tan (Teksas) – Charlotte Whittle (Berlin) – Jan Margolius (Berlin), Rezzan Gümgüm – Claudia Capa – Natália Brescancini – Fazz Moon (Ankara – Madrid – São Paulo), Meltem Şahin (İstanbul), Ilka Theurich – Marlo Zirr (Berlin) , Dila Yumurtacı (Bodrum – İstanbul).

 

İnternet sitesi: www.performistanbul.org

İhtiyaç: Sen Dijital Arşivi: www.ihtiyacsen.com

Misafir Sanatçı Programı – Eve Yürüyüş Performans projesi ve arşivi: www.walkinghome.online

Performistanbul Yayınları: https://www.performistanbulyayinlari.com/

Facebook:www.facebook.com/Performistanbul –  www.facebook.com/pcsaa.ist

Instagram:www.instagram.com/Performistanbul www.instagram.com/pcsaa.ist

YouTube: www.youtube.com/Performistanbul

 

Etiketler:
YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media