Oscar 2020 en iyi film “Parazit”… Diğer kazananlar kimler?Ve nihayet 92. Oscar Ödülleri de dün Türkiye saatleriyle sabaha karşı sahiplerini buldu. Los Angeles’taki Dolby Tiyatrosu’nda kırmızı halı geçidinden hemen sonra düzenlenen törende Güney Kore yapımı “Parazit” filmi, En İyi Film, En İyi Yönetmen (Bong Joon Ho), En İyi Uluslararası Film ve En İyi Orijinal Senaryo ödüllerini kazanarak geceye damgasını vurdu.

Kutlu Oscar haberleri haftası başlasın o zaman! Sinema dünyasının en afili ödül töreni bu yıl da sürprizleriyle nanik yaptı! Ve bir kez daha anladık ki Altın Küre, BAFTA gibi Oscar öncesi gerçekleşen ödül törenlerinde “en iyi oyuncu” , “en iyi yardımcı oyuncu” gibi kategorilerde kazananlar, Oscar’da da değişmiyor. Sürprizin ta kendisi “En iyi Film” dalında oluyor.

Tıpkı geçtiğimiz yıl ödül kazanan “Roma” filmi gibi “Parasite” de bu yıl hem “En iyi Film” ve “En İyi Yabancı” film kategorileride yarışıyordu. 6 dalda aday olan ve 4 ödül kazanan Parasite, ilk kez İngilizce olmayan bir film olarak En İyi Film seçilmesiyle Oscar tarihine geçti. “En İyi Yönetmen” ödülünün de sahibi olan Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho, ödülü aldığı dakilarda “Sabaha kadar içeceğim” diyerek mutluluğunu paylaştı.

“En İyi Kadın Oyuncu”, Judy filmiyle Judy Garland’a hayat veren Renee Zellweger seçilirken, “En İyi Erkek Oyuncu” Oscar’ı, Joker filmindeki performansıyla Joaquin Phoenix’in oldu.

Böylece Heath Ledger’dan sonra Oscar tarihinde ikinci kez Joker rolüne ödül verilerek gecenin Joker için de farklı bir anlamı oldu. “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu”, Marriage Story filmindeki performansıyla Laura Dern seçilirken, “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” da Brad Pitt oldu. Daha önce 12 Yıllık Esaret filmiyle yapımcı olarak Oscar kazanan Pitt, oyunculuk dalında ilk Oscar’ını almış oldu.

2020 Oscar Ödülleri’ni kazananlar:

ÖDÜLLER:

En İyi Özgün Senaryo: Parasite filmiyle Bong Joon Ho ve Han Jin Wo

En İyi Uyarlama Senaryo: Jojo Rabbit

En İyi Sinematografi: 1917 – Roger Deakins

En İyi Animasyon Film: Toy Story 4

En İyi Kısa Belgesel Film: Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)

 En İyi Görsel Efekt: 1917

En İyi Film Kurgusu: Ford v Ferrari – Michael McCusker & Andrew Buckland

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı: Bombshell

En İyi Özgün Müzik: Joker – Hildur Gunadóttir

En İyi Özgün Şarkı: (I’m Gonna) Love Me Again – Rocketman (Elton John & Bernie Taupin)

 

You don't have permission to register
Follow us on Social Media