AjandaKolik Reklam

 

 

Natalie Portman’ın ceketinin üzerinde yazan kadın yönetmenlerin isimleri


Her zamanki gibi Oscar ödülü protestolara da sahne oldu. Bunlar arasında hiç kuşkusuz en başarılı olanı bu sessiz protestoydu. Natalie Portman, bu yıl da ‘En İyi Yönetmen’ kategorisinde hiç kadın aday olmamasına dikkat çeken Dior imzalı ceketiyle aslında kadın yönetmenlerin isimlerini gösteriyordu.

Bu yıl 92’ncisi düzenlenen sinemanın – klişe tabiriyle – en prestijli ödül törenlerinden Oscar Ödülleri’nde kadın yönetmenlerin adaylıklarının hiç olmaması, Akademi jürisini yine eleştirilerin odağına koydu.


Aktris Natalie Portman da Akademi’ye protestosunu giydiği uzun siyah ceketiyle gösterdi. Portman’ın ceketinin üzerinde altın lameyle ve el yazısıyla işlenmiş kadın yönetmenlerin isimleri yazılıydı. Bu yıl Oscar’a aday gösterilmeyen ancak filmleriyle göz önünde bulunan kadın yönetmenler, Lorene Scafaria (Hustlers), Lulu Wang (The Farewell), Greta Gerwig (Little Women), Mati Diop (Atlantics), Marielle Heller (A Beautiful Day in the Neighborhood), Melina Matsoukas (Queen and Slim), Alma Har’el (Honey Boy), and Céline Sciamma (Portrait of a Lady on Fire) , NataliePortman’ın sessiz ama gösterişli protestosunda yer buldu.

You don't have permission to register
Follow us on Social Media