OLIVER JEFFERS ALKIŞLARLA SUNAR: KİTAP YİYEN OLAĞANÜSTÜ ÇOCUK


Oliver Jeffers kitaplarının bir büyüsü olduğu kesin! Sanki kokusu bile bir başka! Avustralya doğumlu İrlandalı yazar Jeffers’ın Türkçeye çevrilen en yeni kitabı “Kitap Yiyen Olağanüstü Çocuk”, yazarın adeta bir karnavalı andıran hayal gücünün en tuhaf, en eğlenceli, en farklı, en obur kitaplarından biri! Evet evet, hatta öyle obur bir hayal gücü ki bu, kitabın arka sayfa ve kapağındaki ısırığı fark etmemenize imkan yok!

YAZI: NİLÜFER TÜRKOĞLU
nilufer@ajandakolik.com 

Birçok çocuk gibi Henry de kitapları çok seviyor. Ama senin benim gibi değil, Henry kitap okumayı sevmiyor, onları yemeyi seviyor. Büyük kitaplar, resimli kitaplar, hiç fark etmiyor. Sayfaları varsa, e pek tabii var, Henry onları çiğneyip yutuyor (ama en sevdiği şey kırmızı olanlar). Ve ne kadar çok yerse, o kadar akıllı oluyor; dünyanın en zeki çocuğu olma yolunda hızla ilerliyor! Henry’ye bak sen! Ta ki bir gün midesinin bulandığını hissedene kadar… Karnının içinde o güne kadar bilgiler o kadar birbirine karışıyor ki artık onları sindiremez duruma geliyor.

Oliver Jeffers kitaplarını okuyanlar bilir. İllüstratör yazar, her kitabında icat ettiği türlü hikayelerle okuru eğlendirerek şaşırtır, onları oldukça kusursuz tasarlanmış bir kurmacanın içinde tuhaf bir yolculuğa çıkarır. Onun kitaplarını okurken hiçbir okur gözlerini kocaman açmadan (şaşkınlıktan elbette!) duramaz. Kendine has sanatsal üslubuyla bu defa hikayesinin sayfalarını kitap sayfalarından esinlenerek tasarlayan Jeffers, Henry’ye bol bol kitap yedirirken küçük büyük okuru da bir sanat eserine dönüştürdüğü kitabını incelemeye davet ediyor.

“HER ŞEY SIRADAN BİR ÖĞLEDEN SONRA YANLIŞLIKLA BAŞLADI”
Kitapları yiyerek onlardan aldığı bilgilerle daha akıllı, daha zeki, daha bilgili bir çocuk haline geleceğini düşünen Henry, Oliver Jeffers’ın bir hayli esprili metninde önce ve yalnızca tek bir kelime yemeyi deniyor. Sonra bütün bir cümleyi ve ardından bir sayfayı yiyerek işe başlıyor. Ayın sonunda ise kitabın tamamını bitiriyor.

Daha önce üç kitabını yine Ajandakolik’te inceleyip yazdığım yazarın bir evreni olduğundan bahsetmiştim. Onun evreni, absürd bir dünyanın ta kendisi! Onun evreninde her şey mümkün. Ay’da iki arkadaş mahsur kalabilir ya da ağaçta bir gemi hatta bir balina! Çok renkli ve komik bir dünya bu! Kendi mantığı olan ama ilk bakışta okura mantıksız gelen…

The Guardian’ın “Ağız sulandırıyor” diye nitelendirdiği “Kitap Yiyen Olağanüstü Çocuk”, kapağındaki resimle bizleri bir sirke çağırıyor… Henry’nin hikayesini “Gelin burada bakın kitapları yiyen bir çocuk var” diye parmakla gösteren kapak, sirk afişlerini andırıyor. Merak uyandırıcı, çarpıcı ve teatral bir havada olduğu kesin!

ÇOCUKLARA OKUMAYI SEVDİRMEK İÇİN
Dünyaca çapında ünlü resimli kitapları bugüne dek 46 dile çevrilen ve 14 milyondan fazla okura ulaşan yazar, çizer Oliver Jefferson’ın, 3-8 yaş aralığındaki çocuklar için yazdığı resimli kitaplardan yalnızca biri gibi görünebilir “”Kitap Yiyen Olağanüstü Çocuk”. Benimse en sevdiklerimden biri olduğu kesin. Çocuklara kitap sevdirmeyi amaçlayan bu hikayede baş kahraman Henry’nin kitapları önce yiyerek sonra okuyarak sevmesi, işte Jeffers evreninin alameti farikası.

Öyle görünüyor ki Ketebe Yayınları Jeffers kitaplığının hepsini Türk okura ulaştıracak gibi. Yine ciltli olarak karşımıza çıkan kitabı, yine Feride Kurtulmuş çevirisiyle okuyoruz. Daha önce aynı yayınevinden çıkan “Eve Dönüş Yolu” ve “Takılı Kaldı” da Kurtulmuş’un katkısıyla okurla buluşmuştu. Çocuğunuz ve/ya siz henüz Oliver Jeffers kitapları ile tanışmadıysanız sizi böyle alalım… Kitaplarının daha ilk satırlarında başka bir evrene giriş yaptığınızı anlayacak ve belki de o evrende siz de benim gibi kaybolmak isteyeceksiniz. İyi okumalar! 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media