OKUMAYI YENİ ÖĞRENEN ÇOCUKLARA DEDEKTİF SERİSİ: PEPITO

Şilili yazar, prodüktür ve oyuncu Jose Ignacio Valenzuela’nın yazdığı Luis San Vicente’nin resimlediği küçükler için bir dedektif kitabı “Pepito ve Dünyanın En Sıkıcı Sokağı”. Minik okurlara merak duygusunu, keşfetmeyi, iz sürmeyi ve çözümlemeyi öğretmesi bakımından akıcı, akılcı ve eğlenceli bir üsluba sahip. Hadi Pepito’nun peşinden gidelim ve şu dedektiflik işlerine biz de bulaşalım biraz. Belli ki her zaman dedektif olmayı isteyen küçük karakterimizden öğreneceğimiz çok şey var!

YAZI: NİLÜFER TÜRKOĞLU
nilufer@ajandakolik.com

Pepito iş başında! Yürümeyi öğrendiğinden beri dedektif olmayı aklına koymuş bir çocuk Pepito. Asistanı köpeği Lulu ile birlikte o maceradan bu maceraya atılmaya hevesli, sokaklarında yaşanan herhangi bir olayı çözmek için dünden hazır bir çocuk. Ancak gelin görün ki Pepito’nun yaşadığı sokak dünyanın en sıkıcı sokağı. Burada ne bir hırsızlık vakası oluyor ne biri bir diğerine zarar veriyor, olaysız geçen bir sokak, anlayacağınız! Oysa dedektif olabilmek, Pepito’nun izini sürebilmesi için sokakta bir şeyler yaşanması şart!


Ergen abisi, annesi ve babasıyla yaşayan Pepito, büyüteci, kocaman pofuduk bir buluta benzeyen asistanı köpeği Lulu ve abisinden aldığı defteriyle dedektif olmak için hazır ve de nazır. Ve bir gün yan komşunun evinden gelen çığlık ile Pepito’nun hayalleri gerçeğe dönüşüyor. Yan evdeki Isolina Montenegro’nun çığlığı bu! Doğduğundan beri tanıdığı bu kadının başına ne gelmiş olabilir ki! Montenegro bağırıyor: “En sevdiğim kolyemi çaldılar!” 

O gün sıradan bir gün değil. Pepito’nun ilk davasının başladığı bir gün olarak kayıtlara geçiyor. Ve olayı araştırmak için Montenegro’nun kapısını çalıp ne olup bittiğini öğrenmek için kolları sıvıyor. Olayın nasıl geliştiğini öğrendikten sonra tüm ipuçlarını toplayıp sokağın sakinlerinden olan şüphelilere yönünü çevirip onları tek tek soruya alıyor. Pepito, bu gizemli olayı çözebilecek mi? Pencereden bu kadar seri atlayan ve Bayan Isolina Montenegro’nun bir tabak kremalı kurabiyesinden ısırık alan kim? Ve en önemlisi kadının kolyesini kim çaldı?


Chascas takma adıyla da bilinen Şilili yazar, prodüktür ve oyuncu Jose Ignacio Valenzuela’nın yazdığı Luis San Vicente’nin resimlediği küçükler için bir dedektif kitabı “Pepito ve Dünyanın En Sıkıcı Sokağı”. Minik okurlara merak duygusunu, keşfetmeyi, iz sürmeyi ve çözümlemeyi öğretmesi bakımından akıcı, akılcı ve eğlenceli bir üsluba sahip. Üstelik yazarın Türkçeye ilk defa çevrilmiş bu kitabı aslında Pepito’nun dedektiflik macerasının da ilk kitabı.  Dürdane Tekin’in çevirisiyle Timaş Çocuk etiketiyle çocuklarla buluşan serinin devamı da muhtemelen yakın zamanda Türk çocuklarının da kitaplığında yerini alır. Polisiye ve dedektif hikayeleri, çocukların fantastik kitapların yanı sıra okumayı en sevdiği tür, şüphesiz!

Pepito ile çocuklar bir yandan arkadaşlık, empati, dayanışma ve problem çözme gibi önemli değerleri öğrenecek bir yandan da onların duygusal zekaları ve sosyal becerileri gelişecek. Valenzuela’nın etkileyici anlatımıyla okumayı yeni sökmüş çocukların okuma alışkanlığı kazanacağı muhakkak!


İllüstrasyonlarını yakinen takip ettiğim sanatçı Louis San Vicente’nin çizimleri de Pepito’nun dünyasını kolayca sevmemizi sağlıyor. Çizimlerine Instagram sayfasında bakmanızı öneririm.

Dünyanın en sıkıcı sokağında minik bir çocuğun eğlenceyle dolu dedektiflik macerasını okumak oldukça keyifli! 7 ve 8 yaş grubu çocuklara hitap eden kitap, yayınevinin haziran ayı kitaplarının en dikkat çekici olanlarından biri. Kaçırmayın!

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media