banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Ajandakolik

Nuri Harun Ateş’ten Onur Haftası’na özel şarkı: “Ay!”


İki yıl önce SezenAksu ile düet yaptığı “Geçmişe Susmasını Söyle” şarkısıyla tanınan şarkıcı Nuri Harun Ateş‘in LGBTİ Onur Haftası’na denk getirdiği “Ay!” şarkısı 26 Haziran Cuma tüm dijital platformlarda yayınlanıyor.

Nilüfer Türkoğlu 

“Kontrtenor Nuri Harun Ateş, oynuyor, şarkı söylüyor, DJ’lik yapıyor, o sahne senin bu sahne benim koşturup duruyor” diye yazmışım, bundan bir buçuk yıl önce onunla yaptığım söyleşinin başına… Pnu ilk defa, annemin de kostümlerini yaptığı İstanbul Devlet Tiyatroları’nda sahnelenen “Elektra” oyununda izlemiş, dinlemiş, o su gibi çağlayan sesi, bedenimde yankılanmıştı sanki.

Ajandakolik’e konuk olduğu zaman uzunca söyleşmiş, ona Nuri mi yoksa Harun mu diye hitap ettiklerine kadar konuşmuştuk. Ona kim olduğunu sorduğumda ise cevabı aynen şöyleydi: “Ben herkes gibi birçok şeyin toplamıyım. Hayatın, ailenin, aşkın, yabancıların, yalancıların tuhaflıklarına maruz kalmış herhangi biriyim diyebilirim. Hikayemi anlama ve anlatma dürtüsüyle doğmuş olduğum için sahneye yönelmişim. Sesim ise ilk başlarda düşmanım sonraları ise sorunsuz akan tek yolum oldu.”

Konservatuvarda opera eğitimi aldıktan sonra sahnelerde kendini geliştiren Nuri Harun Ateş, 2015 yılında ilk albümü “Kafası Karışık Kontrtenor”u yayınladı. 2018 yılında Sezen Aksu ile düeti “Geçmişe Susmasını Söyle”
ismini daha çok parlatarak geniş kitlelerce tanınmasını sağladı.

VE ŞİMDİ “AY!”

Uzun bir aradan sonra yeniden bir single çalışmayla gelen şarkıcı, sözünü ve bestesini kendi yaptığı, aranjesi Ogün Dalka’ya ait ‘AY!’ isimli yeni teklisiyle müzikseverlerle buluşuyor. “Ay!” Pasaj&Garaj Müzik etiketiyle 26 Haziran Cuma tüm dijital platformlarda yayınlanıyor. Şarkıda dünyaca ünlü bağlama üstadı İsmail Tunçbilek de solosuyla yer alıyor.

Nuri Harun Ateş,  LGBTİ Onur Haftası’na denk getirdiği “Ay!” şarkısı içinse şunları söylüyor: “Hayatım boyunca uğradığım ya da şahit olduğum her türlü ayrımcılığa, zorbalığa karşı yazdığım bir şarkı bu. Başlarda homofobisiyle hayatımı cehenneme çevirmiş ailemden tutun da her yaşta karşıma çıkmış türcü, ırkçı, farklı olanı tehdit olarak algılayan tüm sığ canlılara bir başkaldırı olarak en basit haliyle herkesin kolayca anlayacağı bir şarkı olsun istedim. Şeffaf, süssüz, net bir manifesto yaratmaktı amacım. Umarım benim yaşadıklarımı yaşayanların elinden tutar, onlara güç verir, yalnız olmadıklarını, bu varoluş mücadelesinde sonsuz haklı olduklarını hissettirir şarkım.”

Söyleşi-Nuri Harun Ateş: “Müzik olmasaydı muhtemelen içip içip ölmüş olurdum”

 

YORUM YAP

You don't have permission to register