Paris’teki Orsay Müzesi de devlet desteği bekliyor

Fransız empresyonistlerin mabedi olarak kabul edilen Paris’teki Orsay Müzesi de üç ay sonra yeniden sanat severlerle buluşabilmek için kapılarını açan sanat mekanları arasında yerini aldı. Ancak müze yetkilileri, devlet desteği olmadan yola devam edebilmenin zor olduğu görüşünde. 

Koronivirüs nedeniyle üç aydır kapalı olan Orsay Müzesi, karantinanın yarattığı finansal maliyetlerden kurtulmak umuduyla devlete yardımı çağrısında bulundu.

Yaz ayında günde yaklaşık 15 bin ziyaretçiyi ağırlayan müze, Fransız sınırlarının henüz turistlere açılmaması ve sosyal mesafe nedeniyle günlük kapasitesini 5 bin ile sınırlandırmak zorunda kaldı.

Müze yöneticisi Laurence des Cars, “Kriz, kültür sanat dünyasını derinden vurdu. Gelir eksikliğimiz çok fazla olacak. Bu zor dönemde bir karmaşanın tam ortasındayız. Devlet’ten özel destek bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Bilet satışları Orsay’nın gelirinin % 70’ini, yabancı turistler yaz aylarında müzeye gelen tüm ziyaretçilerin % 70’ini oluşturuyor.

Biletler, internet üzerinden online olarak satın alınırken ziyaretçilerden maskeli olmaları ve sosyal mesafe kuralına uymaları bekleniyor.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media