Barselona’da bitkilere özel serenat

ajandakolik


Pandemi nedeniyle üç aydır kapıları kapalı olan Barselona’daki Liceu Opera Binası, 22 Haziran’da kapılarını yeniden açtı. Ama bu defa çok özel misafirleri vardı. 2 bin 292  ev bitkisinin sessiz ve yapraklı izleyicileri.

Şşşşşt! Sessiz olun biraz lütfen… Bu defa konser, insanlar için değil bitkiler için… “Empatimizi uzatabilir miyiz? Sanat ve müzikle, büyük bir tiyatroda doğayı davet ederek başlayalım” bu sözler, sanatçı Eugenio Ampudio’ya ait. “Doğa, ondan aldığımız alanları işgal etmek için ilerledi.”

İspanya’da olağanüstü halin kaldırılmasının ardından  kültür sanat ekinliklerine yeniden başlayan Gran Teatre del Liceu, “Biyosen Konseri” ile dünyaya ilginç bir mesaj verdi.


Organizasyonun aynı zamanda yürütücülüğünü üstlenen Liceu, şovun sanat, müzik ve doğanın değerini yeniden onaylayacağını ve pandemiden sonra her şeye geri dönmek için bir yol haritası olacağını umduğunu söyledi.

Altı dakika süren konserde tüm konser ritüelleri uygulandı. “Konser başlıyor” anonsları bile yapıldı.

Operanın internet sitesinden yayınlanan konserde orkestra, besteci Giacomo Puccini’nin “Chrysanthemum” eserini çalarken bitkiler de konseri işte böyle dinledi…

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Paris'teki Orsay Müzesi de devlet desteği bekliyor

Fransız empresyonistlerin mabedi olarak kabul edilen Paris’teki Orsay Müzesi de üç ay sonra yeniden sanat severlerle buluşabilmek için kapılarını açan sanat mekanları arasında yerini aldı. Ancak müze yetkilileri, devlet desteği olmadan yola devam edebilmenin zor olduğu görüşünde.  Koronivirüs nedeniyle üç aydır kapalı olan Orsay Müzesi, karantinanın yarattığı finansal maliyetlerden kurtulmak […]