Madame Tussauds İstanbul’un son balmumu figürü Mevlana

ajandakolik


Henüz bir türli gitme fırsatı yakalayamadığımız Madame Tussauds İstanbul’un en yeni konuğu şiirleri hafızalardan silinmeyen Türk düşünürü Mevlana Celaleddin Rumi’nin fügürü.

Dünyanın birbirinden ünlü isimlerinin balmumundan yapılmış figürlerinin sergilendiği 250 yıllık tarihe sahip Madame Tussauds İstanbul, Mevlevilikte Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’nin öldüğü gece olarak kabul edilen Şeb-i Arus törenlerinin yapılacağı 07-17 Aralık 2018 tarihleri arasında dünyaca ünlü Türk düşünürü Mevlana’yı ziyarete davet ediyor. Yaşadığı dönemde aşkın sesi olarak bilinen 13’üncü yüzyıl İslam âlimi ve şair Mevlânâ Celaleddin Rumi’yi yakından görmek isteyenlerdenseniz ünlü düşünürü vuslata kavuştuğu haftada Madame Tussauds İstanbul’da görebilirsiniz.

BALMUMU FİGÜRÜ NASIL YAPILDI?
Madame Tussauds sanatçıları, Mevlana figürünün yapım çalışmalarını 22’inci kuşak torunu Esin Çelebi Bayru ve Faruk Çelebi’nin desteği ve işbirliği ile gerçekleştirmiş. Ciddi bir kaynak derlemesi sonunda ekip olarak Konya’yı ziyaret ederek dönemin şartları ve atmosferi ile ilgili bilgi sağlanmış. Sitting adı verilen ölçümleme çalışmalarında ise yine ailenin tanımlamaları ve torunu Faruk Çelebi’nin boy ve beden ölçümleriyle ilerlendi. 3 saati aşan bir ‘sitting’ (ölçü alımı) sürecinin ardından 250’nin üzerinde vücut ölçüsü alınmış ve figür tasarlanmış. Mevlana figürünün ten rengi, saçları, gözleri, sakal ve kostüm detayları için ise aylar süren titiz bir araştırma süreci yürütülmüş.

 

 

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

42 Maslak'ta hem sanat hem eğlence

Dünyada gelişen trendlere göre şekillenen konseptleriyle dikkat çeken 42 MASLAK; Gastronomi, alışveriş, eğlence ve sanatın merkezi olarak konumlandırdığı 42 Shopping Mall’da çocuklara yönelik ‘Sihirbaz Okulu’, yılbaşı alışveriş şenliği, yeni yıl süslemeleri, resim ve heykel atölyeleri gibi etkinlikleriyle 20 Aralık – 10 Ocak tarihleri arasında misafirlerini bekliyor. Yeni umutlar ve güzel dileklerle […]