banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Madame Tussauds İstanbul’un son balmumu figürü Mevlana


Henüz bir türli gitme fırsatı yakalayamadığımız Madame Tussauds İstanbul’un en yeni konuğu şiirleri hafızalardan silinmeyen Türk düşünürü Mevlana Celaleddin Rumi’nin fügürü.

Dünyanın birbirinden ünlü isimlerinin balmumundan yapılmış figürlerinin sergilendiği 250 yıllık tarihe sahip Madame Tussauds İstanbul, Mevlevilikte Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’nin öldüğü gece olarak kabul edilen Şeb-i Arus törenlerinin yapılacağı 07-17 Aralık 2018 tarihleri arasında dünyaca ünlü Türk düşünürü Mevlana’yı ziyarete davet ediyor. Yaşadığı dönemde aşkın sesi olarak bilinen 13’üncü yüzyıl İslam âlimi ve şair Mevlânâ Celaleddin Rumi’yi yakından görmek isteyenlerdenseniz ünlü düşünürü vuslata kavuştuğu haftada Madame Tussauds İstanbul’da görebilirsiniz.

BALMUMU FİGÜRÜ NASIL YAPILDI?
Madame Tussauds sanatçıları, Mevlana figürünün yapım çalışmalarını 22’inci kuşak torunu Esin Çelebi Bayru ve Faruk Çelebi’nin desteği ve işbirliği ile gerçekleştirmiş. Ciddi bir kaynak derlemesi sonunda ekip olarak Konya’yı ziyaret ederek dönemin şartları ve atmosferi ile ilgili bilgi sağlanmış. Sitting adı verilen ölçümleme çalışmalarında ise yine ailenin tanımlamaları ve torunu Faruk Çelebi’nin boy ve beden ölçümleriyle ilerlendi. 3 saati aşan bir ‘sitting’ (ölçü alımı) sürecinin ardından 250’nin üzerinde vücut ölçüsü alınmış ve figür tasarlanmış. Mevlana figürünün ten rengi, saçları, gözleri, sakal ve kostüm detayları için ise aylar süren titiz bir araştırma süreci yürütülmüş.

 

 

YORUM YAP

You don't have permission to register