KÜÇÜK BİR KIZIN VE KEDİSİNİN İNSAN VÜCUDUNA YOLCULUĞU: “BÜNYO ÇILGIN MİKRO EVREN”


Dilara Sarı’nın yazdığı İrem İnan Yılmaz’ın resimlediği “Bünyo Çılgın Mikro Evren”, Timaş Çocuk’un mart ayında yayımladığı en yeni kitaplardan biri. Yazarla aynı adı taşıyan kitabın baş kahramanı Dilara ve kedisi Bünyo’nun başından geçen ilginç maceraları anlatan kitap, insan bedeninde yaşayan mikroorganizmaları keşfetmek ve onlarla tanışmak için çocukları eğlenceli ve bilim dolu bir yolculuğa çıkarıyor. 

YAZI: NİLÜFER TÜRKOĞLU

nilufer@ajandakolik.com

İnsan vücudunda biraz gezintiye çıkmaya ne dersiniz? Dilara ve “konuşan” kedisi Bünyo’nun bu eşsiz seyahatine siz de ortak olun ve çılgın mikro evrenin içinde biraz kaybolun. Nasıl, kulağa ilginç geliyor, öyle değil mi? Öyleyse hazırsanız gelin bu yolculuğa birlikte çıkalım…

Sabancı Üniversitesi Moleküler Biyoloji, Genetik ve Biyomühendislik bölümü mezunu Dilara Sarı’nın ilk kitabı “Bünyo Çılgın Mikro Evren”, sekiz yaşındaki bir kızın, en yakın arkadaşı kedisi ile birlikte insan vücudunda yer alan mikroorganizmaları öğrenmesi üzerine kurulu… Çocukların bilime olan ilgisini ve merakını artırmaya yardımcı olacağı daha ilk sayfalardan hissettiren kitap, hem eğlenceli hem de eğitici maceralarla dolu.


Birbirinden hiç ayrılmayan ikili, Dilara’nın ailesinin, kızlarına mikroskop almasıyla bilimsel bir dünyanın da kapılarını aralıyor. Öyle ki Dilara ve Bünyo, gizemli bir şekilde mikro âleme seyahat ediyorlar ve insan vücudunda yer alan virüsleri, iyi kötü bakterileri tanıyor, öğreniyorlar. Ama iş en fazla Bünyo’ya düşüyor. Kedinin liderliğinde gerçekleşen tüm bu yolculuklarda Bünyo, Dilara’nın hijyenine dikkat etmesini tembihleyerek başlıyor. Kitapta ilk yolculuk Dilara’nın fırçalama konusunda pek de özen göstermediği dişlerine oluyor. İlk olarak kedisinin konuşuyor olması Dilara’da küçük çaplı bir şok etkisi yaratsa da dişlerinde karşılaştıkları, onun için daha da vurucu oluyor!

Yazar Sarı, didaktik ögelerle dolu olmasına rağmen ilk kitabını yazarken başarılı bir üslup yakalamış. Öyle ki verdiği bilgiler, bilimsel açıklamalar, kitabın eğlenceli yanını gölgelemiyor, aksine çocukların insan bedenini keşfetmeleri için merak uyandırıcı hikayesiyle okuru daha ilk yolculuktan itibaren sarıyor. Kitapta sıkça karşımıza çıkan mikroorganizmaları yazar, çocukların ilgisini çekecek şekilde anlatıyor. Dilara ve Bünyo, mikroorganizmaların dünyasını keşfetmeye çalışırken komik ve eğlenceli durumlarla karşı karşıya kalıyorlar. Bu durum, çocukların mikroorganizmalara karşı olumsuz bir bakış açısı geliştirmesini önlüyor.

Kitapta bir başka önemli nokta da hijyen ve temizliğin işleniyor olması. Tüm bu maceraları yaşarken Dilara’nın neden hijyen ve temizliğine dikkat etmesi gerektiği yine kedisi Bünyo’nun yol göstericiliğiyle okura anlatılıyor. Vücudumuzda gözle görülemeyecek denli minik misafirlerin varlığından haberdar olmak ve onları daha yakından tanımak için Bünyo Çılgın Mikro Evren, klasik bir çocuk hikayesinin dışında kalarak aydınlatıcı konu seçimiyle farklı ve tatlı bir kitap olarak dikkate değer.

Bu arada Dilara Sarı’nın kahramanına kendi ismini vermesi de hoş detaylar arasında. 2022 yılından bu yana çizerlik dünyasında yerini alan genç çizerlerden İrem İnan Yılmaz’ın da sevimli çizimlerinin, Dilara ve Bünyo’nun evrenine sıcak bir boyut kazandırdığı kesin.


Timaş Çocuk etiketiyle bu ay itibariyle raflarda bulabileceğiniz kitap, 7 – 8 yaş grubu çocuklara göre. Bu arada evde mikroskobu olmasını isteyen bir çocuğunuz varsa onun sesini duyun ve ilgisini bilime, biyolojiye çevirin. Mutlaka öyle mutlu olacaktır, bana güvenin…

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media