Korona günlerinde yeniden ekranlarda görmek istediğimiz diziler

ajandakolik 3

 


Özellikle yabancı dizilerin bir hayli popüler olduğu şu dönemde eskileri yadetmek isteyen de pek çok kişi var. Türk televizyonlarına damgasını vuran birbirinden komik, romantik, kendine has dizileri yeniden izlemek isteyenler arasındaysanız o zaman böyle gelin…
Aşk-ı Memnu’nun ilk bölümünün 76. defa (!!!) yayınlandığı bu hafta itibariyle biz de dedik ki başka hangi diziler olsa da izlesek… Arşivden eskileri çıkardık, maziyi seyre daldık…

Hazırlayan: Nilüfer Türkoğlu 

Müjdemizi isteriz, bizim mahalleye Perihan Abla geri dönüyor. Herkes Behlül ile Bihter’in aşkını izleyecek değil ya… Bizim çok daha eskiden Perihan ile Şakir’imiz vardı, Meraklı Melahat’imiz, Şoför İsmet vardı sonra…
Türk televizyon tarihinin unutulmaz dizileri arasında önemli bir yer edinen “Perihan Abla”, bundan 34 yıl önce ilk defa yayınlanmış ve ailenin, komşuculuğun, mahalle kültürünün önemini gırgır şamata, bol dedikoyla dolu tatlı bir aşk çerçevesinde ele alarak hepimizin çocukluğu, gençliği olmuştu.  Müjdemizi isteriz dedik ya, “Perihan Abla”, karantina sürecinde evlere kapanan dizi severler için yeniden ekranlara geliyor. Başrol oyuncusu Perran Kutman’ın instagram sayfasından duyurduğu haberle nostaljiye kollarımızı açtık! 11 Nisan Cumartesi günü saat 10.55’te TRT 1’de yayınlanacak olan diziyi merakla bekleyenler arasında biz de yerimizi aldık! Bu arada unutmayın, her cumartesi!

YEDİTEPE İSTANBUL DA EKRANLARDA OLACAK

Şimdiki neslin bilmediği ama bizim için yeri ayrı olan bir başka unutulmaz dizi “Yeditepe İstanbul”dan da güzel haberler var! Itır Esen, Meral Okay, Özgü Namal, Zuhal Olcay, Emre Kınay, Uğur Polat gibi müthiş oyuncu kadrosuyla ilk olarak 2001’de yayınlanan ve yine bir mahallede yaşananları ekrana taşıyan dizi, zengin çeşitlilikteki karakterleriyle aşkı da, geçim derdini de bir o kadar hisli ve samimiyetle ekranlara taşımış ve seyircinin kalbini kazanmıştı.

PEKİ BAŞKA HANGİ DİZİLER OLSUN DERSENİZ…
BİZİM ÖNERİLERİMİZ BURADA, PEKİ YA SİZİNKİLER?

Bu arada biz bu haberi yaptığımızda henüz ne “Ferhunde Hanımlar” ne de “Gülşen Abi”nin yayınlanacağını biliyorduk, bizimkisi bir temenniydi sadece. Ve öğrendik ki “Ferhunde Hanımlar”, hafta içi her gün TRT’de 08.30’da, “Gülşen Abi” de cumartesileri 12.50’de yayında olacak. Haberimizin en sonunda TRT Nostalji Kuşağı yayın akışını bulabilirsiniz.

FERHUNDE HANIMLAR

1993-1999 yılları arasında yayınlanan dizinin müziği başlar başlamaz hangimiz ekran başına kitlenmedik ki! Üç nesil bir ailenin başından geçen komik olaylar serisi her gün seyirciyle buluştu. Seynan Levent’in “Akşama Doğru” programından hemen sonra başladığını bile unutmadık.

 

BİZİMKİLER

Pazarları güzel kılan tek şeydi. Bir gün sonra okula gidecek tüm çocuklar, Bizimkiler’den ya önce ya da sonra banyo yapardı o günlerde. Kimler geldi kimler geçti o kadrodan… Hepsini ezberledik. Saymaya gerek var mı? Aralarında çok kayıplarımız oldu, hepsini özlemle anıyoruz.

 

SIDIKA

Türk dizi tarihinin çizgiromandan evrilen karakteri “Sıdıka”, yaratıcısı Atilla Atalay’ın ince mizahıyla pek çoğumuzu kırdı geçirdi. 1997 yapımı dizide baş karakter Sıdıka’yı oynayan Hasibe Eren’i ilk bu diziyle keşfettik, ne sevdik! Eren’in, Sıdıka’nın annesi rolündeki Füsun Demirel ile olan sahneleri hala gözlerimizin önünde! Hele çekirdek çitlemeleri…


AYRILSAK DA BERABERİZ

Yine 90’ların sonuna denk gelen bir başka dizi “Ayrılsak da Beraberiz”, ayrılığın/boşanmanın belki de en pozitif haliyle işlendiği dizi olması bakımından da dikkat çekiciydi. Bir evi ortadan ikiye ayıran kadın ve erkeğin hikayesinde başrollerde Haka Yılmaz ve Janset, çok iyi bir uyum yakalamıştı.

 

SÜPER BABA

Oya Küçümen’in “Bana Bir Masal Anlat Baba”şarkısını ne zaman dinlesek aklımıza düşer, Süper Baba. “Perihan Abla”dan sonra en unutulmaz rolüyle izleyici karşısına geçen dizinin “Süper Baba”sı Şevket Altuğ, hepimizin babası olmuş, manavıyla, bakkalıyla, kötü karakterleriyle bile hayatımızda izler bırakmıştı.


İKİNCİ BAHAR

İstanbul’da Samatya diye bir semt olduğunu ilk defa öğrendiğimiz “İkinci Bahar”, Türkan Şoray ve Şener Şen ikilisini bir araya getirerek adeta oyunculuk gösterisi sunmuştu. 1998 – 2001 yılları arasında yayınlandığı yıllarda femonen olan dizi işte ve aşkta “ikinci baharlarını” yaşamaya başlayan Ali Haydar ve Hanım’ın romantik hikayeleriyle gözleri bulandırmıştı.

EN SON BABALAR DUYAR

Durum komedisine en iyi örneklerden biri olan “En Son Babalar Duyar”, 2002’de yayın hayatına başlamış, Ayşegül Atik gibi dünya tatlısı bir oyuncuyu mıncıklama hissini seyircide oluşturmuştu. O nasıl bir anneydi öyle, kıyamazdı hiçbir şeye…

 

BABA EVİ

Şarkısıyla kalpleri eriten bir başka dizi daha! Hem Aşkın Nur Yengi’nin zarafetle söylediği “Baba Evi” şarkısıyla hem de sıcacık oyuncu kadrosuyla “Süper Baba”nın boşluğunu dolduran başka bir özel dizidir. Bunda hiç kuşkusuz her iki dizide de başrollerde yer alan Sevinç Erbulak’ın oynamasının da etkisi vardır. Halil Ergün ve Deniz Gökçer’in oyunculuklarıysa dizinin duygusal bir aile dizi olmasını öyle iyi yansıtır ki, onları kendi ailenizden sayarsınız ve hiç unutmazsınız.

GÜLŞEN ABİ

Gülşen Abi yani bizim Abidin! Ne diziydi ya… 1994 yılında yine TRT’nin güzelliklerinden biriydi. “Haberin Olsun” gazetesinde okurların kendisine mektup yazarak ilettiği sorunlarına köşesinde çözüm arayan “Gülşen Abi” lakaplı gazeteci Abidin’in iş yaşamı ve özel yaşamı boyunca karşılaştığı gülünç durumları anlatan bu sitcom, genellikle stüdyoda çekilirdi. Haluk Bilginer yine oyunculukta döktürür, Nilüfer Açıkalın da güzelliğiyle büyülerdi.


TATLI HAYAT

ABD yapımı “The Jeffersons” adlı sitcom dizisinden uyarlanan “Tatlı Hayat”, 2001 yılında yayınlanmaya başlanmış ve 106 bölüm devam etmişti. Haluk Bilginer, Türkan Şoray, Asuman Dabak, Çolpan İlhan, Neco gibi oyuncuların oynadığı dizide Celal Kadri Kınoğlu’nun oyunculuğunu unutmak da ne mümkün! 


***

TRT 1 Cumartesi Programı şöyle;

• 07.45 – Uğurlugiller
• 09.30 – Kuruluş
• 10.55 – Perihan Abla
• 12.50 – Gülşen Abi
• 14.05 – Yedi Numara
• 16:00- Yedi Tepe İstanbul

 

Paylaş ki çoğalsın:

3 thoughts on “Korona günlerinde yeniden ekranlarda görmek istediğimiz diziler

  1. İkinci Bahar, Bir İstanbul Baharı, Perihan Abla yeniden izlemekten büyük zevk alacağım dizilerin başında geliyor❤️❤️❤️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Radiohead ilk defa ayağımıza geliyor!

Dünyanın en saygın müzik gruplarından Radiohead cephesinden güzel bir haber var. Var ama bizim gönlümüz instagramdan canlı konser vermelerinden yanaydı!  Geçtiğimiz Ocak ayında “Radiohead Halk Kütüphanesi”ni açtıklarını duyuran müzik grubu Radiohead,  Radiohead.com üzerinden yayın yapan “Radiohead Halk Kütüphanesi”ndeki konser kayıtlarını YouTube’a taşıyor. Bu gece 00:00’da yapılacak prömiyerde, ilk olarak grubun “Live […]