banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

KORAY CANDEMİR: “GİTARLARIN YANDIĞI ŞARKILAR DA YAPARIZ”


Türkiye’de rock müzik denince akla gelen ilk isimlerden biri, Koray Candemir. Pek çoğumuzun kalbinde Kargo’nun yakışıklı sesi olarak yer etse de o, çok uzun zamandır kendi şarkılarıyla yola devam ediyor. Ve şimdi geçtiğimiz hafta çıkardığı son single’ı “Kimileri” ile Koray Candemir özlemimize nihayet son veriyor.

Söyleşi: Nilüfer Türkoğlu
nilufer@ajandakolik.com 

Bu yıl müzikte 25. yılını kutluyor. Çok şaşırtıcı ama öyle! Oysa daha dün hepimiz bas bas bağırıyorduk: “Renklerin içinde, düşlerin içinde, doğmak sessizce!” Sonbaharda yeni albümüne kavuşacağımız Koray Candemir ile yeni şarkısını bahane edip sohbet ettik. Kendi deyimiyle hayata ve işine daha olgun bakan bir adam var karşımda, bir 25 yıl sonrasını da merak ediyor insan…

Çok fazla söyleşi yapmadığını kabul edebiliriz sanırım. Çok konuşmayı sevmiyor musun yoksa müziğim konuşsun, ben susayım diyen “azınlık”tan mısın?

Geçmişte çok röportaj yapmış birisi olarak son senelerde azalttığımı itiraf etmeliyim ama döneme göre değişiyor.

Kargo’nun dağılması, senin solo albümler, şarkılar yapman… Buna alıştı mı sence dinleyici? Ben hâlâ 90’ların Kargo’sunu yaşıyor gibiyim seni görünce…

Dinleyicilerin alıştığı bir görüntü, çok normal. Sonuçta hafızalara grupla yerleştim. Müzikle uğraşmayı çok seviyorum, kendimi çok kısıtlamıyorum. Bana iyi hissettiren neyse onu yaşıyorum. Solo olur, Maskott olur ya da farklı bir proje…

Gerçi grup varken de solo çalışmalar yapıyordun ama yine de bir front man’din ya hep gözümüzde ya… O günlerle ilgili en çok neleri özlüyorsun?

Her şeyden daha çok zevk aldığımız ve heyecanlandığımız zamanlardı. Hayatın kaosu azdı, bu da netlik getiriyordu. İşimize tamamen konsantre olabiliyorduk.

Görüşüyor musunuz Kargo üyeleriyle? Gerçi Serkan Çeliköz’ün “Kimileri” şarkında  synthleri ve aranjörlüğünü yaptığını biliyorum ama…

Serkan’la yaşadıklarımız çok özel. Bir nevi hayatı paylaştık Amerika’da. Maskott’u yaratıp, övündüğümüz bir albüm yaptık. Hala da paylaşmaya devam ediyoruz. Ekibin diğer üyeleriyle nadir temas ediyoruz ama saygıyla uzaktan takip ediyorum.

Pek çoklarının gözünde yaşlanmayan bir adamsın. Saçlar ağarsa ve yaş ilerlese de benim de seninle ilgili itirafım bu yönde.  Yoruldun mu 25 yılda, kendinle ilgili gözlemlerin neler?

Çeyrek asırda metal yorgunluğu olmaz mı? (Gülüyor.) Hayata ve işime daha olgun baktığım yaşlar diyelim. Tahammül yerine göre değişkenlik gösteriyor, iş ilişkisi yıpranmalarına çok kafayı takmıyorum. Huzurlu olmayı tercih ediyorum. İlk cümleleri iltifat olarak alıp teşekkür ediyorum.

Peki ya müzikle, müziğinle ilgili?

Müzikte yeni sound arayışları içine girdik. Yeni şarkılar bu çalışmaların ürünü. Zaman geçtikçe müziğe olan sevgim artıyor.

2020’de “İhtimaller” şarkınla bir geri dönüş müjdelemiştin. Kaç yıl es vermiştin o şarkıdan önce?

En son 2016’da “Son” isimli şarkımı paylaşmıştık. Son birkaç senedir şarkılar yapıp beni tatmin edecek hale getirmeye çalışıyoruz. Hâlâ devam ediyor.

Ve geçtiğimiz hafta “Kimileri” geldi! Üstelik animasyon bir kliple. Senin fikrin miydi animasyon Koray Candemir ve videosu?

Şirket önerdi, aramızda konuştuğumuz ihtimallerden biriydi. Biraz zaman aldı ama güzel sonuçlandı.

Şarkının sözlerinde ve klibin merkezinde çevresini sarmalayan şeylerden kaçmaya çalışan asık yüzlü, yalnız ve (u)mutsuz bir adam var. Sen  nasılsın bu aralar?

Kendinle barışık olmaya gönderme yapan bir yanı var esasında “Kimileri”nin. Ne kadar bu döneme yazılmış gibi dursa da pandemiden önce yazmıştım. Bu zor zamanları sakin ve soğukkanlı geçirmeye çalışıyorum ama çok dert olunca etkilenmemek pek mümkün değil.

“İhtimaller” daha rock tadında bir şarkıyken Kimileri”ni fazla pop bulanlar olmuş. Biliyorsun karşılaştırma yapmayı ve eleştirmeyi çok seviyor insanlar. Sahi öyle bir tercihin oldu mu?

Şarkıları tek tek paylaşmanın getirdiği sonuçlar olarak bakıyorum. Albüm olarak hepsini dinlediğimizde bir bütünlük oluşturuyorlar. Taze sound yaklaşımları deniyoruz, bunu yaparken türlerden uzaklaşıyoruz. Gitarların yandığı şarkılar da yaparız. (Gülüyor.)

10. albümün sonbaharda çıkacak. Muhtemelen içinde İhtimaller ve Kimileri de olacak, öyle değil mi? Peki ya diğer şarkılar? Nasıl gidiyor çalışmalar, kimlerle çalışıyorsun?

Evet, hepsi albümde toplanacak. Şu ana kadar Cem Şahin,Cemre Kabaş,Serkan Çeliköz,Burak Gürpınar,Tarkan Gözübük,Güven Ersoysal,Evren Göknar prodüksiyonun çeşitli aşamalarında yer aldılar. Onlara kalpten teşekkür ediyorum.

Rap müziğe mi yoksa caza mı daha yakınsın? Bu ara kimleri dinliyorsun en çok?

Genellikle tür seçmeden sevdiğim albümleri dinlemeyi seviyorum. Döneme göre değişiyor. Şu an pikapta Tori Amos var.

Mutlaka kaçış müziklerin vardır. Onlar neler?

Jeff Buckley, Fiona Apple, Pearl Jam, Elbow, Radiohead… Daha çok var saymayayım. (Gülüyor.)

Bir yandan da klişe tabiriyle “genç kızların sevgilisi” dedikleri “tür”den bir müzisyensin. Fazla yakışıklı bir müzisyen olmak nasıl bir şey?

En sonunda her şey hep işinizi nasıl yaptığınızla ilgili. Güzellik göreceli kalıyor.

Sen kendini aynada ve/ya sahnede nasıl görüyorsun?
Kendimi pek izlemem, bunu dinleyicilerin değerlendirmesi daha uygun. (Gülüyor.)

Müzik kariyerinde 50. yılını tamamladığında  Koray Candemir sence nerede, ne yapıyor olur?

Beklentilerden uzak durmaya çalışıyorum, önce 2022’yi görelim. (Gülüyor.)

Günün birinde kitabı yazılan müzisyenlerden olmak ya da kendi kitabını (anılarını) yazmak ister ya da düşünür müsün?

Hiç aklımda olan bir şey değil ama hayat bu.

Bu ülkede bağımsız olarak sanat işiyle uğraşmak çok zor, çok meşakkatli ve engellerle dolu. Her şeyin düzeleceğine inanıyor musun?

 

Pozitif bakmaya çalışıyorum ama zorluyor. Kaotik zamanlardan geçiyoruz. Sanki birbirimizi iyileştirmeye çalışıp sabırla yüzleşmemiz gerekiyor.
YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media