banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

THE WALK – YÜRÜYÜŞ PROJESİ: KUKLA KIZ, KÜÇÜK MÜLTECİ AMAL İLE TANIŞIN


Sizi uzun ve çok anlamlı bir yolculuğa davet ediyoruz. 9 yaşındaki Amal’ın yolcuğu bu… Türkiye’de Gaziantep’ten başlayan Avrupa’ya uzanan bir yolculuk. Annesini bulmak, okula dönmek ve yeni bir hayata başlamak için… Bir mülteci çocuk Amal, peki dünya onun bu yolculuğuna izin verecek mi? İmkansızlıkları aşabilecek mi? Hayat ona yaşamı verebilecek mi?

Tam üç buçuk metre boyunda bir kukla aslında Amal. Türkiye-Suriye sınırından Birleşik Krallık’a uzanan, 4 ay sürecek yolculuğunu anlatan The Walk – Yürüyüş projesinin baş karakteri. Her ne kadar bir kukla gibi görünse de simgelediği anlam çok derin ve oldukça dramatik. Proje, Amal’ın 27 Temmuz’da Gaziantep’te atacağı ilk adımla başlıyor.

The Jungle (Orman) ile yakaladıkları başarının ardından Good Chance, dünyaca ünlü War Horse (Savaş Atı) yaratıcıları Handspring Kukla Kumpanyası işbirliğinde gerçekleşen The Walk – Yürüyüş ödüllü oyun yazarı ve yönetmen Amir Nizar Zuabi’nin sanat yönetmenliğinde, mültecileri destekleyen, gezici sanat ve umut festivali.


Zuabi bu heyecan verici festival için “Dünyanın ilgisi şu an başka yöne kaydığı için, mülteci krizini yeniden masaya yatırmak ve etrafını saran anlatıyı değiştirmek daha da önem taşıyor. Evet, mültecilerin yemek ve yorgana ihtiyacı var ama aynı zamanda kurulu bir yaşama ve seslerini duyurmaya da. Yürüyüş’ün amacı mültecilerin yaşadıkları vahim koşulların altını çizmekten daha çok, mültecilerin potansiyellerini öne çıkarmak. Küçük Amal 3.5 metre boyunda çünkü biz dünyanın onu kucaklayabilecek kadar büyümesini istiyoruz. Büyük düşünmemiz ve daha büyük hareket etmemiz için ilham vermesini istiyoruz” diye konuşuyor.


KÜÇÜK AMAL’IN MESAJI VAR: “BİZİ UNUTMAYIN” 

2021 yılında, Suriye-Türkiye sınırından Birleşik Krallık’a uzanan Yürüyüş; ünlü sanatçıları, önemli  kültür kurumlarını, toplulukları ve insani yardım kuruluşlarını, şimdiye kadar denenmiş  en yenilikçi ve maceraperest kamuya açık sanat eserlerinden birini gerçekleştirmek üzere bir araya getirecek.

Yürüyüş’ün kalbinde yer alan kukla ‘Küçük Amal’, yerlerinden edilmiş, çoğu ailesinden ayrı düşmüş tüm çocukları temsil ediyor. 8,000 km’yi aşan yolculuğunda vereceği mesaj ise: “Bizi unutmayın”.

Bu yolculuğun aynı zamanda kayıt altına alınacağını ve bir belgesele dönüştürüleceğini söylemekte fayda var. Böylece The Walk – Yürüyüş boyunca çocukların Amal ile olan karşılaşmasını, tepkilerini görme şansı da elde edeceğiz.

SANAT, TOPLUMSAL OLAYLARA BİR ÇÖZÜM YOLU SUNAR 

Olağanüstü bu küresel değişim döneminde, Yürüyüş, olağanüstü bir sanatsal tepki niteliğinde. Sınırları, siyaseti ve dili aşan kültürel bir odesa,bir destan… Böylece dünya; yerlerinden edilmiş, her biri ayrı bir yaşam öyküsüne sahip ve şimdi küresel pandemi karşısında her zamankinden daha da savunmasız o milyonlarca çocuğu hatırlayacak. Hatırlayacak ki tüm bunlar yaşanmasın… Festivalin en büyük katkısı hiç kuşkusuz farkındalığı artırmak. Bunun için ayrıca bir fon da oluşturulmuş. Yürüyüşü desteklemek için burayı tıklayabilirsiniz. 

Bu proje, aynı zamanda sanatın toplumsal olaylara, sorunlara bir çözüm yolu olabileceğinin de iyi örneklerinden biri. Küçük Amal 27 Temmuz- 3 Kasım tarihleri arasında ziyaret edeceği her köy, kasaba ve kentte; sanatçılar ve sivil toplum kuruluşları tarafından halka açık, samimi kültür ve sanat etkinlikleri ile karşılanacak.

FESTİVALİN TÜRKİYE ELÇİLERİ BERGÜZAR KOREL VE HALİT ERGENÇ ÇİFTİ

Projeye destek verenlerin başında Türkiye yapımcıları İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), projenin Türkiye’deki ortaklarından Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM) yer alıyor. Ayrıca projenin Türkiye elçileri de Bergüzar Korel ve Halit Ergenç. Korel, The Walk – Yürüyüş için düzenlenen basın toplantısında toplumsal sorunlar karşısında alışkanlık kazandığımızı ve bunlara üzülmek dışında pek bir şey yapmadığımızı dile getirerek artık bunun bir adım önüne geçmemiz gerektiğini söyledi. Ergenç ise festivalin tamamen umut odaklı olduğunu ve bunun bir parçası oldukları için onur duyduklarını belirtti.

DAHA FAZLASINI YAPABİLİRSİNİZ

The Walk – Yürüyüş hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz https://www.walkwithamal.org/tr/ adresini tıklayın.

Küçük Amal, çocuk mültecileri savunmak ve desteklemek için ivedilikle yardımınıza ihtiyaç duyuyor. Yürüyüş’ü bugün bağış yaparak destekleyebilir, mülteci çocuklara siz de umut olabilirsiniz.

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media