KADIN CİNAYETLERİNE DİJİTAL BİR ANIT: “ANIT SAYAÇ”

SALT’ın Ten, Beden, Ben sergisinde İpek Duben’in işlerine eşlik eden sanatçı Zeren Göktan’ın Anıt Sayaç projesi,  “Yakından Bakınca” video serisinde ele alınıyor. 

SALT Beyoğlu’da İpek Duben’in işlerine eşlik eden Anıt Sayaç (2013-süregiden) işi, 2008 yılından bu yana Türkiye’de işlenen kadın cinayetlerinin kaydını tutuyor. Dijital bir anıt niteliğinde olan web projesi, basında çıkan haberleri kaynak alarak her gün güncelleniyor; ziyaretçileri kadınların hikâyelerine yönlendiriyor. Türkiye’de erkek şiddeti yüzünden hayatını kaybeden kadınların birer istatistik olarak kalmasını reddederek adlarının ve öykülerinin yaşatılmasına olanak sağlayan Anıt Sayaç’ta, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun desteğiyle düzenli olarak çapraz veri sağlaması yapılıyor.


Zeren Göktan’ın Anıt Sayaç işini anlattığı “Yakından Bakınca” videosunu buradan izleyebilirsiniz. 

SALT Beyoğlu’nun üç katına yayılan Ten, Beden, Ben, erkek şiddetinden toplumsal cinsiyete, yerinden edilme ve göçten tüketim alışkanlıklarına uzanan konuları irdeleyen İpek Duben’in üretimine yeni bir bakış sunuyor. Sergi süresince saltonline.org ve SALT Online sosyal medya kanallarında yayınlanacak “Yakından Bakınca” videoları, Duben’in pratiği boyunca zihnini meşgul eden temaları sergide sunulan işler odağında inceleyerek gündeme getiriyor.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media