banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

İlk çevrimiçi çocuk filmleri festivali başladı

 T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜRSAK Vakfı tarafından bu sene ilk defa çevrim içi olarak gerçekleştirilen 16. TÜRSAK Çocuk Filmleri Festivali, çocuklar ve ülkemiz için çok önemli bir gün olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda film gösterimi, konser ve çeşitli söyleşiler ile başladı.

Çocukların sağlıklı bir hobi edinmelerine, sanatsal üretim gerçekleştirmelerine, sinemayla tanışmalarına ve erken yaşta sinema kültürü edinmelerine rehberlik etme hedefi ile gerçekleştirilen TÜRSAK Çocuk Filmleri Festivali’nin 16’ncısı bu yıla özel olarak dijital dünyaya taşındı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRSAK Vakfı iş birliğiyle gerçekleştirilen festival, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda yapılan Instagram ve YouTube canlı yayınlarıyla başladı.

 Festivalin açılış galası öncesi TÜRSAK Vakfı Başkanı ve Yapımcı Elif Dağdeviren ile genç oyuncu Berat Efe Parlar, TÜRSAK Vakfı’nın Instagram hesabında gerçekleştirdikleri canlı yayında 23 Nisan’ın önemi, Çocuk Filmleri Festivali ve Parlar’ın oyunculuğu hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdiler. Yapımcılığını Elif Dağdeviren’in üstlendiği “İftarlık Gazoz” filmiyle kariyerinde yaşadığı dönüm noktası hakkında açıklamalar yapan Parlar, filmde işlenen dönemi bilmemesine rağmen senaryoyu okuduktan sonra çok etkilendiğini ve rolü bundan dolayı kabul ettiğini belirtti. Filmin yönetmeni Yüksel Aksu’nun kendisine 5 kilo vermesini istemesinden dolayı kilo verdiğini ve bu film dolayısıyla da küçük yaşında ilk defa oruç tuttuğunu söyleyen Parlar sözlerine şu şekilde devam etti: “Oyunculuğa 4 yaşında başlamıştım. Severek izlediğim bir dizi vardı. Aileme bir gün bu dizide oynayacağımı ve beni bir tek bunun mutlu edeceğini söyleyerek onları ikna ettim. Sonuç olarak da hayalime kavuşarak o dizide oynadım. İlkokuldaki arkadaşlarım beni tanıyana kadar yaptığım işten dolayı da bazen beni dışlıyorlardı ama sonra çok iyi arkadaş oldum hepsiyle”.

“En Büyük Hayalim Kendi Çektiğim Filmimde Oynamak”

“Çocuk oyuncu olmak hiç kolay değil. Çocukluğumdan bu yana setlerdeyim. Hem okula hem oyunculuğa, hem de aileme ve arkadaşlarıma aynı anda vakit ayırmaya çalışıyorum. İşimi sevdiğim için hiç yorulduğumu düşünmüyorum. Ailem de bu süreçte bana çok destek oluyorlar” cümlelerini kullanan ve kendisinin dünyanın ödüllü en genç görüntü yönetmeni de olduğunu belirten Parlar, şu anda sinema okuduğunu ve en büyük hayalinin ise tıpkı Cem Yılmaz gibi bir gün kendi çektiği filmde oynamak olduğunu söyledi.

Başarılı genç oyuncu Berat Efe Parlar ile Elif Dağdeviren’in TÜRSAK Vakfı’nın Instagram hesabından canlı olarak gerçekleştirdiği söyleşinin ardından program, vakfın YouTube hesabı üzerinden festivalin açılış konuşmaları ile devam etti. T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ve TÜRSAK Vakfı Başkanı Elif Dağdeviren’in açılış konuşmalarını yaptığı törenin sunuculuğunu ise oyuncu Ceren Benderlioğlu yaptı. Kültür hayatının pek çok farklı kolu olduğunu ve yaşam tarzlarımızı bizlere ve dünyaya aktarma amacının var olduğunu vurgulayan Ahmet Misbah Demircan, Çocuk Filmleri Festivali’nin hedefinin ise çocukları sinemaya yönlendirmek ve onları bu kültürü taşımalarına olanak sağlamak olduğunu söyledi. Demircan konuşmasında şu noktalara da değindi: “ Türkiye’nin her yeri öykü dolu. Kültür Bakanlığı’nda geçirdiğim 6 aylık süre zarfında da öğrendiğim en büyük şey hikayenin her şey olduğuydu. Ülkemizin her ili birbirinden farklı ve güzel hikayeler barındırıyor. “Filmimin Hikâyesi” yarışmasında da çocuklar bunları yazacak ve belki de geleceğin dahi senaristleri ve yönetmenleri böyle ortaya çıkacak. Bakanlık olarak önümüzdeki dönemde de şu anda uygulamakta olduğumuz gezici kütüphaneye benzer gezici kültür tırları da oluşturmayı düşünüyoruz çünkü sadece kitap değil, sinema ve müzik de hayatımızın bir parçası.”

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media