banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

23 NİSAN BAYRAMI’NA ÖZEL ÇOCUKLAR İÇİN KİTAP ÖNERİLERİ


Çocuklar okusun, hayalleri büyüsün, onlarla büyüsün diye… Henüz raflarda yerini alan, çok yeni kitapları sizlerle tanıştırmak istedik. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklar için en güzel hediye her zaman sevgi her zaman ilgi ve… Ufuklarını genişletecek, onları bambaşka hayallere götürecek eşsiz kitaplar… Ajandanıza not alın, kitaplığınızda bulunsun… 


MİNİ HAYVAN MASALLARI SERİSİ, MERAKLI TİLKİ YAYINLARI

İlk kitap önerimiz minnoş kitap kurtları için. Onlar mışıl mışıl uykuya dalsın diye, bu seri tam onlara göre! Mini Hayvan Masalları Serisi; yumuşak tonlarda görsel tasarımları ve basit hikâyeleri ile miniğinizi en huzurlu şekilde uyku zamanına hazırlamak için iyi bir seçim. Meraklı Tilki Kitaplığı’ndan çıktı!

İYİ GECELER MİNİK TAVŞAN, İYİ GECELER MİNİK PANDA

Yuvasından ilk defa dışarıya çıkan Minik Tavşan ve Minik Panda ile tanışın! İngiliz yayıncı ve editör Amanda Wood; New York’ta yaşayan tasarımcı ve illustratör Vikki Chu ve Avustralyalı sanatçı Bec Winnel’ın ortak çalışmasıyla ortaya çıkan kitaplar, çocuk gelişimini destekleyen ve doğal yaşamın içinden gelen konularıyla sımsıcak bir etkiye sahip.

BİRİ MERHABA MI DEDİ? , MEAV YAYINCILIK

Sevilen çocuk kitapları yazarı Nihan Temiz, bu eğlenceli öyküsünde okurun dikkatini arkadaşlık ve iletişim kurmaya çekiyor. Genellikle unutulan ama aslında çok basit ve sihir. Burcu Yılmaz’ın birbirinden renkli illüstrasyonları ile Meav Yayıncılık’tan çıkan kitap, 3 yaş üzerine hitap ediyor.

Güzelce düzlüklerinde yaşayan hayvanlar, uyandıklarında karşılarına çıkacak o gizemli varlıktan henüz habersizler. Acaba kim olabilir bu? Ona nasıl yaklaşmak, ne söylemek gerek?

KORONAVİRÜS VE KOVİD, HEP KİTAP  

hep kitap, bağımsız İngiliz yayıncı Nosy Crow işbirliği ile dünyayı etkisi altına alan Covid-19 hakkında çocukları ve aileleri bilgilendirmek amacıyla uzmanlarca kaleme alınan, Axel Scheffler’in resimlediği “Çocuklar İçin Koronavirüs Kitabı”ını geçen yıl ücretsiz erişime sunmuştu. Pandemiyle ilgili edinilen yeni bilgiler ışığında, kitabın içeriği güncellendi.

Elizabeth Jenner, Kate Wilson ve Nia Roberts’ın ortak imzasıyla Londra Halk Sağlığı ve Tropik Hastalıklar Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Profesörü Prof. Dr. Graham Medley’in danışmanlığında kaleme alınan Çocuklar İçin Koronavirüs Kitabı’nın içeriği yaşanan gelişmeler doğrultusunda güncellenirken, kitabın ismi Koronavirüs ve Kovid olarak yenilendi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, ne yazık ki çocukların da zihnini meşgul ediyor. Koronavirüs ve Kovid, yetişkinlerin çoğu zaman yanıtlamakta güçlük çektiği “Koronavirüs nedir, insandan insana nasıl bulaşır, virüsten nasıl korunuruz?” gibi birçok soruyu cevaplandırıyor. “Tavşancan ile Faresu” kitaplarımızın yazarı ve çizeri Axel Scheffler’ın resimlediği ve Nosy Crow’un uzman danışmanlarıyla hazırlanan kitap, yeni tip koronavirüsü çocuklara anlatmak için rehberlik ediyor.

Nazlıcan Kabataş’ın İngilizce aslından çevirdiği Koronavirüs ve Kovid kitabına https://hepkitap.com.tr/pdf/koronavirus-ve-kovid.pdf linki üzerindenulaşabilir, ücretsiz olarak okuyabilirsiniz.DÂHİLER SINIFI SERİSİNİN YENİLERİ

Büyük ilgi gören “Dâhiler Sınıfı” serisi devam ediyor. Bu defa seride Antik Çağ’ın en büyük bilgininin inanılmaz hikâyesi var.  Yemek yemeyi ve yıkanmayı unutan, ama elindeki pergelle dünyayı sonsuza dek değiştiren sıra dışı ve gizemli bir dâhi. Büyük ilgi gören Dâhiler Sınıfı serisi ARŞİMET: SAYILARIN BÜYÜCÜSÜ ile tanışın.

Serinin diğer kitabı ise SÜFRAJETLER: TÜM KADINLARA OY HAKKI. Cesaretin bir araya getirdiği bir grup kadın, tarihin akışını değiştirdi. Süfrajetler alaya alındı, baskı gördü, tutuklandı, ama kadınlar için oy hakkı elde edinceye kadar mücadeleden vazgeçmediler.

Ve yeni üçüncü kitap ise ENZO FERRARİ: HIZIN EFENDİSİ. Motor sesinin büyüsüne kapılmış bir genç ve onun, dünyayı “Şahlanan At” efsanesi ile tanıştıran büyük tutkusunun hikâyesi.

Seri hakkında bilgilenin: 

Bunlar, her biri kendi yöntemiyle; kelimeleriyle, icatlarıyla, seçimleriyle ve hatta kaderleriyle dünyayı değiştirmiş kadınların ve erkeklerin hayat hikâyeleri; şaşkınlık ve hayranlık duymanızı sağlayacak, hayal gücü ve merak duygunuzu harekete geçirecek büyüleyici hikâyeler. Dâhiler Sınıfı serisi bu özel insanları çocuklarla (9 yaş ve üstü) tanıştırmak üzere tasarlandı. İlk olarak yayımlandığı İtalya’da büyük övgü toplayan ve ardından pek çok dile çevrilen Dâhiler Sınıfı, minik ebadı, renkli illüstrasyonları, bilgiyi heyecan ve macerayla birleştiren anlatımıyla çocukların kolay okuyacağı, zor unutacağı, onlara öğrendiklerinden daha da fazlasını merak ettirecek bir seri.GECE YARISI, CANAVARLAR GELDİĞİNDE, CAN ÇOCUK 

Victor Spoormaker ve Bouwien Jansen’in birlikte kaleme aldığı “Gece Yarısı, Canavarlar Geldiğinde” 9 yaş ve üstü genç okurlar için Hasan Türksel çevirisiyle Can Çocuk raflarında.

Leo kâbuslardan mustariptir ve büyükannesinden öğretmenine, herkesin bu konuda vereceği bir tavsiye vardır. Gelgelelim hiçbirinin faydası dokunmaz. Canavarlar, hayaletler ve ürkütücü hayvanlar uykusunda Leo’yu kovalamaya devam eder. Neredeyse her yolu denediğini düşünen Leo, biraz araştırma yapmak üzere kütüphaneye gider. Orada, Malezya’daki eski bir kabile hakkında bir kitap bulur. Bu kabile, kâbuslardan kurtulmanın yolunu bilmektedir. Peki yöntemleri Leo’nun da işine yarayacak mıdır?”

BOYALI TİLKİ MASALI, NESİN YAYINEVİ

3-7 yaş arası çocuklar için önerilen bu kitaba çocuğunuzun kitaplığında yer açın.
Masallar, dinleyenleri uyutmak için anlatılır.  Aziz Nesin ise dinleyenleri uyandırmak için anlatıyor bu masalı.  1947’de kaleme alınan Boyalı Tilki Masalı, ilk kez okurla buluşuyor. Geçen on yıllar içinde pek bir şey değişmemiş olmalı ki, kurnaz tilkiler hâlâ kral olabiliyor ormana. Aslan ağacı sallasa da, tilki sıkı sıkı sarılmış sarayına… Bu masal bitmedi, devam ediyor daha.

ÇOCUKLARLA İKEBANA – JAPON DÜZENLEME SANATI, PAN YAYINCILIK 

Tabiatta var olan dengeden esinlenen ikebana sanatı, kendini ifade etmenin ve iletişim kurmanın bir yolu. Duygu ve düşünceleri sözle değil, çiçeklerle anlatma deneyimi. Türkan Füsun Güleç’in yazdığı, Esin Çavuşoğlu’nun resimlediği “Çocuklarla İkebana-Japon Çiçek Düzenleme Sanatı”, Pan Yayınları’nın en taze kitaplarından.

Yüzlerce ekolü olan bu sanatın felsefesi ve tekniği bu kitapta çocuklar için basitleştirilerek anlatılıyor. İkebana öğrenen çocuk hayatın zorlukları ile baş etmenin ipuçlarını yakalayıp evrensel bir sanat öğrenip hobi edinir. İşte bunun için göz atmanızda fayda var!

SIKILDIM, İKİ HAFTA YOKUM, TUDEM YAYINLARI 

Pelin Güneş’in kaleme aldığı “Sıkıldım, İki Hafta Yokum”, kitaplardaki kurmaca ile gerçek dünya arasında sıkışıp kalmış 14 yaşındaki Tuana’nın benlik arayışlarına ışık tutan, sürükleyici bir ilk gençlik romanı.

Kanıksanmış bazı tutumlar nedeniyle ebeveyn-çocuk ilişkisinde meydana gelebilecek ani iniş çıkışları gerçekçi bir yaklaşımla ele alan yazar; gençlerin sürekli değişen duygu dalgalanmalarına odaklanıyor, toplumun dayattığı ”normallik” algısı üzerine farklı bakış açıları getiriyor.

Büyüyebilmek ve daha da önemlisi olgunlaşabilmek için bazen sevdiklerimizden uzaklaşmamız gerekebileceğini anımsatan kitap; kurulan yeni dostlukların hayatın getirdiği dayatmalardan ve zorlamalardan bir nebze de olsa sıyrılabilmek için iyi bir fırsat yaratabileceğini vurguluyor.

Gençlerin ruhunda kopan fırtınaları özdeşlik yoluyla daha iyi anlama ve anlatma çabası güden bu katmanlı roman; dağılan aile, ebeveyn tükenmişliği, akran zorbalığı gibi özellikle ergenlik çağındakilerin duygusal dünyalarında açmazlara neden olabilecek hassas konulara temas ediyor.

Farklılıkları nedeniyle eleştirilen, ötekileştirilen genç bir kızın hayatını, farklılıklarını bir yaşam biçimine dönüştüren ”aykırı” insanların hayatlarıyla kesiştiren Sıkıldım, İki Hafta Yokum, okurları değişen dünya ve bundan nasibini alan gençlik hâlleri üzerine düşünmeye davet ediyor.

“BİR HAYAL BİR OYUN”, KELİME YAYINLARI 

“Bir Hayal Bir Oyun Yarışması”nda dereceye giren ilk 15 çocuğun hikayesi, “Bir Hayal Bir Oyun& 15 Hayal-15 Öykü” adı altında kitaplaştırıldı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) bünyesindeki İKSV Alt Kat ve Zorlu PSM ile işbirliği yapan Zorlu Holding; ‘Bir Hayal Bir Oyun’ atölyeleri gerçekleştirecek. Etkinliklerde, kitapta da yer alan “Bir Hayal Bir Oyun” Öykü Yarışması’nın birincisi “Acayip Teknolojik Masallar” hikayesi okunacak ve bu hikayeden hareketle atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında İKSV Alt Kat’ta ve Zorlu PSM Dijital Platform’unda gerçekleştirilecek ‘Bir Hayal Bir Oyun’ Atölye çalışmalarında; “Bir Hayal Bir Oyun” Öykü Yarışması’nda birinci seçilen “Acayip Teknolojik Masallar” hikayesi okunacak.  8 yaş ve üzeri çocukların katılımına açık olacak atölyeler 23 Nisan Cuma günü online düzenlenecek.

Sadi Güran’ın çizimleriyle renklenen birbirinden ilginç 15 öykünün yer aldığı kitap ayrıca; Tiyatro ve Seslendirme Sanatçısı Oya Küçümen tarafından seslendirilerek Storytel’de minik okurlarla buluşmaya devam edecek.

Storytel’de Oya Küçümen’in sesiyle okurlara ulaşacak “Bir Hayal Bir Oyun & 15 Hayal-15 Öykü” kitabında; Elif Sude Dobra, Çağla Çalova, Cansu Akça, Ali Eren Ayaz, Ayla Güneş, Rüzgar Kabasakal, Beyza Akpolat, Defne Zeynep Sayın, Ahmet Taylan Yasak, İnci Demirayak, Klara Keskinkılıçyan, Sarya Kuruş, Nilsu Şen, Demir Gülen ve Ayşe Nil Genç’in öyküleri yer alıyor.

Onbeş Hayal ve On Beş Öykü

Türkiye’nin dört bir tarafında ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerine açık olan ‘Bir Hayal Bir Oyun’ Yarışması’na; 2020 yılında 22 farklı şehirden toplam 268 başvuru gerçekleşmişti. Jüri değerlendirmesi sonucunda “Acayip Teknolojik Masallar” adlı hikayesiyle ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi Elif Sude Dobra birinci olurken, ‘Emojiler Diyarı” hikayesiyle Çağla Çalova ikinci, “Tersine Dünya” hikayesiyle Ali Eren Ayaz ve “Gök Taşı Canlıları” hikayesiyle Cansu Akça üçüncülüğü paylaşmıştı.


LA FONTAINE’İN MASALLARI, DOĞAN EGMONT 

La Fontaine, tam adıyla Jean De La Fontaine’in 1600’lerde kaleme aldığı, bugün hala dilden dile dolaşan masalları Türkçe’nin en kıymetli şairlerinden Orhan Veli ile yeniden hayat buluyor. Yüzyıllar öncesinden günümüze uzanan hem eğlendiren hem öğüt veren fablları yeniden okumaya davet eden La Fontaine’in Masalları kitabıyla şiirin büyülü
rengini ve ritmini kazanıyor.

Çocuk kitaplarının usta çizeri Sernur Işık’ın rengarenk desenleriyle boyut kazanarak okurun karşısına çıkan kitabın sonunda yer alan QR kod aracılığıyla okurlar Orhan Veli’nin şiir anlayışına ve diğer şiirlerine etkinliklerle yer veren bir Şiir Atölyesine davet ediliyor

ÇOCUKLAR İÇİN 23 NİSAN ETKİNLİK AJANDASI

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media