banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

ÇOCUKLAR İÇİN 23 NİSAN ETKİNLİK AJANDASI


Ulu önder Atatürk’ün dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na çok az kaldı. Her şeye rağmen pozitif olmaya ve bu çok anlamlı günü doyasıya yaşamaya ihtiyacımız var. Peki bu yıl 23 Nisan’da ajandamızda neler var?

Bu yıl da geçtiğimiz yıl olduğu gibi dijital etkinliklerle dopdolu bir 23 Nisan çocukları bekliyor. İşte sizler için derlediklerimiz… Takipte olmaya devam edin. Ajandamıza yeni etkinlik duyurularına eklemeye devam edeceğiz.


YAŞASIN ÇOCUK FESTİVALLERİ 

Çocuk Diyarı Uluslararası Film Festivali bu yıl 23-28 Nisan tarihleri arasında çevrimiçi olarak çocuklarla buluşuyor. Tamamen ücretsiz olan festivalin programında çocukları filmlerden atölyelere birçok etkinlik bekliyor.

Çocuk Diyarı Film Festivali sosyal medya hesapları üzerinden ve bu adresten ulaşabilirsiniz:  https://cocukdiyari.muvi.com/tr/movie


MAX Sahne ile
çocuk oyunlarının perdeleri dijitalde aralanıyor 

Yepyeni bir dijital tiyatro platformu olan MAX Sahne, Uygur Sanat Tiyatrosu iş birliği ile 23 Nisan’da ailelerle dijital ortamda bir araya geliyor.

Online olarak yayınlanacak birbirinden eğlenceli 6 farklı oyun, çocukların hayal gücü ve kişisel gelişimlerinin yanı sıra ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte evde verimli zaman geçirmelerine de fırsat veriyor.

İzleyiciler, her oyunun sonunda en çok sevdikleri karakterleri seçerek finaldeki Max Özel Oyunu’nun kurgusunun oluşmasına katkı sağlayacak. Böylelikle son oyun, izleyicilere en çok ilham veren ve onlar tarafından en çok sevilen karakterlerin bir araya getirilmesiyle oluşturulacak.

Tiyatro oyunlarını izlemek isteyenlerin www.maxsahne.com internet sitesi üzerinden kayıt yaptırması gerekiyor.


İş Sanat’ta 23 Nisan Neşesi

İş Sanat’ın, İş Bankası Kumbara Fon işbirliğinde hazırladığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı özel programı, bayram gününde çocuklarla buluşmaya hazırlanıyor. Programda kukla oyunu “Nasrettin Hoca”, müzikli tiyatro “Çocuklar İçin Öylesine Bir Dinleti” ve “Keloğlan”  masalı ile eğlenceli çocuk atölyeleri yer alacak.


Bilge kişiliğini keskin mizah anlayışıyla buluşturan, dünyaca ünlü halk kahramanı Nasrettin Hoca’nın hikâyesi kukla tiyatrosu halinde sahneye taşınıyor. Semaver Kumpanya oyuncuları Serkan Keskin, Sezin Bozacı, Sibel Altan ve Meddah karakterine hayat veren Uğur Senkeri’nin canlandırdığı “Nasrettin Hoca” kukla oyunu, saat 11.00’de yayında olacak.

Murat Göksu’nun hazırladığı,  çocukları klasik müzik, opera, tiyatro ve bale gibi farklı sanat dallarıyla tanıştıran “Çocuklar İçin Öylesine Bir Dinleti” ise opera ve müzikallerden seçilen şarkılarıyla 23 Nisan’da küçük izleyicileriyle buluşacak. Oyuncu kadrosunda Nazlı Deniz Boran, Deniz Likos, Ahmet Baykara, Zafer Erdaş ve Gökhan Ürben’in ve Ece Göksu’nun bulunduğu oyun, saat 13.00’te yayında olacak.

ün bir diğer etkinliği ise sezon başından beri büyük beğeniyle takip edilen ve 4 milyonu aşkın gösterime ulaşan İş Sanat Masal Tiyatrosu’nun 23 Nisan özel programı kapsamında hazırladığı “Keloğlan” masalı olacak. Lerzan Pamir’in yönetmenliğini üstlendiği, Aslı Tandoğan, Anıl Altınöz ve Mert Aydın’ın canlandırdığı masal saat 15.00’te yayında olacak.

İş Sanat’ın 23 Nisan etkinlikleri 24 Nisan ve 25 Nisan’da da renkli içeriklerle devam edecek. 24 Nisan cumartesi “Evimizin Kasası İş Bankası Kumbarası” adlı sanal sergi kapsamında ilköğretim öğrencilerine yönelik çevrim içi kumbara atölyeleri yer alacak. “Evde Kumbara Yapalım” adlı ilk videoda, kolay malzemelerle kumbara yapacaklar. “Kumbara Afişi Yapalım” adlı videoda birbirinden renkli afişlerden yola çıkarak kendi afişlerini tasarlayacaklar. “Geleceğin Kumbara Öyküsünü Yazalım” adlı son videoda ise, gelecekte kumbaranın nasıl olacağını anlatan bir öykü yazacaklar.

25 Nisan pazar günü ise Burcu Ural Kopan ve Gözde Eyce’nin çocuklar için hazırladığı kitap ve çizim atölyesi ile İş Sanat Masal Tiyatrosu’ndan “Mutluluk Sihri” masalı İş Sanat’ın YouTube kanalında yayında olacak.

Etkinlikler, sezon boyunca İş Sanat’ın YouTube kanalı ve internet sitesinden erişime açık olacak.

Da Vinci TV’de Çocuklara Özel 23 Nisan Kuşağı: DA VİNCİ KARİYER GÜNÜ

Çocukların en popüler kanalları arasında yer alan Da Vinci TV, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı “Da Vinci Kariyer Günü” ile kutluyor. 23 Nisan Cuma günü saat 14:00-20:00 arasında yayınlanacak programlarda çocukların büyüdüklerinde ne olmak ve ne yapmak istediklerine karar vermelerine yardımcı olacak ipuçları paylaşılacak.

Tüm televizyon platformlarından izlenebilecek “23 Nisan Özel Kariyer Günü” yayın akışı ise şöyle olacak;

14:00Spor Laboratuvarı – Basketbol

14:10 Spor Laboratuvarı – Masa Tenisi

14:25 Spor Laboratuvarı – Bovling

14:35 Spor Laboratuvarı – Break Dans

14:50 Snapshots – Beni Yakala

15:15 Snapshots – Süperkahraman Olabilirsin

15:45 Gastroblast – Peynirli Makarna

16:00 Gastroblast – Çilekli Kurabiye

16:15 Büyünce Ne Olsam? – Meteorolog

16:25 Büyünce Ne Olsam? – İç Mimar

16:40 Büyünce Ne Olsam? – Hava Trafik Kontrolörü

16:50 Büyünce Ne Olsam? – Fizyoterapist

17:05 Büyünce Ne Olsam? – Uzay Teknisyeni

17:15 Büyünce Ne Olsam? – Robot Mühendisi

17:30 Büyünce Ne Olsam? – Yapay Zeka Uzmanı

17:40 Büyünce Ne Olsam? – İtfaiyeci

17:55 Görevimiz İnsan Vücudu – Doctors Face Off!

18:25 Görevimiz İnsan Vücudu – What Are Vaccinations For?

19:00 Akıllı Para Yönetimi – Ula

19:30 Akıllı Para Yönetimi – Mitchell

Ayrıca bu programların bölümlerini telefon, tablet ve akıllı televizyon gibi internete bağlı tüm cihazlardan Da Vinci Kids uygulamasını indirerek izleyebilirsiniz.


Zorlu PSM 23 Nisan’ı gün boyu etkinliklerle kutlayacak

Zorlu PSM, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı Zorlu PSM ve Zorlu Çocuk Tiyatrosu Youtube kanalları üzerinden gün boyu sunacağı çevrim içi etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor. Gün boyu sürecek etkinlik ve atölyeler tüm çocukların erişebilmesi için ücretsiz yayınlanacak.

Çocuklara özel atölye ve etkinlik programına dair detaylar;

Sunay Akın // Atatürk ve Çocuk Hikaye Anlatımı

Ünlü yazar, gazeteci ve tiyatro sanatçısı Sunay Akın, “Atatürk ve Çocuk” konulu sunumunda, Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara bakış açısını, farklı bir pencereden anlatacak.

Hoodbase // Paper Mache Maske Atölyesi

Hayvan figürleri, dekoratif bitkiler ve çocukların hayal gücünün şekillendirdiği pek çok farklı objenin üretileceği “Paper Mache Maske Atölyesi”nde, paper mache tekniği ile evdeki kullanılmış kağıt ve gazeteleri, yine evde bulunabilecek malzemelerle birleştirerek ileri dönüşüm ürünü maskeler, figürler ve heykeller elde ediyoruz.


Hoodbase // Kandinsky ile Müziğin Resmi

Çocuklar bu atölyede farklı müzik dalgalarının renk ve çizgisel karşılığını keşfederlerken, müziğin resmini yapmayı deneyimleyecekler. Aynı zamanda Rus sanatçı Wassily Kandinsky’nin hayatının ve eserlerinin de çocuklara tanıtılacağı bu atölye boyunca çocuklar dans da edebilecek.

Gökçe Bahadır // Acayip Teknolojik Masallar Hikaye Okuma Etkinliği

Oyuncu Gökçe Bahadır, Zorlu Holding tarafından çocukların hayal gücünü harekete geçirmek amacıyla düzenlenen Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nda 2020 yılında 1. seçilen “Acayip Teknolojik Masallar” adlı hikayeyi çocuklar için okuyacak.

Çocuklara özel içeriklerin tamamına 23 Nisan Cuma günü saat 11.00 itibariyle Zorlu PSM Youtube ve Zorlu Çocuk Tiyatrosu Youtube kanalları üzerinden ücretsiz olarak ulaşılabilecek.


Niloya, 23 Nisan’da yeni bölümleriyle izleyiciyle buluşuyor

Bir süredir eski bölümleri ile ekranlarda yer alan Niloya ve arkadaşları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ndan itibaren hafta içi her gün saat 09.35’te yeni bölümleri ile TRT Çocuk’da izleyiciyle buluşacak. Neşeli oyunları ve şarkıları ile miniklere eğlenceli bir o kadar da eğitici ve öğretici anlar yaşatan global çaptaki lisanslama şirketi Sentries Lisans’a bağlı Niloya’nın, yeni maceraları için geri sayım başladı. Minik dostlarına adeta bir bayram hediyesi armağan eden Niloya, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ndan itibaren hafta içi her gün yeni bölümleriyle saat 09.35’te TRT Çocuk ekranlarında olacak.


KUKULİ 23 NİSAN’DA İSTANBUL CEVAHİR’DE

Şarkılarıyla milyonların kalbinde taht kuran sevimli çizgi film karakteri Kukuli, 23 Nisan’ı İstanbul Cevahir’de kutluyor.

Dijital ortam için İstanbul Cevahir’de hazırlanan birbirinden keyifli etkinlikler ile sevenlerinin karşısına çıkacak olan Kukuli, çocuklara bayram coşkusunu evlerden yaşatacak. Kukuli şarkılarının söyleneceği “Kukuli Konseri” ve özel figürlerin öğrenileceği “Hissediyorum, Dans Ediyorum” etkinliği 23 Nisan’da; şarkıların enstrümanlarla nasıl çalınacağının öğrenileceği “Benim Ritmim” ve “Kukuli ile Hikâye Zamanı” etkinliği de 24 Nisan’da İstanbul Cevahir Instagram hesabı ile Kukuli Instagram, Facebook ve YouTube hesaplarında çocuklarla buluşacak.

 


Cartoon Network’ün büyük ödüllü 23 Nisan Yarışması başladı!

Eğlenceli ve yeni çizgi filmlerin kanalı Cartoon Network, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bu yıl da birbirinden özel sürprizlerle kutluyor. Cartoon Network Büyük Ödüllü 23 Nisan Yarışması’nda, sorulara en yaratıcı yanıtları veren 10 çocuk akülü araba, elektrikli scooter mini fotoğraf makinesi, tablet, taşınabilir bilgisayar ve akıllı kol saati ödüllerinden birini kazanma şansı yakalayacak. Ayrıca kazanan herkese Vonka Maşa ile Koca Ayı vitamin seti hediye edilecek.

Cartoon Network’ün ilk yerli çizgi filmi Kral Şakir, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda tüm gün boyunca televizyonda yayınlanacak. Ayrıca Kral Şakir’in en sevilen bölümleri de üç gün boyunca Cartoon Network Youtube kanalında çocuklarla buluşacak.


Pera Öğrenme’de 23 Nisan Programı 
Çocuk Bayramı Evde de Keyifli! 
24 – 25 Nisan 2021  

Pera Müzesi Öğrenme Programları 23 Nisan’ı çevrimiçi sergi turları ve yaratıcı drama atölyeleri ile kutluyor. Çağdaş Drama Derneği iş birliğiyle hazırlanan atölyeler, çocukların zengin iç dünyalarını daha iyi ifade edebilmeleri için doğaçlama yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı oluyor. Farklı yaş gruplarına yönelik etkinlik programı, 24 ve 25 Nisan’da Zoom Meeting uygulaması üzerinden ücretsiz gerçekleşecek.  

Pera Öğrenme, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı özel bir etkinlik programıyla kutluyor. Pera Müzesi’nin Zevk Meselesi ve Etel Adnan: İmkânsız Eve Dönüş sergilerinden ilhamla oluşturulan programda çocuklar, sergileri çevrimiçi ortamda gezdikten sonra, yaratıcı drama yöntemiyle canlandırmalar yaparak sanat eserleriyle eşsiz bir yolculuğa çıkıyor. Müzeyi ve eserleri yaratıcı dramanın büyülü oyunlarıyla keşfe çıkan katılımcılar, sergilerin heyecanlı serüvenine dahil oluyor; hayallerini ve düşüncelerini sanatla ifade ederek özgün eserler üretiyor. Çağdaş Drama Derneği iş birliğiyle gerçekleştirilen program, Etel Adnan sergisinden yola çıkan Renkli Adımlar, Zevk Meselesi sergisinden ilham alan Zevklerin Rengi ve her iki sergiden izler taşıyan Benim Rengim, Benim Zevkim atölyelerinden oluşuyor.


Hayal gücü ile sınırları aşmak… 

Geçtiğimiz hafta sanatseverlerle buluşan Etel Adnan: İmkânsız Eve Dönüş sergisinden hareketle 7-8 yaş grubu için hazırlanan Renkli Adımlar atölyesi çocukları, sanatçının pastel renkler ve basit şekillerle yaratılmış huzurlu dünyasına davet ediyor. Yaratıcı drama yöntemiyle mekânsal sınırların aşıldığı bu heyecan verici yolculukta, Etel Adnan’ın renkli dünyası ile çocukların hayal gücü bir araya geliyor.

Hepimizin zevki, hepimizin rengi 
9-10 yaş grubuna yönelik Zevklerin Rengi atölyesinde, Zevk Meselesi sergisinde tartışmaya açılan konulara paralel olarak, güzel ve çirkin gibi kavramlar masaya yatırılıyor. Çevrimiçi sergi turunun ardından katılımcılar, canladırmalar eşiliğinde “Sanat nedir? Estetik nedir? Bir şeyin güzel ya da çirkin olduğu neye göre belirlenir? Bunun kuralını kim koyar?” gibi sorulara yanıt arıyor. Yine bu atölyede çocuklar, Web 2.0 araçlarıyla tasarlanan oyunlar eşliğinde sanat zevklerini keşfetme imkânı buluyor.

Her iki sergiden ilhamla 11-12 yaş grubuna özel olarak hazırlanan Benim Rengim, Benim Zevkim atölyesi ise çocukları, sanatın değeri, renk ve duygular arasındaki ilişki gibi konuların ele alınacağı, keşiflerle dolu bir yolculuğa çıkarıyor. Katılımcılar, hayallerini, yaratıcı drama yöntemlerinden faydalanarak renkler ve zevklerle ifade ediyor.

Etkinliklere katılım ücretsizdir, rezervasyon gereklidir. Atölyede kullanılacak malzemeler katılımcı tarafından temin edilecektir.

Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinlikte, rehber eşliğinde yapılan 3 boyutlu çevrimiçi sergi turundan sonra sergiye yönelik atölye çalışması yapılacaktır.

Etkinlik Programı
Renkli Adımlar, 7-8 yaş 
24 Nisan, 10.30 – 11.30
25 Nisan, 10.30 – 11.30

Zevklerin Rengi, 9-10 yaş
24 Nisan, 11.45 – 13.00
25 Nisan, 11.45 – 13.00

Benim Rengim, Benim Zevkim, 11-12 yaş
24 Nisan, 13.15 – 14.45
25 Nisan, 13.15 – 14.45


23 Nisan Günü
FilmBox Ekranlarının Sahibi Çocuklar

23 Nisan 2021 günü, FilmBox ekranlarına gelecek aile ve çocuklara yönelik içerikler, şöyle sıralanıyor:

Sammy’nin Maceraları: Gizli Geçit (Sammy’s Adventure: The Secret Passage) – 23 Nisan Cuma – Saat: 08:40

FilmBox ekranlarında 23 Nisan’ın ilk filmi, sevgi uğruna okyanuslar boyu süregelen destansı bir yolculuğa çıkan bir yavru deniz kaplumbağasının öyküsünü anlatıyor. Kaliforniya’daki bir plajda doğduktan sonra hayatına devam eden deniz kaplumbağası Sammy, yumurtadan henüz çıkmış yavru Shelly’e aşık olur, ancak sonra onu kaybeder. Sammy, Shelly’i tekrar görebilmek için bütün tehlikeleri göğüslemek, okyanuslar aşmak zorundadır. Piranhalarla savaştıktan sonra, aç bir martının elinden kurtulan Sammy’e, en yakın arkadaşı Ray de eşlik eder. Sonunda gizli bir geçidin peşine düşen ikili, Shelly’i bulur.

Felaket Henry (Horrid Henry: The Movie) – 23 Nisan Cuma – Saat: 10:05

23 Nisan sabahının ikinci filmi, eğlenceli bir İngiliz okul komedisi. Filmin öyküsünde yetişkinlerle girdiği sonsuz savaşın kahramanı Felaket Henry’nin üstesinden gelmesi gereken büyük bir problemi vardır. Yan komşularının kızı Hırçın Susan ve erkek kardeşi Solucan Peter ile uğraşmak, okul müfettişleri ve müdüre karşı durmak ve tüm bunların yanında yetenek yarışmasını kazanmak zorundadır. Tüm bunları nefret ettiği okulunu kurtarmak için yapacaktır.


Küçük Kurtarıcılar (The Little Medic) – 23 Nisan Cuma – Saat: 11:35

FilmBox ekranlarında 23 Nisan eğlencesi, bir labirentten çıkıp gizemli bir hastalığı durdurmak için Tavşan Rappel’den yardım isteyen Nano ve Lily’nin öyküsüyle devam ediyor.Hain planlar içerisinde olan şeytan profesör Schlotter yakın zamanda felaket saçmaya hazırlanır. Bunu öğrenen Nano ise ilk olarak doktor X’in yanına giderek ondan yardım isteyecektir. Ancak Micro isminde bilim adamının aklına yaratıcı fikirler gelmesi ile Nano ve dostlarını ufaltarak büyük babasının vücuduna yollama kararı alacaktır. Böylelikle düşmanına daha iyi meydan okuyacaktır.

Minoes (Minoes) – 23 Nisan Cuma – Saat: 12:50

23 Nisan öğlen saatlerinde, haberler, sardunyalar ve kediler hakkında harika bir komedi filmi FilmBox ekranlarına geliyor. Filmin öyküsünde Tibbe, Killendoorn Times’ta gazetecilik yapan gençtir ve kovulmak üzeredir. Yeni bir hikaye bulma konusunda zihnini zorlarken, önceden bir kedi olduğunu iddia eden Bayan Minoes ile karşılaşır. Kendisine bu harika hikayeyi veren Minoe’yi yanına asistan olarak alır ve harika bir gazeteciye dönüşür.


Karakurbağlar Ve Kurbağlar (Frogs & Toads) – 23 Nisan Cuma – Saat: 14:15

Altı yaşındaki Max’ın önemli bir görevi vardır: ağabeyi için biraz kurbağa yumurtası bulmak. Max bu uğurda, kız arkadaşı Jesse ile birlikte yolu arsalardan, çiftliklerden, hayvanlardan geçen, anneannesinin evine giden bir orman boyunca heyecanlı bir maceraya atılır. Doğa içerisinde yorucu macerasında ona neşeli çocuk şarkıları eşlik eder. 


Louis ve Luca: Büyük Peynir Yarışı (Louis & Luca: The Big Cheese Race) – 23 Nisan Cuma – Saat 15:30

Geleneksel Peynir Yarışı zamanı gelmiş, herkesi bir heyecan sarmıştır. Louis, haberi alır almaz hemen hareketi geçer. Uzun süredir beklediği fırsat ayağına gelmiştir. Artık herkes onun büyük bir şampiyon olduğunu görebilecektir. Louis, takımının kazanması için evini ve mucit olan arkadaşı Alfie’nin muhteşem atölyesini gözünü kırpmadan bahse koyar. Yarış hazırlıklarına girişenlerden biri de yerel peynir fabrikasının müdürü Clapton’dur. Louis,en iyi arkadaşı Luca the Hedgehog ve Alfie sayesinde yarışı kazanacağına emin olsa da Clapton’un ekibini öğrenince bir korkuya kapılır. Louis ve arkadaşları tüm zorluklara rağmen yarışı kazanabilecek midir?

Şanslı Fil (My Lucky Elephant) – 23 Nisan Cuma – Saat 16:50

Çok uzaklarda, ormanın derinliklerinde küçük bir çocuk tek başına yaşamaktadır. Ancak o bile, bir insanın mutlu olabilmesi için, dosta ihtiyacı olduğunu bilmektedir. Sonunda Lucky adında bir fil ile dostluk kurar. Birlikte, maceradan maceraya atılan ikili, dünyanın ayakları altında değiştiğini deneyimlemektedir. Bir süre sonra Lucky, dişi bir file aşık olur ve çocuk, tekrar yalnız kalma korkusu ile karşı karşıya kalır.


Sihirbaz (The Magicians) – 23 Nisan Cuma – Saat 18:20

FilmBox ekranlarında 23 Nisan neşesi, akşamüstü saatlerinde sihirle dolu iç ısıtan bir aile filmiyle devam ediyor. Sekiz yaşındaki Ben, hokkabazlığı öğrenir ve bir ortadan kaybolma hilesinden çok etkilenir. Ancak arkadaşı Sylvie hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolduğunda neyin gerçek olduğunu ve neyin olmadığını bulmak zorunda kalacaktır.

Sebastian Sevgili Dostum (Belle and Sebastian: The Adventure Continues) – 23 Nisan Cuma – Saat 19:55

Sebastian, 1945 yılının Eylül ayında iki yıldır görmediği arkadaşı Angelina’yı görmek için sabırsızlanır. Genç kadını Alpler’deki küçük kasabasına götüren uçağın dağlara çakıldığı söylenir; fakat Sebastian Alice’in kurtulduğundan emindir. Sadık dostu olan köpeği Belle ile hayatının en tehlikeli macerasına doğru yola çıkar.

Küçük Cadı (The Little Witch) – 23 Nisan Cuma – Saat: 21:30

Tüm aile için sihirli bir seyirlik, keyifli filmlerin adresi FilmBox ekranlarına geliyor. Sadece 147 yaşında olan Kleine Hexe, cadılar için çocuk sayılan yaşta, küçük bir cadıdır. Yeteneklerini iyi kullanabilen müthiş bir cadıya dönüşmek için fedakarlık yapması gerekir. Küçük cadının en büyük isteği büyük festivalde dans edebilmektir. Ancak sadece bir yıl sonra gerçekleşecek olan festivale girebilmesi için sınava girmesi ve kitapta yer alan bütün büyüler üzerinde ustalaşması gerekir. Küçük cadı hiç vakit kaybetmeden çalışmalara başlar. Ama kötü kalpli cadı Rumpumpel küçük cadının hedefine ulaşmasını engellemek için her türlü yolu dener. Küçük cadı kitaptaki tüm büyüleri ezberleyip hayalini kurduğu festivale katılmaya başarabilecek midir?


Kutupta Macera (Operation Arctic) – 23 Nisan Cuma – Saat: 23:15

23 Nisan FilmBox çocuk filmleri kuşağının son filmi, kutuplarda yaşanan heyecanlı bir serüveni konu alıyor. Spitsbergen adasında bir kar fırtınasına yakalanan üç kardeşin nerede olduğunu kimse bilmez. Film, dramatik bir hayatta kalma mücadelesini öyküleştiriyor.

FilmBox izlemek isteyen sinema severler, seçkin TV platformları, Vodafone TV Kanal 15, KabloTV Kanal 336 ve D-Smart Kanal 19 üzerinden kanala ulaşabiliyor. FilmBox içeriklerine ayrıca, FilmBox websitesi ve FilmBox Live uygulaması kullanılarak bilgisayar, tablet ve mobil telefon ekranlarından da ulaşılabiliyor.

ONLINE DEĞİL, 23 NİSAN COŞKUSU KADIKÖY SOKAKLARINDA


İstanbul Modern’den 23 Nisan’da çocuklara özel bir proje:

Sanatla Büyüyen Ağacım

İstanbul Modern, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda İstinyePark’ın desteğiyle tüm çocukları bir ağacı hayal etmenin ilham verici fikirleriyle tanıştırıp, doğayı sanatla yeniden keşfetmeye çağırıyor

İstanbul Modern,  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda müzenin koleksiyon sergisinde doğayı işaret eden yapıtlardan ilham alarak, çocukları, doğayı düşünmeye ve sanat yoluyla renkli hayaller kurmaya davet ediyor.

Sanatçıların işbirliğinde yürütülen “Sanatla Büyüyen Ağacım” projesi 25 Nisan 2021 tarihine kadar devam edecek. İstanbul Modern çocukların doğayla kurdukları bağı sanat yoluyla güçlendirmeleri için, sanatçıların resim, heykel, yerleştirme, fotoğraf, performans gibi üretim alanlarından yaratıcı fikirlerini paylaşıyor.

Sanatçılardan çocuklara ağaç imgeleri

“Sanatla Büyüyen Ağacım” projesinde yer alan Alper Aydın, Barbara – Zafer Baran, Bedri Baykam, Ergin Çavuşoğlu, Kamil Fırat, Fatma Tülin, :mentalKLINIK tarih boyunca sanatta doğanın en güçlü temsillerinden biri olan ağaç imgesini çocuklar için yorumluyor .

Sanatçılar ağacı gövdesindeki dokuyla, rüzgârla dans eden gölgesiyle, toprağın derinlerine uzanan kökleriyle, birbirinden farklı görünen yaprak ve dallarıyla ele alıyor; resim, heykel, yerleştirme, fotoğraf ya da performansla anlatıyor.  

Çocukların üretimleri sergileniyor

İstanbul Modern, sanatçıların çocuklar için gerçekleştirdiği yaratıcı üretimleri web sayfasında ve sosyal medyada 23 Nisan haftası boyunca paylaşıyor.

Proje süresince sanatçıların üretimlerinden yola çıkarak kendi ağaçlarını tasarlayan çocuklar çalışmalarının fotoğraflarını İstanbul Modern’in web sitesinde projeye özel hazırlanan resim galerisine yüklüyor. Çocukların sanat çalışmalarının fotoğrafları www.istanbulmodern.org adresinde 16 Mayıs 2021 tarihine kadar sergilenecek.

İstinyePark’tan çevrimçi atölyeler

İstinyePark ise 23-24-25 Nisan tarihlerinde “Sanatla Büyüyen Ağacım” programını İstanbul Modern Eğitim ve Sosyal Projeler Bölümü yönetiminde çocuklara çevrimiçi ve ücretsiz olarak sunacak.

Tivibu’da 23 Nisan Şenliği

Tivibu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel animasyon ve aile filmlerinden oluşan 30 filmlik bir seçki sunuyor. 30 yeni filmi listesine katıyor. 

“Çocuk Şenliği” tüm izleyicilere açık

“Ayı Paddington”dan “Karlar Kraliçesi”ne, “Oyuncak Hikayesi”nden “Lego Filmi”ne 30 yapım 19 Nisan ile 3 Mayıs 2021 arasında Seç İzle/Film/Tivibu Vitrin/ Çocuk Şenliği klasöründe izleyicilerini bekliyor. Animasyondan çocuk ve aile filmlerine, klasikleşmiş pek çok farklı yapımı ekranlara taşıyan Tivibu, 23 Nisan döneminde çocukların en büyük eğlencesi olacak.

Eker’in düzenlediği 23 Nisan Çocuk Koşusu’na geri sayım başladı 


TÜRKİYE’DEN VE DÜNYADAN YÜZLERCE ÇOCUK 23 NİSAN İÇİN KOŞACAK 

Eker’in düzenlediği, Eker I Run 23 Nisan Çocuk Koşusu için geri sayım heyecanı başladı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101. yılında, çocukların evlerinden kendi 101 metrelik parkurlarını oluşturarak katılabilecekleri online koşu ile bayram coşkusu zirveye çıkacak. Türkiye Atletizm Federasyonu, Adım Adım ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın destek verdiği online çocuk koşusuna, Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden minik koşucular katılımcı olmak için başvurabiliyor. 23 Nisan Cuma günü düzenlenecek etkinlik, saat 11.00’den itibaren Eker’in Youtube hesabından canlı yayınlanacak.

Çocuklar evlerinden koşarak katılacak

23 Nisan ruhunu ve spor sevgisini bir araya getiren Eker I Run 23 Nisan Çocuk Koşusu, dijital ortamda sanal bir koşu olarak düzenlenecek. Koşuya Türkiye’den ve dünyadan 4 – 12 yaş arasındaki tüm çocuklar katılabilecek. Katılımcı çocuklar ve aileleri; evlerinin içinde salonda, koridorda veya bahçelerinde bir hat belirleyerek 101 metrelik bir koşu parkuru oluşturabilecek. 23 Nisan Cuma günü, etkinlik saati geldiğinde ise göğüs numaraları görünür bir şekilde, bu parkuru koşarken veya koştuktan sonra çekilmiş fotoğraf ve videolarını “@ekerirun” hesabını etiketleyerek paylaşacaklar. Minik adımlar, görüntülü arama ile canlı bağlanarak koşarken, diğer evlerden de bu renkli görüntüler izlenebilecek.

Minik adımlar koşu için kayıt olmaya devam ediyor

Etkinliğe katılacak minik koşucular ve aileleri, www.ekerkosu.com adresini ziyaret ederek kayıtlarını yaptırmaya devam ediyor. Koşuya kayıt aşamasında çocukları bir de sürpriz bekliyor. Çocuklar kendi göğüs numaralarını tasarlayabilecekleri eğlenceli bir tasarım aktivitesine katılabiliyor. Verilen şablon tasarımların yardımıyla; “23 Nisan”, “hareket” ve “sağlık” temaları ile çizilecek göğüs numarası tasarımları, etkinliğin web sitesine yüklenebiliyor. Çocuklar kendi tasarladıkları göğüs numaralarını ya da isterlerse siteye yüklenen beğendikleri bir başka tasarımı koşu sırasında kullanabilecek. Üstelik siteye yüklenen tüm göğüs numarası tasarımları dijital bir sergi olarak ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Göğüs numarası tasarımı ile ayrıntılı bilgiler www.ekerkosu.com adresinde yer alıyor.

Tüm katılımcı çocuklar “Madalya” ve “Başarı Belgesi” kazanacak 

Spor kültürünü ve spor sevgisini çocuklara aşılamak amacıyla yapılan etkinliğin sonunda tüm katılımcı minikler birinci olarak madalyalarını kazanacak. Çocuklar, www.ekerkosu.com adresinde yer alan madalya tasarımlarını seçerek, yazıcıda yazdırabildiği gibi boş bir kağıda çizip renklendirerek boyunlarına asabilecek. Çocuklar madalyanın yanı sıra gururla saklayabilecekleri bir Başarı Belgesi de kazanacak.


Kral Şakir çocuklarla birlikte antrenman yapacak!

Eker markasının iş birliği yaptığı çizgi karakter Kral Şakir de etkinliğe renk katacak. Türkiye’nin en çok izlenen çocuk animasyon dizisi Kral Şakir, spor eğitmeni Beste Önal ve kızı Sim’in çocukları koşuya hazırlamak için yapacağı ısınma hareketlerine eşlik edecek. Kral Şakir’in yaratıcısı Varol Yaşaroğlu da etkinliğe konuk olacak.

Eker I Run 23 Nisan Çocuk Koşusu’na Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF), Çocuk Atletizmi entegrasyonu ile destek veriyor. TAF Çocuk Atletizmi antrenörlerinin hazırlayacağı videolar, Eker İyi Ki Var Youtube kanalı ve Eker’in sosyal medya platformlarından takip edilebilecek.

YORGLASS BARIŞ ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI’NDAN 23 NİSAN’A ÖZEL KONSER

GEÇEN YIL NE OLMUŞTU?

 

Limak Filarmoni Orkestrası 23 Nisan için #evdeçal’dı

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media