banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Ferdi Özbeğen’in “Gülmek İçin Yaratılmış” şarkısına modern dokunuş

Şimdiye kadar pek çok şarkıya “hobi” olarak remiks yapan tasarımcı Emre Gören, son olarak 80’lerin unutulmaz şarkısı “Gülmek İçin Yaratılmış” şarkısına el attı. Sözlerini Ülkü Aker’in yazdığı unutulmaz şarkının müziği ise Arjantinli şair, yazar, gitarist ve besteci Atahualpa Yupanqui’ye ait.

Hazırlayan: Nilüfer Türkoğlu

2013 yılında aramızdan ayrılan piyanist şarkıcı Ferdi Özbeğen’in akıllarda yer eden ve en çok onun yorumuyla akıllarda kalan “Gülmek İçin Yaratılmış” şarkısı günümüz müzik sound’una uyarlanarak remiksiyle karşımızda şimdi. Yine Özbeğen’den dinlediğimiz şarkının yeni versiyonunu müzikseverlerle buluşturan Emre Gönen, daha önce de Zeynep Bastık “Bu Gece”, Ajda Pekkan “Affetmem Asla”, Sezen Aksu “Hoşgörü” gibi şarkılara remiksler yapmış. Gören’i geçtiğimiz günlerde hazırladığı son remiks ise Kalben’in “Çek” şarkısına ait. Ancak Kalben’in bundan haberi olmadığını söylüyor.

Aslen tasarımcı olan Emre Gören, Ajandolik’e yaptığı açıklamada şarkıları aslında kendisi için yaptığını, müziğin profesyonel bir hobi olduğunu söylüyor. “Müziğe 2000 yılında Best FM’de çalışırken başladım, orada prodüksiyon kısmındaydım. Sonra Candan Erçetin bana şans verdi ve beni müzik dünyasına soktu. Ardından Gökhan Özen ile yıllarca çalıştım. Tam zamanlı olarak aranjörlük yapmıyorum ancak talep olduğunda kırmak istemediklerim olduğunda aranjeleri yapıyorum. Şimdilerde Reyhan Karaca ile çalışıyoruz. Son üç single’ının aranjesini ‘Umarsız, Lagaluga ve Aşk Tutulması’nı ben yaptım” diye konuşuyor.

Gören’e Ferdi Özbeğen’in şarkısıyla ilgili herhangi bir telif ya da izin sıkıntısı yaşayıp yaşamadığını sorduğumda ise cevabı net: “Remikslerim konusunda herhangi bir ticari beklentim, amacım olmadığı için kimse için bir sorun olacağını düşünmüyorum. Bu şarkının orijinal bestesi zaten Arjantinli müzisyen Atahualpa Yupanqui’ye ait. Kaliteli ve herkesin seveceği bir şey üretebildiğimde şarkıların gerçek sahiplerini de onore ettiğimi düşünüyorum. Bu şarkıyla ilgili özel olarak bir telif sıkıntısı olursa seve seve hakların hepsini veririm. Zaten ortada bir hak başvurusu da yok.” 

Özellikle Onno Tunç düzenlemelerini çok seven Gören, 70 ve 80’lerin Türkçe şarkılarını sevdiğini ve kendine göre düzenlediğini söylüyor. YouTube ve Soundcloud’da sayfaları olan Gören, herkes dinleyebilsin diye “Gülmek İçin Yaratılmış” şarkısını Apple Müzik veSpotify’ya yüklemiş.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media