banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

HEALTHY BAKERY’NİN KURUCUSU DİDEM KORKMAZ: “BİR EVDE FIRINDA PİŞEN ŞEYİN KOKUSUNUN MUTLULUKLA BİR İLGİSİ VAR”

 

Hem lezzetli hem sağlıklı malzemelerden oluşan kurabiyeler, kekler, pastalar yemek mümkün mü? Elbette! Healthy Bakery markasının yaratıcısı Didem Korkmaz, yıllar önce pastacılık ve ekmekçilik üzerine aldığı eğitimi bugün oldukça sağlıklı değerlendiren isimlerden biri. Ekibiyle birlikte hazırladığı  fit ve glütensiz ürünlerle insana kendini iyi hissettirecek lezzetler vadediyor. Üstelik aralarında vegan tatlar da var. Mutlaka keşfedin…

Söyleşi: Nilüfer Türkoğlu
nilufer@ajandakolik.com
Fotoğraflar: Erhan Tarlığ

Pandemide pek çoğumuz mutfak işlerine sardı, pasta ve hamur işlerinde hünerlerini sergiledi. Hele evde ekmek yapımı, tüm instagram hesaplarının adeta olmazsa olmazıydı. Didem Korkmaz ile bundan yıllar önce tanıştım. Yeni kurduğu lezzet markası Healthy Bakery sayesinde. Bir kadın girişimcinin sağlıklı ürünlerle yola çıktığı bir “tatlı” bir yolculuk onunkisi. Pastadan kurabiyeye, kekten granola bara sunduğu özenli, şık, en önemlisi fit ve sağlıklı bu ürünler, lezzetli olanın ille de sağlıksız olmayacağına işaret ediyor. En iyisi ondan dinlemeli!

Mutfağa ilk ne zaman bir şey yapmak için girmiştin, hatırlıyor musun? Ve mesela neydi ilk yaptığınız şey?

Hem geniş hem çekirdek ailelerimde ne yenildiğine, nasıl yenildiğine kadın erkek her bireyin üretimde olduğu bir mutfak kültürü ile büyüdüm. Mutfakta zaman geçirmek, bir şeyler hazırlamak, pişirmek  yaşamın doğal döngüsüydü. Annemle ben henüz 6 yaşındayken en sevdiğim elmalı kurabiyeyi yaptığımız an çok net…

Peki gerçekten ilgi duymaya ne zaman, nasıl başladın? Hep bir tutku muydu?

Boğa burcu olarak doğduğumdan beri ilgiliyim. Benim için halihazırda bir tutku olan yemek meselesine farkındalığım yeni tatları keşfetmek ile oldu. Gerçekten ilgi duymaya başlamam üniversitede yaz okulu için gittiğim yurt dışı seyahatlerimde deneyimlediğim tatlar ile başladı. Daha bilinçli bir yaklaşım ile sırasıyla sevdiğim şeyleri özenle, lezzet arayışı ile hazırlamaya başladım.

Bir Ankara geçmişin var benim gibi. Başkentli misin?  İstanbul ne zaman hayatına girdi?

Esasen Orduluyum, Ordu’da doğdum ve 10 yaşına kadar orada büyüdüm. Daha sonra annem ve babamın eğitim hayatımızı Ankara’ya taşımak istemesi üzerine Ankara serüvenimiz başladı, iyi ki de başladı. Üniversiteden mezun olduğumda ise iş nedeniyle İstanbul hayatıma girdi.

Geliş o geliş ve hemen Healtyh Bakery mi? Markanı ne zaman kurdun? Olaylar nasıl gelişti?

2003 yılında Citibank’ta işe girerek İstanbul’a geldim. 8 yıl mutlulukla çalıştığım kurumumdan gençlik hayalimi gerçekleştirmek üzere 10.yılımda, 2013 yılında ayrıldım. Aradaki o 2 yıl (2011 – 2012) anne oluşum, doğum izni, ücretsiz izinlerle birlikte Healthy Bakery’yi hayata geçirmeye karar verişimi barındırıyor. İşten ayrıldıktan sonra Chef’s Table Mutfak Akademisi 8 aylık Pastacılık ve Ekmekçilik programına kayıt oldum, sertifikamı aldıktan sonra işe koyuldum. Markayı kuruşum ve şu anki atölyemi kiralamam, mimari dekorasyon ve ar-ge derken ilk ürünü fırınlamam 2015 Nisan ayında ve web sitemizi duyurmamız 2015 Haziran’da oldu. 6 yıldır devam eden, geliştirici, eğitici, zaman zaman zorlu ama bir o kadar keyifli bir yolculuk Healthy Bakery benim için.

Doğrusu insanın kendi işini yapması gibisi yok! Sağlıklı, fit, glütensiz, kutlama kategorileri altında, doğal ve sağlıklı formda ürün kategorileriniz var. Biraz bahsetsene, içine girmiş gibi olalım Health Bakery’nin… 

Kutlama bölümündeki pastalarımız eskiden annelerimizin doğum günlerimizde hazırladığı klasik pastalardan ilham alınarak düşünülmüş bir kategori mesela… Şeker hamuru, kremşanti gibi malzemeler yerine çikolata, süt kreması ile de güzel pastalar yapılabileceğini hatırlatmak üzere kurgulanmış bir kategori. Bu alanda glütensiz, rafine şekersiz ve vegan pastalarımız dahi mevcut.

Fit kategorisindeki ürünlerde rafine şeker kullanmıyoruz; granola bar, chia pudding, fit cookie (kurabiye) bu alanda yer alıyor.

Sağlıklı kategorisindeki iddiamız ise hiçbir kimyasal kullanmadan, tamamen doğal ve en iyi malzemeyi kullanarak kaliteli üretim. “Çocuğuma yedirmeyeceğim hiçbir şeyi satmamak” üzerine 6 yıl evvel web sitesinde de yer verdiğimiz mottomuza şu an birçok markanın pazarlamasında rastlamak mutluluk verici.

Aklına gelebilecek birçok fırın ürünü bu kategori dağılımında hayata geçirirken amacımız ve çıkış noktamız bu ürünleri daha sağlıklı formda üretirken lezzetli de kılmaktı.


“Genellikle sağlıklı şeyler lezzetsiz olur” algısını değiştirmeyi hedefleyen bir marka yaratmak biraz riskli de sanki. İnsanların genel algılarını kırmak zor çünkü. Bunu başardığınıza inanıyor musun? Gelen yorumlar nasıl?

Evet bu bir riskti çünkü Healthy Bakery’yi kurarken İstanbul’da bu minvalde bir üretim/marka bulunmazken glüten, tüketicinin gündeminde hiç yoktu, rafine şeker konusu ise çok az kişinin önceliğiydi. Süregelen alışkanlıkları, yeni ve farklı ürünler kullanarak üretime dönüştürmek zor ancak heyecan vericiydi ve sanırım lezzet noktasında iyi bir ivme yakaladık. Bunu aldığımız güzel geri bildirimler ve müşteri taleplerinin devamlılığı ile ölçüyoruz.

Bir ekibin vardır muhakkak… Kaç kişisiniz? Ekip ruhundan beslendiğini söyleyebilir miyiz?

Üç kişiyiz, ekip ruhu çok çok önemli. Güvendiğim insanlarla mutlulukla üretim yapıyoruz zira mutfak, mutsuz bir ruh halini telafi edebilecek bir alan değil. Ekip ruhundan beslendiğim doğru; ahenkli bir ekip çalışmasının sonuca büyük ölçüde yansıdığı, hem inandığım hem de deneyimlediğim bir düşünce.

Tariflerini sır gibi saklayanlardan mısın? Favorilerin hangileri?

Tam olarak öyleyim çünkü her biri için verilmiş ciddi bir emek var, defalarca yılmadan denediğim kendime ait tariflerimin hepsi benim için çok özel. Kitap yazmak üzere bir yolculuğumuz da başladı geçen aylarda, orada belki bazılarına yer vereceğiz. Favorim fit kurabiye, glutensiz kurabiye, brownie ve muzlu kekimiz.

Bu alanda çok emek veren isim, marka var. Pek çok işte olduğu gibi bir rekabet de söz konusu. Sizin farkınız ne?

Fark mı bilmiyorum ama önceliğimiz bu işi vicdanlı, dürüst, etik bir şekilde gerçekleştirmek ki bu da bizim için iyi malzeme ve hijyen birlikteliği demek. Farkımız ise ilham almakla kopyalamayı ayırt ederek özgün işler çıkarabilmek; bir ürün masaya geldiğinde bu Healthy’den mi algısını yaratabilmek.


Daha çok sipariş üzerine üretim yaptığınızı biliyorum ama bir mekan da var sanırım. 

İlk başta sadece sipariş üzerine başladık fakat ürünler sevilince ve talep artınca günlük üretime geçmeye karar verdik ve atölyemizi mimari olarak da bu türde bir deneyim alanına dönüştürdük.

Pandemide sağlık güvenliği gereğince sadece sipariş üzerine üretime dönüş yaptık ancak ara verdiğimiz günlük üretimimize gel-al veya kurye ile gönderim üzerinden tekrar başladık.

Pastacılık ve ekmekçilik alanında atölye çalışmaların oluyor mu? Ya da ileride böyle projelerin olacak mı?

Bu yönde talepler hep var, çok istemekle birlikte şu an buna zaman yok çünkü tüm ürünleri ekip ile birlikte bizzat kendim hazırladığımdan üretim zamanımın büyük kısmını alıyor. Eş zamanlı yürüttüğümüz franchise projemiz ve kitap hazırlıklarımız da geriye kalan zamanı.

Bu işleri yapanların bir de kitabı oluyor. Ben de diyecektim senin de böyle bir planın var mı diye… 

(Gülüyor.) Bu soruya gelmeden cevaplamışım. EVEEETTT! Beni çok heyecanlandıran bir proje bu. Çalışmalarımız başladı bile…

Bir kadın girişimci olarak bu işe başladığın sırada zorlandığın oldu mu?

Evet maalesef oldu. En basiti, komşularımızın bizi kabullenmesi bile oldukça uzun bir zaman aldı ama bunlar aşılamayacak konular değildi, aştık da…

Ne oldu ki? 

Bizim atölyemiz İstanbul Resitpasa’nın mesken ağırlıklı bir bölgesindeydi ve ilk açılan iş yerlerinden biri de Healthy Bakery  olduğundan kendi mevcut düzenleri içerisinde bu şekilde bir değişim ve dönüşüme pek sıcak pek bakmadılar diyelim. Sonra karşılıklı anlayışla hallettik.

 


İçinde bulunduğumuz pandemi dönemi,  pek çok kişinin mutfakta marifetlerini sergilemesi açısından biraz teşvik edici oldu sanki… Özellikle ekmek yapımına ilgi yoğundu. İnsanların  ekmekle böyle “harikalar yaratmasına” neye bağlıyorsunuz?

Öze dönüş ve terapi diyorum. (Gülüyor.)  Bir evde fırında pişen bir şeyin kokusunun mutluluk ile bir ilgisi var. Manevi noktada ise zor şartlarda kişinin kendi kendine yetebilmesine, üretimin her türlüsünün mutluluk verici olmasına bağlıyorum. Mutfak ile ilgilenmenin / üretmenin insanları mutlu ettiğini her zaman gözlemliyorum.

Peki, sen bu dönemde yeni yaratımlarda, deneysel çalışmalarda bulundun mu? Şefin tabağında yeni keşifler olmuştur mutlaka…

Evet oldu tabii ki, bunları daha çok kitaba saklıyorum. Çok sevdiğim berry crumble’ı “sağlıklı formda lezzet” olarak tam istediğim noktaya taşıma anı çok kıymetliydi. (Gülüyor.)

Bu işi yapmasaydı, Didem Korkmaz nerede, ne yapıyor olurdu?

Masa düzenleme / dekorasyon / tekstili olabilirdi. Orası da çok keyif aldığım ve zaman içerisinde kendi işimle buluşturmayı düşündüğüm bir alan.

Bize pastacılık kültürüyle ilgili bir iki tüyo verseniz, örneğin şunu şöyle yapın, şunu böyle yapmayın, ekmekte şunu kullanın, vs… Neler önerirsiniz?

Şekerli vanilin yerine vanilya özütü veya vanilya çubuğu kullanmak olayı başka bir noktaya taşır. Yumurta, süt, tereyağı gibi ürünleri mümkünse en iyi markalardan ve organik kullanmak, çikolata ve kakaoda kaliteden ödün vermemek de aynı şekilde.. Aceleci bir tavır ile değil itina ile hazırlamak, ön hazırlık süreci, başlamadan adım adım ne yapılacağını bilmek, özenli olmak, iyi ve kaliteli malzeme kullanmak önemli.

Healthy Bakery’den herkesin bir parça tatması dileğiyle… Ellerinize sağlık ve yolunuz açık olsun dilerim…

Böyle güzel bir platformda yer verdiğiniz ve beni & markamı bu güzel dilekleriniz ile uğurladığınız için ben teşekkür ederim. Çok kıymetli.

Comments
  • Çok keyifli bir söyleşi olmuş canım arkadaşım Didemle❣️ 5 senedir Didem’in lezzetleriyle tanıştığımdan beri başka hiçbir yerden pasta kurabiye vb alamaz oldum… geçtiğimiz sene çeşme’ye taşındığımdan beri her ay didem’de alıp çeşme’ye taşıyorum her gittiğim eve ikramlık götürüyorum herkes bayılıyor sormayan yok bu lezzeti… özellikle elmalı kurabiyesi ve caramel salted cikolatası ve siyez unlu poğaçaları en vazgecilmezim✨✨✨✨✨

    Nisan 24, 2021
YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media