banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

CANNES FİLM FESTİVALİ’NİN DÖNÜŞÜ MUHTEŞEM OLACAK


Geçen yıl iptal edilen Cannes Film Festivali’nin bu Temmuz ayında muhteşem bir açılış yapması bekleniyor.
Bu yıl 74’üncüsü gerçekleşecek olan festivalin açılışını ise 6 Temmuz’da Leos Carax’ın başrollerinde Adam Driver ve Marion Cotillard’ın yer aldığı romantik müzikal filmi Annette yapacak. 

2020’de koronavirüs nedeniyle dijital ortama taşınarak pek çok ana başlığı ertelenen Cannes Film Festivali,  bu yıl  herhangi aksilik olmazsa 6-17 Temmuz’da fiziksel bir festivale ev sahipliği yapacak gibi görünüyor.

Filmin açılış filmi “Annette”in dışında Cannes için öne çıkan diğer iki film ise Wes Anderson’ın “The French Dispatch”i ile Antonio Banderas ve Penelope Cruz’u yeniden bir araya getiren “Official Competition” komedi filmi. İspanyol filmin yönetmenliğini Arjantinli ikili Mariano Cohn ve Gastón Duprat üstleniyor.

Geçen yılki festival için yarışan ve 2021 için onaylanan filmler arasında Nanni Moretti’nin yönetmen koltuğuna oturduğu, İsrailli yazar Eshkol Nevo’nun romanından uyarlanan “Three Floors” var. Kirill Serebrennikov’un (“Leto”) “Petrov’s Flu” filmi, bir çizgi roman sanatçısı ile ailesinin Sovyet sonrası Rusya’daki hayatından geçen bir günü anlatıyor; ve Paul Verhoeven’in yönettiği, Virginie Efira’nın oynadığı “Benedetta”, Rönesans dönemi İtalya’sında lezbiyen bir rahibeyi izleyiciyle buluşturmaya hazırlanıyor. Ayrıca bağımsız senarist ve yönetmenlerden Apichatpong Weerasethakul’un “Memoria”sı da bir diğer göze çarpan filmlerden. Filmin başrolünde ise Tilda Swinton var. 


ANNETTE MERAKLA BEKLENİYOR 

Festivalin açılışını yapacak olan “Annette”, “Holy Motors, Pola X, The Lovers on the Bridgegibi” gibi kült filmlerin yönetmeni Carax’ın ilk İngilizce filmi, festivalle eş zamanlı olarak Fransa’da da vizyona girecek. Carax, dokuz yıl aradan sonra festivalde Altın Palmiye için de yarışacak.

Film, stand-up komedyeni olan Henry (Adam Driver) ile dünyaca ünlü bir şarkıcı olan Ann’in (Marion Cotillard) hikayesini anlatıyor. Çiftin Annette adında bir çocukları olduğunda, ikisinin de hayatı sonsuza dek değişecek.

Cannes Film Festivali başkanı Pierre Lescure, “Leos Carax’ın her filmi bir olaydır. Bu film de vaatlerini yerine getiriyor. Annette, sinema, müzik ve kültür severler için geçtiğimiz yıldan beri özlem duyduğumuz bir hediye”açıklamasında bulundu. Cannes Film Festivali Şefi Thierry Frémaux ise “Filmlerin ihtişamını ortaya koyan Palais des festivals’de sinema ve beyazperdeyle daha güzel bir buluşma tahayyül edemezdik. Carax’ın sineması, sinemanın modernliğinin ve sonsuzluğunun sırrını yaratan güçlü jestlerin, gizemli simyaların bir ifadesidir” diye konuştu.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media