banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

AjandaKolik Reklam

EBRU NİHAN CELKAN’IN REJİSİYLE “NORA: BİR BEBEK EVİ” NİLÜFER KENT TİYATROSU’NDA…


Henrik Ibsen’in “Nora: Bir Bebek Evi” adlı oyunu yeni sezonda Nilüfer Kent Tiyatrosu tarafından sahneye konuyor. Ancak bu sefer Nora Helmer’ın hikayesi Stef Smith’in radikal yorumuyla ve Ebru Nihan Celkan’ın rejisiyle sahneye taşınıyor.

 

Yazı: Büşra Genç
busraagncc@gmail.com

Henrik Ibsen’in bir Norveç kasabasında geçen, coğrafi ve dönem olarak bize oldukça uzak gibi görünen ama maalesef ki eleştirisinin günümüzde bile bu topraklarda ve dünyanın her yerinde geçerliliğini sürdürdüğü “Nora: Bir Bebek Evi” oyununun metninde, başta Nora ve Torvald olmak üzere, karakterlerin özellikle de toplumsal cinsiyet rolleri içerisinde nasıl sıkışıp kaldığını ve davranışlarını bu rollere göre biçimlendirdiğini gözlemleyebiliyoruz. Ancak Stef Smith, toplumsal cinsiyet rollerinin bireyler ve ilişkileri üzerindeki baskılarını göstermenin biraz daha ötesine geçiyor ve kapitalizmin etkilerine de güçlü bir vurgu getiriyor.


Üç farklı zaman diliminde göreceğimiz Nora, farklı dönemlerin dünya düzenlerinde bireylerin yaşadıkları problemleri güncel ve radikal bir yorumla seyircisine sunuyor.

Daha önce hem Ibsen’in hem Smith’in yorumu olmak üzere pek çok kez sahnelenen ve uyarlanan, yakın geçmişte bir örneğine de İBB Şehir Tiyatroları’nda rastlayabileceğimiz ‘’Nora: Bir Bebek Evi’’ yeni sezonda güncel yorumuyla Nilüfer Kent Tiyatrosu tarafından seyirciyle buluşuyor.

Oyunun yönetmeni Ebru Nihan Celkan, provalarda.

Stef Smith’in yazdığı, Ayberk Erkay’ın çevirdiği ve Ebru Nihan Celkan’ın yönettiği, koreografisini Tan Temel’in hazırladığı, kostüm tasarımını Meltem Çakmak’ın yaptığı oyunun sahne tasarımı Burak Etöz’e, ışık tasarımı da Cem Yılmazer’e ait. Kadrosunda ADEM MÜLAZİM, BARIŞ AYAS, MELİSA İCLÂL YAMANARDA, MESUT ÖZSOY, PINAR HANDE AĞAOĞLU, ZEYNEP ÇELİK KÜREŞ’in yer aldığı ‘’Nora: Bir Bebek Evi’’ 17-18-23-24-25-29 ve 30 Aralık’ta Bursa Nazım Hikmet Kültürevi’nde seyirciyle bir araya geliyor. Oyun biletlerine Nilüfer Kent Tiyatrosu’nun kendi internet sitesinden direkt olarak ulaşabilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler…

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media