YERALTI EDEBİYATI’NA YENİ ÖYKÜLER: “SARI VOSVOS”

 


2019’da Klaros Yayınları’ndan ‘Dostlar Apartmanı isimli öykü kitabı yayımlanan yazar Özge Burçak Öztürk Güven, yine aynı yayınevinden yeni kitabı “Sarı Vosvos” ile okurla buluşuyor.

En son ne zaman hayal kurdunuz? Ya da en son ne zaman mutlu hissettiniz? Dünya umurunuzda olmadan en son ne zaman kahkahalar attınız ya da hüngür hüngür ağladınız? Kaç yıl oldu? Hatırlıyor musunuz? Özge Burçak Öztürk Güven’in Klaros Yayınevi’nden çıkan yeraltı edebiyatı türünde yazılmış ve 19 adet hikâyeden oluşan “Sarı Vosvos” isimli ikinci öykü kitabı bizi bulunduğumuz yerden alıp çocukluğumuza geri götürüyor. O günlerden ruhumuzda beliren boşluklarla, bedenimizde oluşan ilk morluklarla, kabuk tutan ilk yaralarımızla yüzleşmeye davet ediyor.

KİTAPTAN ALINTI:

O gün Yaprak, altı raydan oluşan otoyol setini kurup arabaları yan yana dizdi. Kenarlardan dışarı taşan vosvosu aldı eline, arka tekerleklerinin üzerinde hızla çıkış noktasına sürükledi. Gri arabayı arkasında bırakmıştı. Dizlerinin üstünde emekleyerek vosvosu balkonun içinde gezdirmeye başladı. Köşelerde ters dönmüş kıpırdayan at sinekleri vardı. Arabasının ön tekerlekleriyle tek tek doğrulttu sinekleri. Masanın arkasında yığılı küçüklü büyüklü çöp poşetlerine doğru ilerledi. Arabasını kaydırdı üzerlerinde. Parmaklarıyla küçük delikler açıp babasının beyaz gömleklerine dokundu, mavi külotuna, siyah çoraplarına. Yerine döndüğünde yerdeki fayansların kurumuş olduğunu fark etti. Naylonu altına sermeden ılık taşların üstüne oturdu. Şortunun paçalarını düzeltti, üzerindeki çiçek desenlerinde gezdirdi parmak uçlarını. Ya sonra? Ne hissetti?

ÖZGE BURÇAK ÖZTÜRK GÜVEN HAKKINDA 

Özge Burçak Öztürk Güven, 1978 yılında Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Uzun yıllar kurumsal şirketlerde çalıştı. Çeşitli yayın evlerinde Editör ve Halkla İlişkiler Sorumlusu olarak görev aldı. Güven, evli ve bir kız çocuğu annesidir. 2019’da Klaros Yayınları’ndan “Dostlar Apartmanı” isimli öykü kitabı yayımlandı. “Sarı Vosvos”, yazarın aynı yayınevinden çıkan ikinci kitabıdır.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media