DÜNYA DANS GÜNÜ’NDE BEYKOZ KUNDURA’DA “DANS AŞKINA: PINA BAUSCH”


Beykoz Kundura, 29 Nisan Dünya Dans Günü’nü 14 yıl önce kaybettiğimiz efsanevi dansçı ve koreograf Pina Bausch’a selam gönderecek “Dans Aşkına: Pina Bausch” adlı film ve sohbet programıyla kutlayacak.

Kundura Sahne ve Kundura Sinema ortaklığıyla hazırlanan program, “dans tiyatrosu” (tanztheater) kavramını modern dans literatürüne yerleştiren ve kumpanyası Tanztheater Wuppertal ile ufuk açıcı sayısız esere imza atmış Pina Bausch’un dünyasını hatırlamaya ve anlamaya çağırıyor.

29 ve 30 Nisan’da gerçekleşecek program kapsamında, yaşayan en büyük yönetmenlerden Chantal Akerman imzalı 1983 yapımı “One Day Pina Asked… / Bir Gün Pina Dedi ki…”, restore kopyasıyla gösterilirken; sanatçı üzerine çekilmiş en son film de olan “Dancing Pina / Dans Eden Pina” da Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak.

Programın ikinci günü ayrıca, Pina Bausch’un kendisi kadar ünlü nelken-line (nelken-çizgisi) adlı dans dizisi, izleyicilerin eşliğinde Beykoz Kundura’nın sahilinde canlandırılırken; Aslı Ildır’ın moderatörlüğünde yapılacak “Pina’yı Anlamak ve Anlatmak” başlıklı sohbete, dans sanatçısı ve koreograf Leyla Postalcıoğlu ile sinema yazarı ve küratör Müge Turan konuşmacı olarak katılacak.

Tüm geliri, deprem bölgesinde yürütülen yardım çalışmalarına bağışlanacak “Dans Aşkına: Pina Bausch” programı için biletler beykozkundura.com’da.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media