71 adet mum koyduk pastaya, Davıd Bowıe! Hadi üfle…

ajandakolik

Dört yıl önce yazılmış bir yazıyı güncellemek ne kadar gerekli diye kendi kendime sorarken değişen şeyin bir tek David Bowie’nin yaşı olduğunu biliyordum aslında. O, müzik tarihinin en ilginç adamlarından biri. ‘Glam rock’ın kralı’ David Bowie, bugün 72 yaşında.

Eğer hâlâ Freddie Mercury’le yaptığı efsanevi düet ‘Under Pressure’ın ‘acapella’ versiyonunu bir kere bile dinlemediyseniz, hayattan çok şey kaçırmışsınız demektir. Rock dünyasının en önemli iki müzik adamının çıplak sesle söyledikleri versiyonunu hem de. Kulaklarınızı dört açın. Müziğin sesini de. Dinleyin. Bir daha dinleyin. Aynı müzik zevkine sahip olmamız gerekmez. İnanın… Sadece vokallerin sesini duyacağınız, müziğin böyle de müzik olduğunu anlayacağınız anlardan biri.

Space Oddity, Ziggy Stardust, Man Who Sold The World, Starman, Andy Warhol gibi şarkılarıyla müzikte hatırı fazla sayılı bir yere sahip David Bowie. Folk rock’tan glam rock’a, hard rock’tan elektronik müziğe kadar her tarafta kolu olan dev bir ahtapot. 1970’li yılların başında ‘The Man Who Sold the World’, ‘The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars’ gibi efsane albümlere imza attı. Müzik kariyerinde ‘kral’ unvanını hak kazanan nadir müzisyenlerden biri.


Rolling Stone
 dergisinin düzenlediği ankete göre tarihteki en iyi 500 şarkı listesinde beş şarkısı bulunan Bowie’nin geçtiğimiz yıl Londra’da açılan “David Bowie Is” sergisi, bu rock star üstü ilginç adamın sadece müzik kariyerini değil, tartışmasız moda ikonluğunu da gözler önüne seren bir sergi olması bakımından önemliydi.


Bugün 72 yaş gününü kutlayan ihtiyar delikanlıya doğum günü mesajları yağıyor. Hatta kendi ülkelerinde Bowie’nin doğum günü şerefine partiler veren fanlar bile var. Yüzünde her yıl bir çizgi daha artsa da, hala milyonlarca hayranı için değişmeyen tek bir gerçek var; David Bowie, androjen gönümüyle hala uslanmaz bir ‘Ziggy Stardust‘. Yaşlandıkça karizmasının ikiye katlandığını söylemek de yersiz sayılmaz.

DAVID BOWIE’YLE İLGİLİ BİLMEK İSTEYECEĞİNİZ İLGİNÇ GERÇEKLER:

*Bir dönemin popüler modellerinden Iman’la evlendikten sonra heteroseksüelliği kabul eden David Bowie, verdiği bir röportajda “Evlenirken Iman’la tek ortak yanımız ikimizin de Mick Jagger’la yatmış olmasıydı” açıklamasıyla günlerce konuşulmuştu.

*Bugün dünyayı sallayan Lady Gaga’nın en büyük ilham perilerinden biri.

*Morrissey’in on üç yaşındayken saçını sarıya boyama sebebi, Bowie’nin ta kendisi.

*David Bowie’nin tam tamına 215 milyon dolar serveti var.

*Gözlerinin birbirinden farklı iki renkte olması, hayranlarının sevdiği özelliklerinden. Ancak bu, doğuştan gelen bir şey değil. 1962 yılında bir arkadaşı ile girdiği kavgada gözünden yaralanan Bowie, geçirdiği bir dizi operasyon sonucu üst göz kapağı ve irisi diğerinden farklı bir görünüme sahip oldu.

*Sadece müzisyen kimliğiyle değil, dansçı, aktör ve prodüktör olarak da tanınır. ‘The Hunger’, ‘The Man Who Fell to the World’ ve ‘Merry Christmas, ‘Mr. Lawrence’, ‘The Prestige’, ‘Twin Peaks: Fire Walk with me’ gibi filmlerde rol aldı.

* 2003 yılında kendisine teklif edilen şövalyelik unvanını geri çevirdi.

*1983 yılında Yeni Zelanda’da verdiği konsere 80 bin kişi geldi ve bu sayıyla birlikte Guinness Rekorlar Kitabı’na ismini yazdırdı.

*Kendisi gibi efsane olan Iggy Pop ve artık hayatta olmayan Lou Reed’in ‘kankası’.

*Gerçek ismi ‘David Robert Jones’ olan ve özellikle kiralık katil rollerinde çok sayıda filmde boy gösteren müzisyenin soyadını değiştirme nedeni The Monkees grubundaki Davy Jones ile karıştırılmak istemeyişi olduğu söyleniyor.

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İsyankar İmgeler: Sergey Parajanov film programı

Pera Film, Parajanov, Sarkis ile sergisi kapsamında İsyankar İmgeler: Sergey Parajanov film programını sunuyor. Tarkovski, Godard, Fellini, Antonioni gibi sinema tarihinin önemli yönetmenleri tarafından ‘dahi’, ‘üstat’, ‘sihirbaz’ olarak anılan Sergey Parajanov’un kült filmlerini bir araya getiren […]